2017-06-22 23:36:03
Phys – Me - projekt Gimnazije A. G. Matoša, ĐakovoGimnaziji A. G. Matoša, Đakovo odobren je projekt na natječaju za projekte EU iz područja granične suradnje - Improving the educational system in Physics for general and vocational education in the Croatia-ry border region for secondary schools – Phys-Me – project HUHR/1601/4.1.2/0033. Nositelj projekta je Elektrotehnička i prometna škola Osijek, partneri Gimnazija A. G. Matoša, Đakovo, Valeria Koch Schulzentrum Pečuh i Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje.
Phys – Me - projekt Gimnazije A. G. Matoša, Đakovo
Gimnaziji A. G. Matoša, Đakovo odobren je projekt na natječaju za projekte EU iz područja granične suradnje - Improving the educational system in Physics for general and vocational education in the Croatia-ry border region for secondary schools – Phys-Me – project HUHR/1601/4.1.2/0033. Nositelj projekta je Elektrotehnička i prometna škola Osijek, partneri Gimnazija A. G. Matoša, Đakovo, Valeria Koch Schulzentrum Pečuh i Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje.
Profesorice fizike iz Gimnazije A. G. Matoša, Đakovo - Mirta Lulić i Spomenka Hardi, te Snježana Švelec i Andrej Mijaćank, iz Elektrotehničke i prometne škole Osijek, zajedno s višom savjetnicom za fiziku dr sc. Vericom Jovanovski, osmislili su i pripremili tematski dio projekta, a ravnatelji, tajnice i računovotkinje iz obje škole pripremili su svu potrebnu dokumentaciju. Daliborka Šetka, profesorica engleskog i njemačkog jezika, sve je prevela na engleski jezik. Nakon toga smo našli školu partnera iz Pečuha. Radi se o školi njemačke manjine u Mađarskoj - Valeria Koch Schulzentrum Pečuh. Županija nam daje financijsku podršku za početak realizacije projekta.
Projekt traje 1. 6. 2017. – 31. 8. 2018. a njegova vrijednost je 249.114,80 eura.
Opći cilj projekta je podići razinu specifičnih znanja i vještina učenika u gimnazijama i strukovnim školama te ih pripremiti za daljnje obrazovanje i tržište rada, a specifični cilj izmijeniti postojeći nastavni plan i program u području fizike kako bi bio provediv u praktičnoj nastavi. Projekt će se provoditi u tri grada - Đakovu, Osijeku i Pečuhu, a planirano je i studijsko putovanje u Munchen. U projekt će biti uključeno ukupno 120 učenika (60 iz Osijeka, 40 iz Đakova i 20 iz Pečuha) te 6 nastavnika. Nastavnici triju škola će napraviti zajednički kurikulum eksperimentalne nastave fizike i priručnik za nastavnike s ciljem implementacije tih sadržaja i načina rada u novi kurikulum nastave fizike. Priručnik će biti napisan na hrvatskom, mađarskom i engleskom jeziku i biti dostupan međunarodnoj javnosti, tako da u budućnosti može poslužiti svim zainteresiranim nastavnicima za takav način rada. Eksperimentalna nastava će se provoditi u sve tri škole u obliku dodatne nastave fizike, u grupama od 10 učenika. Svaka skupina imat će 18 sati eksperimentalne nastave fizike. Naša će škola imati 4 grupe, profesorica Lulić će voditi učenike trećih, a prof. Hardi učenike drugih razreda.
Važno je naglasiti da će se opremiti kabinet fizike opremom vrijednom više od 26 000,00 eura i da to ostaje budućim generacijama učenika. Sličnim iznosom će se opremiti i preostale dvije škole. Nakon toga se eksperimentalna nastava može izvoditi na taj način i nakon projekta, ako novom reformom ne bude uključena u redovni nastavni proces.
Kruna projekta bit će Ljetni znanstveni kamp koji će se održati u Osijeku i trajati 10 dana. U kampu će 48 učenika iz triju škola sudjelovati na eksperimentalnim radionicama i predavanjima eminentnih stručnjaka iz područja fizike u ukupnom broju od 60 sati te obići kulturna dobra Slavonije i Baranje.
|