2013-03-27 11:17:11

4. Škola fizike u Virovitičko-podravskoj županiji

Nakon Zimskih i Proljetne škole fizike ranijih godina, ove je godine 16. ožujka po četvrti put održana Škola fizike. Cilj svih aktivnosti na ovakvim jednodnevnim manifestacijima je popularizacija fizike, učenje na neformalan način te povećan interes učenika za studiranjem prirodoslovlja i biotehničkih znanosti.

Organizatori ovogodišnjih događanja su Agencija za odgoj i obrazovanje, podružnica Osijek, Gimnazija Petra Preradovića, Virovitica i Udruga prirodoslovaca Ω7 iz Virovitice.

Subotnje je jutro u prostoru škole domaćina, Gimnazije P. Preradovića počelo registracijom sudionika. Bilo je oko stotinu sudionika, učenika, učitelja i nastavnika fizike s naše županije . Uz učenike iz Srednje škole Marka Marulića iz Slatine, Osnovne škole Vladimira Nazora iz Virovitice, Osnovne škole P. Preradovića iz Pitomače i OŠ Gradina, najbrojniji su bili učenici Gimnazije. Za gimnazijalce to je bio početak Tjedna darovitih učenika, bogatog raznovrsnim aktivnostima.  Uz fiziku i matematiku učenici su se okušali u raznovrsnim radionicama organiziranima povodom Dana škole, 19. ožujka.

Polaznike Škole pozdravila je predsjednica Udruge Ω7 Jasminka Viljevac, prof.

Učenici su mogli birati po dvije radionice u trajanju od po 45 minuta. Radilo se u manjim skupinama. Bili su to zanimljivi i kratki pokusi, uz nešto teorije, ali bez velikog računanja, teških zadataka i provjera znanja.

Radionicu o vodi pripremio je Ivan Fadljević, prof .

Terezija Galović-Čubrić, prof je sa svojim učenicima pripremila radionicu pod nazivom Tesla i Teslin transformator. 

Radionicu o radu i energiji vodila je Dubravka Ištvanfi, prof.

Što sve može biti izvor napona naziv je radionice Dragana Klementa, prof.

Radionicu o sili trenja vodila je Slbodanka Polašek, prof.

Indeks loma prozirnog sredstva učenici su određivali u radionici Ivane Salajić, prof.

Poslije uspješno provedene dvije radionice slijedila je okrjepa.

 

 

Nakon rada u manjim skupinama slijedila su plenarna izlaganja. Sve prisutne pozdravile su ravnateljica Gimnazije, Ivana Bešir, prof. i voditeljica Škole fizike Slobodanka Polašek, prof.

Život i djelo poznatog fizičara Isaaca Newtona prisutnima je približio Dragan Klement, prof.

Nakon radionica održano je i predavanje na temu recentnih klimatskih promjena i modeliranja klimatskih scenarija koje je vodio redoviti profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, prof. dr. sc. Branko Grisogono, bivši učenik Gimnazije i uvijek rado viđen i slušan  u našem gradu. Objavio je preko 60 znanstvenih radova, vodio znanstveno – istraživačke projekte te sudjelovao u tridesetak doktorskih povjerenstava u 6 zemalja. Branko Grisogono intenzivno se bavi proučavanjem atmosferskih valova, turbulencije i posebice bure, a uveo je i nekoliko novih znanstevnih pristupa temama u mezo – i mikro – skalnoj meteorologiji. U svom predavanju dotaknuo se pitanja rekonstrukcije temperature u prošlosti, raspoloživih predikcija temperature i klime za prvu polovicu ovog stoljeća. Posebno se osvrnuo na osobine klimatskih simulatora na temelju kojih su izvedeni osnovni klimatski trendovi prizemne temperature.

Školu fizike zatvorila je Ivana Salajić, profesorica fizike i kemije u virovitičkoj gimnaziji.

Najbolji pokazatelj uspješnosti ovakvih događanja su učenički upiti terminu nove Škole fizike.


Gimnazija Petra Preradovića Virovitica