2016-11-16 12:31:00

Međunarodni dan tolerancije

Danas je obilježen Međunarodni dan tolerancije.

Mnogi od vas su vjerojatno čuli za pojmove poput tolerancije, stereotipa, predrasuda, diskriminacije... no, jeste li sigurni da znate na što se oni odnose? S obzirom da se na današnji dan obilježava Međunarodni dan tolerancije, u nastavku teksta vas upoznajemo upravo s tim pojmovima.

Međunarodni dan tolerancije proglašen je od strane UNESCO-a 1995. godine te se otada diljem svijeta obilježava 16. studenog. Cilj njegova obilježavanja jest osvještavanje javnosti o problemu netolerancije te naglašavanje svih opasnosti koje iz nje proizlaze.

Što je tolerancija i zašto je ona važna?

Tolerancija je, najjednostavnije rečeno, poštovanje i prihvaćanje različitosti. Ta različitost se može odnositi na bilo što - od kulture, rase, nacionalnosti, seksualne orijentacije, vjerovanja, fizičkog izgleda pa sve do interesa, načina izražavanja i sl. Ona je osnova za postojanje mira. Kada je ne bi bilo, sukobi bi postajali sve češći i češći. Ona nije samo naš odabir, već je i povezana sa Zakonom.  Ako neprihvaćanjem i nepoštovanjem ugrožavamo nekoga, dovodimo ga u neugodnu situaciju ili uzrokujemo štetne posljedice, možemo govoriti o kršenju njegovih prava i time se dovesti u sukob sa Zakonom. 

Što su to stereotipi?

Stereotipi su uvjerenja da svi pripadnici neke skupine imaju jednaka obilježja. Često predstavljaju pojednostavljeni pogled na okolinu koja nas okružuje. Kao i predrasude, česti su kod mnogih ljudi. Neki od poznatijih stereotipa su oni da su sve plavuše glupe, da su muškarci bolji vozači, da su muškarci agresivniji od žena itd. Mogu biti pozitivni ili negativni. Kada su negativni potpuno su beskorisni,  a mogu biti opasni.

Što su to predrasude?

Svi mi imamo određene stavove prema okolini, prijateljima, susjedima, predmetima, sportovima, religijama, ... Ti stavovi su ponekad pozitivni, ponekad negativni, a ponekad neutralni ili čak i nejasni u situacijama kada još nismo sigurni što o nečemu ''mislimo'' jer nemamo dovoljno informacija. U slučajevima kada nemamo dovoljno informacija, ali svejedno o nečemu imamo ili negativne ili pozitivne stavove, govorimo o predrasudama. Predrasude su sveprisutne. Gotovo da i ne postoji osoba koja nema neku vrstu predrasuda.  No, kada one iz negativnog stava prerastu u mržnju i ugrožavaju drugo biće, mogu biti izuzetno opasne. Često se temelje na upravo stereotipima.

Što je diskriminacija i kakve ona veze ima sa stereotipima i predrasudama?

Diskriminacija je negativno, neprijateljsko i štetno ponašanje prema drugim pojedincima ili skupinama samo zbog njihovih karakteristika ili pripadnosti određenoj skupini. Može se temeljiti na stereotipima i/ili predrasudama, odnosno ona je njihova posljedica. Pojednostavnjeno rečeno, diskriminacija je neprijateljsko ponašanje prema nekome ili nečemu o čemu nemamo dovoljno informacija. Kada diskriminirano, prema osobi se neopravadano ponašamo negativno i kršimo njena prava.

Primjeri diskriminacije su:

Neutemeljeno različito postupanje prema osobama različitog spola
Promatranje nekoga kao stranca, ''autsajdera'' i manje vrijednog zbog pripadnosti određenoj kulturi, rasi, religiji...
Određivanje dobnih granica u situacijama kada to nije potrebno
Neprijateljsko ponašanje prema osobama samo zbog njihova načina izražavanja, spolne orijentacije, imovinskog statusa...

 
Što možeš učiniti?

Čitaj i informiraj se! - ne donosi odluke o drugima prije nego što si prikupio/la dovoljno informacija
Razgovaraj! - obrati se prijateljima, roditeljima ili drugim osobama od povjerenja i reci im kako se osjećaš! Svi mi imamo neku vrstu predrasuda, a oni ti mogu pomoći da nešto bolje razumiješ.
Stekni iskustvo! - prije nego što donosiš sud o nekome ili nečemu, izdvoji vrijeme i približi im se. Provedi neko vrijeme s njima i saznaj nešto iz prve ruke. Zamisli kako bi se ti osjećao/la kada bi netko tko te ni ne poznaje donosio negativne sudove o tebi.

Razmisli prije nego što djeluješ! - ako ti se čini da imaš predrasusde prema nekome ili nečemu, sljedeći puta kada se nađeš u njihovoj blizini, zastani. Zapitaj se zašto uopće imaš takav stav? Ima li to smisla ili se radi o stereotipu ili predrasudi?


Osnovna škola Augusta Cesarca Zagreb