2012-05-03 12:29:24

Proljetna škola fizike - dio projekta Prirodoslovlje ne poznaje granice

  Proljetna škola fizike - dio projekta Prirodoslovlje ne poznaje granice (IPA)

Projekt: PRIRODOSLOVLJE NE POZNAJE GRANICE

Project title: Natural sciences know no borders

Acronym: CrossBorderScience

Application Form ID: HUHR/1001/2.2.1/0006

 

     CrossBorderScience IPA Cross Border Cooperation HU-HR

 

Projekt prekogranične suradnje Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici,  Kaposvarskog sveučilišta  i pridruženog partnera iz Bjelovarsko-bilogorske županije, Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog polja, financiran  sredstvima EU (do 85%) i Virovitičko- podravske županije traje 12 mjeseci – ovu školsku godinu.

Radionice popularizacije matematike s natjecanjem iz matematike realizirali smo u Kaposvaru  1. i 2.12.2011. godine. Gimnaziju Petra Preradovića predstavljalo je 20 učenika i 8 profesorica.

Najviše aktivnosti s naše strane, Proljetna škola fizike planirana je za 10. i 11. 05. 2012. godine.  Prvog dana Proljetne škole, deset učenika II.d i deset učenika III.d razreda prirodoslovno-matematičkog smjera virovitičke gimnazije natjecat će s po 10 učenika istih razreda Táncsics Gimnázium iz Kaposvara, te po 5 učenika gimnazije Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog polja. Poslije natjecanja treba biti otvorena izložba s rijetkim izloškom-meteoritom. Izložbu priprema Korado Korlević, poznati hrvatski astronom iz Višnjana .

Prema dogovoru, nakon uvida u nastavni program iz fizike za ove razrede, zadatke za natjecanje sastavljaju domaćini. Ispravljanje zadataka provest će zajedno hrvatski i mađarski profesori fizike. Najuspješnije će natjecatelje organizator nagraditi.
Drugi je dan projektni dan za učenike i profesore. Planirane su radionice iz fizike i matematike. Bit će organizirano 8 radionica iz fizike. Svaka može primiti dvadesetak učenika. Trajanje svake radionice je 50 minuta. Učenici će proći dvije radionice iz fizike.

Istovremeno će biti organizirano 6 radionica iz matematike. Svaka može primiti tridesetak učenika. Trajanje svake radionice je 90 minuta.

Svi će sudionici nakon radionica prisustvovati plenarnom izlaganju Korada Korlevića i prezentaciji neobičnih pokusa iz fizike. Pokuse će izvesti dr. Ivica Aviani s Instituta za fiziku Sveučilišta u Zagrebu i Hrvoje Mesić, fizičar s Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Uz pomoć učenika, radionice iz fizike, uz navedene goste izvest će profesori fizike virovitičke Gimnazije, Slobodanka Polašek, Ivana Salajić i Marko Stipandić.

Radionicu iz matematike  osmislila je i priredila Jasminka Viljevac, profesorica matematike i fizike. Učenici će naučiti koristiti program geogebra. Još 5 radionica iz matematike izvest će naši projektni partneri. Učenici će moći koristiti Kit Zometool, 3 D geometriju i Esher modele.

Projekt se provodi uz potporu Virovitičko-podravske županije i VIDRE- agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije.
 

                                       


Gimnazija Petra Preradovića Virovitica