2016-04-15 14:22:23 IZLET U KLAGENFURT Autorica teksta: Milana Kovačević Miškić, prof. 8. travnja 2016. 46 učenika naše škole, koji uče njemački jezik, posjetilo je Klagenfurt, glavni grad austrijske pokrajine Koruške, u pratnji profesorica njemačkog jezika Branke Topolnik i Milane Kovačević Miškić. Krenuvši u 7.15 h iz Opatije kiša nas je pratila cijelim putem, no nije uspjela pokvariti dobro raspoloženje. Nakon 3 sata vožnje prošavši kroz 7864 m dug tunel Karavanke, stigli smo su Austriju. Klagenfurtu smo se približavali vozeći se uz prekrasno Vrbsko jezero (Wörthersee). U centru Klagenfurta vidjeli smo i jedan od simbola grada Klagenfurta - Wörthersee Mandl – uz koji je vezana legenda o nastanku Vrbskog jezera. Naime, čovječuljak (Mandl) upozoravao je ljude da ne žive raskalašeno za vrijeme korizme, ali oni ga nisu slušali. Iz bačvice, koju je nosio pod rukom, pustio je vodu koja je poplavila cijeli grad i tako je nastalo Vrbsko jezero. Ispred Mandla nalazi se mozaik koji prikazuje grbove gradova partnera grada Klagenfurta. Od mnogobrojnih znamenitosti izdvojit ćemo one nama najupečatljivije. Najpoznatija klagenfurtska znamenitost nalazi se na Novom trgu (Neuer Platz), a to je fontana Lindwurm (Lindwurmbrunnen). Lindwurm, zmaj koji se danas nalazi i na grbu grada, otežavao je život stanovništvu na području današnjeg Klagenfurta. Na poziv koruškog vojvode nekoliko je hrabrih ljudi pripremilo zamku i ubilo zmaja. Nasuprot Lindwurmu stoji i kip Herkula koji simbolizira ljude koji su porazili zmaja. Na istome trgu nalaze se i kip Marije Terezije, jedini postojeći caričin spomenik koji je prikazuje u stojećem položaju i Gradska vijećnica (Rathaus). U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti Koruške (Museum Moderner Kunst Kärnten) posjetili smo izložbu Arnolda Clementschitscha. Na Starom trgu (Alter Platz) nalazi se Stara gradska vijećnica (Altes Rathaus) koja ima jedno od najljepših dvorišta s arkadama u Austriji.
Na pročelju zgrade nalaze se grbovi Koruške i Klagenfurta te Fromillerova slika „Justizia“. U blizini se nalazi Kužni pil (Pestsäule) postavljen kao znak zahvalnosti građana koji su preživjeli epidemiju kuge krajem 17. stoljeća. 1683. godine dogodila se i velika pobjeda nad Turcima kod Beča pa je na vrh Kužnog pila postavljen križ iznad polumjeseca.
Ispred Gradskog kazališta (Stadttheater) izgrađenog početkom 20. stoljeća čekao nas je naš autobus i sretno nas vratio u Opatiju oko 21.30 h. |
Gimnazija Eugena Kumičića Opatija |