2022-11-08 10:52:48

Svjetski dan svjesnosti o tsunamiju

UN navodi kako je tsunami jedna od najopasnijih prirodnih katastrofa te da bi trebalo spriječiti urbanizaciju i turizam u podložnim regijama, u suprotnom su u opasnosti životi mnogih ljudi.
Izvještaj Ujedinjenih naroda (UN) objavljen 2020. godine povodom ”Svjetskog dana svjesnosti o tsunamiju“ pokazuje kako će tsunami kroz 10 godina prijetiti polovici svjetske populacije. Na zasjedanju UN-a u prosincu 2015. godine 5. studenog proglašen je Svjetskim danom svjesnosti o tsunamiju.
Učenici 2.b i 2.c razreda obilježili su Svjetski dan svjesnosti o tsunamiju na izbornoj nastavi fizike, podijelili su se u tri skupine i svaka skupila dobila je svoj zadatak.

 

Prva skupina istražila je što je tsunami, gdje se najčešće pojavljuje, kako nastaje, postoji li zaštita od tsunamija, jesu li mogući u Hrvatskoj te niz drugih zanimljivosti koje su prezentirali ostalim učenicima.

Druga skupina osmislila je pokus kojim je zorno prikazala i objasnila nastanak tsunamija drugim učenicima.

Treća skupina osmislila je konceptualne i numeričke zadatke te ih zajedno riješila s ostalim učenicima.

Na kraju dvosata slijedilo je samovrednovanje (vršnjačko vrednovanje).

Učenici su naučili da riječi „tsunami“ dolazi iz japanskog jezika - „lučki val“ te da tsunami nastaje u morskim dubinama i iz epicentra putuje kao jako dugačak i širok do nekoliko tisuća kilometara. Nadalje, učenici su naučili i da postaje sve razorniji što se više bliže obali, amplituda mu je velika i često ga nazivaju plimnim valom (jer prije dolaska velikog udarnog vala more se povuče s velikog dijela obale) što je potpuno pogrešno jer njegovo nastajanje nema veze s plimom.

Cilj je bio potaknuti učenike na razmišljanje o prirodnim katastrofama.

U fotogaleriji pogledajte nekoliko fotografija.


Gimnazija A. G. Matoša Đakovo