2014-04-30 19:07:00

BILI SMO U RUMUNJSKOJ - školska ekskurzija

Naš ovogodišnji proljetni odmor mogli bismo nazvati otkrićem Drakulinog zavičaja u Transilvaniji. Naime, profesori geografije Ladislav Koncz, prof., Vjekoslav Sučić, prof. i Igor Jakobfi, prof.  organizirali su ekskurziju u Rumunjsku za sve učenike i profesore koji su željeli upoznati ovu, nama, dosta nepoznatu destinaciju. Iako smo imali pomalo hladno i kišno vrijeme s dosta oblaka znatiželji nije bilo kraja. Uz turističkog vodiča i našeg profesora geografije naučili smo dosta, a također i vidjeli. Drakulin zamak bio je najzaniimljiviji. Različiti načini zabave, konzumacija rumunjskih delicija i druženje s prijateljima u sobama hostela upotpunili su naš odmor.  Pamtit ćemo ga.  U foto galeriju stavili smo male detalje s ekskurzije.  Učenica prvog razreda Marija Blažević načinila je mali uradak za sjećanje koji se nalazi u privitku na poveznici opširnije.

ZANIMLJIVOST O DRAKULINOM DVORCU:

Prodaje se najpoznatija utvrda Transilvanije. Prethodni vlasnici: jedan vampir, jedna kraljica i okrutni vojvoda.

Tiho kruži priča kako je Drakulin dvorac u Transilvaniji na tržištu.

Ipak prodaja neće teći regularnim putem već u zagrobnoj, drakulinskoj tišini, pri čemu će se ponude prikupljati samo od „pravih ljudi“. Ti ljudi morati će na računu imaati 135 milijuna dolar,a kolika je procijenjena vrijednost utvrde s 57 soba.

Zamak je imao brojne vlasnike i trenutno nije u izvrsnom stanju, no njegova atraktivnost je neupitna. Svake godine posjeti ga 560.000 turista zbog čega bi ova investicija mogla biti itekako isplativa.

Prvi spomeni o utvrdi sežu u 1211. godinu i od tada je preživio brojne invazije i pokušaje osvajanja. Na službenoj stranici stoji pak kako je konstrukcija zamka započeta 1377. godine i dovršena 1388. godine.

Iako je poznata činjenica kako je grof Drakula bio izmišljen lik pisca Brama Stokera, te kako Stoker nikada nije posjetio ovaj zamak, vjeruje se da je čitao o njemu i iskoristio ga u svome romanu.

Sam lik Drakule baziran je na okrutnom vojvodi Vladu Cepešu koji je u njemu proveo 2 mjeseca u zatočeništvu.


Gimnazija Beli Manastir