2014-03-24 10:54:27

DVOJEZIČARI U HRVATSKOM POVIJESNOM MUZEJU

U srijedu, 5. ožujka 2014., u pratnji svojih profesora povijesti na njemačkom i francuskom jeziku, profesorice Bračun i profesorice Detelj, učenici 2. razreda francusko-hrvatskog  i 2. razreda njemačko-francuskog dvojezičnog odjeljenja su sudjelovali na projektnoj nastavi vezanoj uz izložbu Gnalić – blago potonulog broda iz 16. stoljeća. održanoj u prostorijama Hrvatskog povijesnog muzeja u Zagrebu. Naša se radionica sjajno uklopila u program nastave povijesti i temu razvoja obrta i umjetnosti u kasno renesansnoj Europi.

Ostatak teksta pročitajte u nastavku, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Svi izlošci, naime, potječu s potonulog mletačkog broda s trgovačkim teretom pronađenog na lokalitetu Gnalić južno od Biograda na Moru koje su na svjetlo dana iznijeli podvodni arheolozi šezdesetih godina 20. stoljeća. Sve nas je oduševila izuzetna očuvanost nalaza unatoč višestoljetnom boravku u morskim dubinama Jadrana.  Raznovrstan trgovački teret koji je ukrcan na taj mletački brod u Veneciji svjedoči o bogatoj i kvalitetnoj obrtničkoj proizvodnji u ranom novom vijeku : keramika, svijećnjaci, tekstil, stakleno posuđe, stakla za prozore i ogledala, naprsci, pribadače, britve, naočale, sirovine poput mjedenih šipki, pocinčanog lima, kositra, olovnog bjelila, cinobera... Brod se kretao u smjeru Carigrada kad je u hrvatskim vodama 1583. godine doživio brodolom.

Zadatak naših učenika bila je potraga za „blagom“ s potonulog broda i dokumentiranje o dodijeljenim izlošcima-zadacima. Umjetnički nadareni mogli su se okušati i u umijeću crtanja...

Na ovoj interaktivnoj izložbi, zahvaljujući sačuvanim materijalnim izvorima, te izuzetnoj susretljivosti kustosa i muzejske pedagoginje gospođe Hotko mnogo smo naučili ne samo o svakodnevnom životu u 16. stoljeću već i o podvodnoj arheologiji, utjecaju arheoloških nalaza na morski okoliš i podvodnom kriminalu. Bila je to i prilika da se neki od naših učenika po prvi put upoznaju sa šarmom ove barokne palače kojom su nekoć gospodarile čuvene hrvatske plemićke obitelji : Vojković, Oršić, Kulmer i Rauch.

Martina Detelj, prof.


XVIII. gimnazija Zagreb