2014-05-16 09:57:51

OBILJEŽAVANJE DANA EUROPE

Povodom Europskog tjedna Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj i Francuski institut obilježili su europski tjedan premjernom projekcijom filma „Poslije godina mržnje“ (“Nous nous sommes tant haïs“) u utorak 6. svibnja 2014. godine, te smo tako i mi, učenici dvojezičnog programa na francuskom jeziku 18. gimnazije, otišli na premijeru filma.

Ostatak pročitajte u nastavku.

Radnja filma odvija se u razdoblju od 9. svibnja 1950., dana proglašenja deklaracije Roberta Schumana, do 10. kolovoza 1952., kada je Jean Monnet imenovan predsjednikom Visokog tijela Europske zajednice za ugljen i čelik. Schumanova deklaracija predlaže stvaranje zajednice za ugljen i čelik čije bi članice udružile proizvodnju ugljena i čelika. Europska zajednica za ugljen i čelik bila je prvi korak u stvaranju Europske unije kakvu danas poznajemo. Prve članice zajednice bile su Francuska, Zapadna Njemačka, Luksemburg, Italija, Nizozemska i Belgija. Objedinjenjem proizvodnje ovaj će prijedlog biti temelj za očuvanje mira između Francuske i Njemačke, koje su još uvijek  bile potresene razaranjima iz Drugog svjetskog rata. Redatelj filma je Franck Apprederis, a snimljen je 24. ožujka 2007. godine. U filmu se isprepliću povijesni događaji  i izmišljena ljubavna priča. Početak stvaranja Europe ispričan je kroz ljubavnu priču mladog para, Francuskinje Marie Destrade (Sarah Biasini) i Nijemca Jürgena Köllera (Pawel Delag) čija je ljubav nemoguća zbog preostale mržnje između Francuza i Nijemaca. Par vjeruje u uniju Zapadne Europe te tako i sami potiču promociju Europske unije jer bi njezinim ostvarenjem bio moguć brak između Francuza i Nijemaca. Naravno, to nije bilo lako ostvarivo, no uspjeli su se 1952. godine vjenčati kada je Europska unija prihvaćena. Tako se i dalje obilježava dan Europske unije, 9. svibnja, koji promovira i potiče europsku ideju zajedništva s ciljem otvaranja novih generacija prema europskom zajedništvu.                 

Osobno me se film jako dojmio zato što smatram da se o tim velikim potezima treba više govoriti zbog slabe informiranosti o takvim temama. Europska unija danas broji 28 država članica. Prostire se na 4 381 324 km2, a broji oko 508 milijuna stanovnika.

Rea Topličanec, 2.d


XVIII. gimnazija Zagreb