2012-11-15 14:01:00

HEROJI VUKOVARA U SKG-u – POČETAK COMENIUS PROJEKTA

Od ove školske godine 2012./2013. u Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji u Rijeci provodi se dvogodišnji program za cjeloživotno učenje Comenius – školsko partnerstvo koji financira Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Uz našu školu u ovaj program uključene su škole iz pet europskih zemalja (Španjolska, Njemačka, Češka, Poljska, Mađarska). Naziv projekta je „Retropolis“, a povezan je uz razdoblje osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća (1985.-1995.) koje je bilo ključno za nastanak nove, suvremene Europe. U tom pogledu jedan od obrazovnih ciljeva projekta je kritički se odnositi te opisati osobitosti navedenog povijesnog razdoblja na povijesnoj, političkoj i kulturnoj razini u Hrvatskoj, ali i u odnosu prema ostalim europskim zemljama (zemljama partnerima u projektu). To će se odvijati tijekom prve godine projekta kroz istraživanje literature, ali napose korz razgovore i svjedočanstva suvremenih svjedoka te oblikovanje prigodne izložbe. Potom, tijekom druge godine projekta sudionici će se usredotočiti na kreativni aspekt projekta te će rezultate svojih istraživanja oblikovati u scenski prikaz. Radni jezici projekta su engleski i njemački.

U skladu s ciljevima projekta početak Comenius programa u SKG-u obilježen je 13. studenog 2012. (u 17.30) satom povijesti - svjedočanstvima o početku Domovinskog rata, vezanim uz dan sjećanja na žrtvu grada Vukovara koji se pod imenom „Vukovar u Rijeci“ održava već šestu godinu (u organizaciji Kluba gimnazijalaca „Ivan Merz“ - Prva sušačka hrvatska gimnazija, Zajednice udruga Domovinskog rata Primorsko-goranske županije, Kluba navijača „Armada“ - Rijeka, Zdruga katoličkih skauta Riječke nadbiskupije, Udruge 128. brigade „Sv. Vid“ - Rijeka, FSR-a, Frame, Salezijanske mladeži). Toga dana gosti naše škole bili su izravni sudionici, heroji obrane grada Vukovara, bojnik Viktorin Jurić Paša, branitelj Sajmišta, i pukovnik Damir Radnić, zapovjednik HOS-a obrane Vukovara.

Nazočnima se na početku obratio inicijator manifestacije Marin Miletić te istaknuo kako je pokrenuta s ciljem da se ne zaboravi devedeset dana okupacije Vukovara i 1100 ubijenih vukovarskih branitelja, 1000 ubijenih civila, 2600 branitelja i civila označenih kao nestali te 1000 hrvatskih vojnika ubijenih na prilazima Vinkovcima i Osijeku. Slijedilo je svjedočanstvo pukovnika Damira Radnića koji je istaknuo vrijednost ove manifestacije za grad Rijeku kao i cijelu Hrvatsku. Govoreći o počecima rata, svoga puta iz vojarne u Borongaju do vukovarskog ratišta, posebno je naglasio zajedništvo branitelja koje se osjećalo dok se stvarala vojska onih koji će braniti napadnutu domovinu. To je ono zajedništvo koje nam i danas treba ne bismo li se i danas zdušno založili za boljitak Hrvatske. Također, naveo je primjer svoga ranjavanja, kao i žrtvovanja – hrabre pogibije mnogih, te činjenicu, koju i sada osjeća, da mu takve rane nikad nisu predstavljale teret, već snagu i ponos.

Učenici škole, djelatnici i svi okupljeni - nakon odgledanog dokumentarnog filma „Heroji Vukovara“ - uputili su se potom sa svijećama u rukama do murala „Vukovar“ na početku Vukovarske ulice. U koloni predvođenoj hrvatskim braniteljima, „Armadom“ i Mrežom katolika grada Rijeke nastavili su u koloni prema Mostu branitelja na Rječini gdje su položili svijeće kraj spomenika. Uslijedila je molitva za sve pale u Domovinskom ratu, koju je predvodio mons. Nikola Imbrišak. Mimohod je završen paljenjem dvadeset i jedne baklje u znak 21. obljetnice okupacije Vukovara.

s. Veronika Popić


 

Salezijanska klasična gimnazija Rijeka