2014-11-13 09:57:29

Obavijest o obilježavanju Međunarodnog dana srednjoškolaca

Krajem 1939. nacistički okupator  Čehoslovačke (u to vrijeme Protektorat Češke i Moravske), u Pragu je suzbio mirni prosvjed srednjoškolaca i studenata Medicinskog fakulteta Praškog (Karlovog) sveučilišta. Prosvjed je održan kao spomen na neovisnu Čehoslovačku republiku.  Nacisti su ubili jednog studenta Praškog sveučilišta  – Jana Opletala.

Pošto je na njegov pokop 15. studenog 1939. godine došlo tisuće njegovih kolega, on se  pretvorio u antinacistički skup. To je rezultiralo drastičnim mjerama nacista: zatvorene su sve ustanove visokog obrazovanja u Češkoj, preko 1200 studenata poslano je u koncentracijske logore, a dana 17. studenog devet studenata/učenika i profesora je strijeljano bez ikakvog suđenja i dokazivanja krivnje. Zbog toga je ovaj datum odabran za obilježavanje Međunarodnog  dana srednjoškolaca i studenata.

Po prvi puta je obilježen 1941. godine u Londonu. Nacionalno vijeće učenika Republike Hrvatske (NVURH) počinje s obilježavanjem ovoga dana 2009. godine. U našoj Virovitičko-podravskoj županiji obilježit će se prvi put ove godine.

Posljednjih nekoliko godina Međunarodni dan studenata i srednjoškolaca povezan je s Europskom deklaracijom o pravima srednjoškolaca, koju je donio Organizacijski ured za europske udruge učenika – OBESSU 2006. godine na Generalnoj Skupštini u Ohridu Makedonija, a koju je u svibnju 2009. prihvatilo NVURH.

Deklaracija sadrži preporuke koje se, između ostalog, odnose na sudjelovanje, građanska prava, kvalitetu i dostupnost obrazovanja. Upućuje na  prava udruživanja učenika na svim razinama obrazovnog sustava s uporištem u zakonima zemlje, prava legalnog predstavništva učenika putem demokratski izabranog vijeća učenika, prava organiziranih učenika na financijsku i svaku drugu podršku škole, lokalnih institucija i lokalne zajednice, prava učenika na slobodno izražavanje mišljenja i stavova, prava i mogućnosti predlaganja promjena u sustavu funkcioniranja škola – od nastavnih sadržaja do vrednovanja rada nastavnika i školskih zaposlenika, prava učenika na žalbu na probleme i situacije koje ih stavljaju u nepovoljan položaj, prava na kvalitetu i dostupnost obrazovanja uz punu financijsku podršku vlada i dr.

Kroz povijest je vidljivo da su učenici često bili na čelu različitih pokreta za promjene. Kada god je neka država bila u krizi, učenici su iskoristili priliku za iznošenje svojih stavova, čak i onih koja su se kosila s vrijednostima trenutnog režima. Potrebno je da se glasovi učenika čuju uvijek, a ne samo u vremenima krize ili kršenja ljudskih prava. Međutim, nikako ne smijemo zaboraviti da će svaka borba za prava izgubiti svoj smisao ako postane gruba i netolerantna!

Nastavničko vijeće Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici vam svima čestita vaš dan.

Imajte na umu da vam je žrtva i borba prethodnih generacija ostavila veliku odgovornost. Potrudite se da i iza vas ostane trag koji će budućim generacijama biti putokaz za život bez mržnje, netrpeljivosti i nasilja!

 

http://nvurh.skole.hr/nvurh - NACIONALNO VIJEĆE UČENIKA REPUBLIKE HRVATSKE

http://www.obessu.org/ - ORGANIZACIJSKI URED ZA EUROPSKE UDRUGE UČENIKA/ORGANISING BUREAU OD EUROPEAN SCHOOL STUDENT UNIONS

http://nvurh.skole.hr/prava.ucenika/deklaracija  - DEKLARACIJA  O PRAVIMA SREDNJOŠKOLACA


Gimnazija Petra Preradovića Virovitica