2022-12-01 20:32:48

Krunoslav Rac održao predavanje “Velebit” u našoj školi

Čovjek kojemu su vukovi i medvjedi prijatelji!

U srijedu, 30. studenoga, fotograf prirode Krunoslav Rac u našoj školi održao je predavanje “Velebit”. Pričao je o svojim iskustvima s divljim životinjama i prirodom na Velebitu, a sve je bilo popraćeno zanimljivim fotografijama. Bavi se snimanjem prirode, putopisima, planinarenjem, a radio je i za National Geographic Hrvatska. Četiri i pol godine fotografirao je Kopački rit, zatim otišao u Liku pa na Velebit. Na Velebitu snima životinje i prirodu, a kako i sam kaže, najviše se bavi medvjedima. Rac je rodom iz Đakova, a danas živi u Svetom Juraju, u okolici Senja. Po struci je inženjer prehrambene tehnologije, no presudila je ljubav prema fotografiranju prirode. Osim na Velebitu, imao je priliku fotografirati i na Aljasci. Autor je knjiga “Velebit - iskustvo planine” i “Zemlja vuka i vjetra”. Moderator predavanja bio je knjižničar Hrvoje Miletić. U nastavku možete pročitati kratki razgovor.

Kako to da ste se odlučili na prirodu, a ne na prehrambenu tehnologiju?

To je meni oduvijek bila želja, fakultet sam upisao samo da bih upisao nešto. U Zagreb tada nisam mogao ići, bilo je ratno vrijeme. Želja mi je bila baviti se prirodom, a istovremeno i fotografijom, tako da sam onda uspio spojiti te dvije ljubavi u jednu – snimanje divljih životinja.

Gdje je ljepše, Aljaska ili Hrvatska?

To su dvije stvari koje se ne mogu uspoređivati. Aljaska je ogroman prostor, lijep na svoj način i Hrvatska je lijepa na svoj način. Svugdje je lijepo, samo ako čovjek uspije to doživjeti.

Koji su vam najzapamćeniji trenutci u prirodi?

Budući da se najviše bavim medvjedima, meni su najljepši trenutci bili upravo s njima. Međutim, bilo je i krasnih trenutaka i s vukovima i drugim životinjama. Ima toga dosta, teško je izabrati. Kad se nađete na nekom mjestu gdje je prekrasan pejzaž pa uživate u toj nekoj igri magle, svjetla, sjene - ima toga. Samo treba biti u prirodi.

Je li vas u početku bilo strah?

Nije.

Koji su vam daljnji planovi?

Sada mi izlazi knjiga o Gacki i na proljeće izlazi knjiga o smeđim medvjedima u Hrvatskoj i općenito, ali s naglaskom na velebitske medvjede s kojima imam najviše iskustva. Onda bih možda radio jednu knjigu pod nazivom “Divlja Hrvatska” pa u njoj obradio pejzaže i lijepa mjesta u Hrvatskoj.

Što biste poručili onima koji bi se također htjeli baviti snimanjem prirode?

U Hrvatskoj je jako teško baviti se ovime s ja radim jer to je, na neki način, specifično - snimati prirodu, divlje životinje. Mi smo mala zemlja, vrlo je malo publike za to. Znači, to nije neki populizam, senzacionalizam, nego je jednostavno ono što je. Jako je teško od toga živjeti. Naravno, ni meni nije lako, kao i svima, ali uspijevamo. Poručio bih da se drže svoje ideje, svog cilja i da ne odustaju. Potrebno je jako puno truda i biti sam svoj menadžer, ali ako netko zaista u tome uživa, onda se to zaista isplati.

Petra Majstorović, 3. b

Foto: Anja Lončar, 3. b


Gimnazija A. G. Matoša Đakovo