2024-03-27 10:47:41

Matematički ožujak

14.3. Dan broja , Međunarodni dan matematike i

 Einstein-ov rođendan

14. ožujka, obilježavamo tri važna događaja: Dan broja ∏, Međunarodni dan matematike i Einstein-ov rođendan. Tema koja se prožimala tijekom samog dana ali i čitavog mjeseca ožujka bila je Matematika ujedinjuje.

14. ožujka slavi se diljem svijeta u čast jednoj od najpoznatijih matematičkih konstanti, koja se označava slovom “π” i koja predstavlja omjer opsega kruga i njegova promjera. Pi se prirodno pojavljuje u mnogim matematičkim i znanstvenim kontekstima, poput geometrije, statistike, fizike i inženjerstva. Međutim, on je također prisutan i u svakodnevnom životu, od izračuna kružnog obujma i područja do procjene duljine linije i volumena cilindra.

Datum 14. ožujka izabran je kao Dan broja Pi zbog njegove veze s decimalnim prikazom broja Pi: 3,14. Mnogi ljubitelji matematike širom svijeta slave ovaj dan organizirajući razne aktivnosti poput natjecanja u recitiranju decimala Pi-ja, izrade Pi kolača, izvođenja znanstvenih eksperimenata vezanih uz Pi i još mnogo toga.

Neki poznati matematičari i fizičari  povezani su s danom broja π.

Najpoznatiji među njima je fizičar Albert Einstein rođen 14. ožujka 1879. koji slavi rođendan baš na ∏ dan. Einstein je otkrio niz osnovnih zakona prirode (brzinu svjetlosti kao maksimalnu brzinu, dilataciju vremena i novu interpretaciju dilatacije dužina te ekvivalentnost mase i energije, korpuskularnu prirodu svjetlosti i načelo ekvivalencije, osnovu opće teorije relativnosti). Bio je čovjek širokih shvaćanja, slobodouman, slobodoljubiv i dosljedan pacifist, koji se zalagao za pravdu i mir. Za radove na polju kvantne teorije Einsteinu je 1921. dodijeljena Nobelova nagrada za fiziku.

Imamo još jednog slavljenika. Poljskog matematičar Waclaw Sierpinski također slavi rođendan 14. ožujka. U svojim radovima bavio se teorijom skupova, topologijom, teorijom funkcija realne varijable i dr.

Još jedan poznati fizičar usko je vezan s ∏ danom. Stephen Hawking umro je baš 14. ožujka 2018. Glavni doprinos Stephena Hawkinga znanosti leži u teoriji poznatoj kao "Teorija svega". Bio je prvi znanstvenik koji je pokušao objediniti Einsteinovu teoriju opće relativnosti sa zakonima kvantne fizike. Znamo da zakoni koji upravljaju kozmosom nisu isti kao oni koji su promatrali znanstvenici u beskonačno malom svijetu. Ovaj svijet sakuplja sve male čestice poput elektrona, protona i neutrona. Pomirenje svih malih čestica jedna je od najvećih misterija moderne znanosti.

I ove smo godine obilježili Dan broja Pi, Einstein-ov rođendan i Međunarodni dan matematike kroz niz aktivnosti koje su se provodile 14. ožujka 2024. ali i kroz čitav mjesec ožujak. Uz učenike koji su istraživali na zadane teme, natjecali se u sricanju broja Pi, oslikavali plakate, radili prezentacije, osmišljavali stripove i viceve na zadanu temu sudjelovale su i predmetne nastavnice.

Učiteljica Ivana Ljevnaić  pobrinula se da Einstein-ov lik i djelo pobude interes učenika viših razreda osnovne škole. Učenike je najviše uveselio njegov osebujan karakter i crtice iz svakodnevnog života.

Učiteljice matematike Sunčica Topić i Helena Milanović osmislile su niz radionica povezanih s brojem ∏ kao i igara koje u podlozi imaju matematiku. U suradnji s učenicima pronašli su puno zanimljivosti o broju Pi te naveli  i niz znanstvenih grana, sektora industrije kao i primjera iz svakodnevnice u kojima je matematika temelj.

Učiteljica Marija Matić i ove je godine sa svojim učenicima i likovnom skupinom osmislila i uredila umjetnički kutak te pokazala kako matematika i likovna kultura idu ruku pod ruku.  Osna simetrija često je prisutna u umjetnosti jer ono što je osno simetrično uglavnom je oku ugodno.

Helena Milanović, prof.

 


Osnovna škola "August Cesarec" Ivankovo