2018-12-18 11:22:31

Stop nasilju u školi

U našoj školi održane su radionice STOP NASILJU U ŠKOLI. stručna suradnica pedagoginja Matija Zidar, prof.  u suradnji s razrednicima provela je radionice u odjelima  6. i 7. razreda. 

Ciljevi radionica su bili:   

Bolje razumijevanje pojma vršnjačkog nasilja Osvijestiti učenike da nasilje nije igra, ono ima svoje posljedice kako za one koji trpe nasilje tako i za one koji ga čine Prepoznavanje nasilja u svojoj okolini i razvijanje osjetljivosti za negativne posljedice nasilja Naučiti što sve mogu učiniti  kako bi se zaštitili od nasilja DIO -Upoznavanje učenika s temom, interaktivno izlaganje  na temu: Glavne odrednice nasilja i sukoba u školi Lanac nasilja Oblici nasilja Sudionici nasilja Nasilje među djecom u školi Oblici nasilja u školi

II. DIO - RAD PO SKUPINAMA

Učenici su radili  u četiri skupine. Svaka skupina je  imala određenu temu za rad u vremenu od 15 minuta, a nakon toga su  predstavnici svake skupine izložili svoja mišljenja Teme su bile  sljedeće:

1.skupina- NASILJE U ŠKOLI

Koji su najčešći oblici nasilja u našoj školi? Koja su dva oblika nasilnog ponašanja po vama najgora? Koji su uzroci nasilja u školi po vašem mišljenju? Koliko često se događa nasilje u našoj školi?

 

2.skupina –UČENICI NASILNICI

Što mislite da su mogući razlozi zbog kojih su neki učenici nasilni prema drugima? Koja su njihova životna iskustva? Tko su najčešće učenici-nasilnici? Koje su njihove osobine i karakteristike? Kako pomoći učeniku- nasilniku?

3.Grupa- UČENICI ŽRTVE

Kako se oni osjećaju? Kakve promjene u ponašanju može pokazivati žrtva? Tko su najčešće učenici – žrtve? Kako pomoći učeniku-žrtvi? Što biste savjetovali učeniku koje drugi učenik ili grupa učenika maltretira- na koje načine se može zaštititi?

4.skupina –RJEŠENJE PROBLEMA

Prijedlozi kako spriječiti nasilje u školi?  Što bi trebala učiniti škola da zaustavi i spriječi nasilje među učenicima i učini da se svaki učenik osjeća sigurno i sretno? Na koje načine učenici mogu spriječiti nasilje u školi? Kako se najčešće ponašaju oni koji vide ili čuju da neki učenik maltretira drugoga? Što bi po vašem mišljenju mogli učiniti promatrači da zaustave nasilničko ponašanje i pomognu žrtvi?

 

III. DIO – Poučavanje  i zaključak

SAVJETI ZA ONE KOJI DOŽIVLJAVAJU NASILJE:

Ne boj se! Ostani smiren! Nasmiješi mu se i prije nego bilo što učini Pogledaj napadača u oči, uspravi tijelo  i reci mu da prestane. Zamoli ga da to ne čini Nasilniku možeš odgovoriti na humorističan način, uvježbaj unaprijed moguće odgovore Makni se od njega što prije. Ako se bojiš, pozovi prijatelje da ti budu uvijek blizu. Ispričaj nekom odraslom što se događa. Budi uporan i traži da nešto poduzmu.Njihova je dužnost da te štite. Šutnja ne sprječava nasilje! Nisi kriv za to što ti se događa! Nisi tužibaba ako kažeš odraslima – ti samo štitiš sebe i tražiš pomoć na koju imaš pravo. Nasilje je suviše ozbiljna stvar da bi se prešutjelo.

 

POSEBNO SMO DALI VAŽNOST ULOZI PROMATRAČA, ŠTO ONI MOGU NAPRAVITI KAD VIDE DA SE DOGAĐA NASILJE.

Prošli smo najvažnije savjete:

Ne daj da te nagovore da sudjeluješ u zlostavljanju. Nemoj navijati kad vidiš zlostavljanje. Odmah reci odraslima u koje imaš povjerenja! Ako dođe do tučnjave, nemoj misliti da se moraš uključiti. Nećeš moći pomoći onome koga braniš, a može se dogoditi i da izgledaš kao napadač. Pokušaj se sprijateljiti s onim kojega stalno gnjave. Neka osjeti da si na njegovoj strani. To može zaustaviti nasilnika. Pomogni mu da nađe odraslu osobu kojoj će reći što se dogodilo.

2 radionicu smo opet završili s lijepom pričom i lijepim mislima:

Sve se vraća. Dobro dobrim- Zlo zlim.  Želiš li da te drugi razumiju i poštuju tada i ti pokaži razumijevanje i poštovanje prema drugima!  Zato nemoj zaboraviti: Život je ogledalo odjek-jeka tvojih djela i ponašanja! 

U radionicama  STOP NASILJU učenici naše škole su bili vrlo aktivni u radu posebno u skupinama gdje su  iznijeli i svoja mišljenja o nasilju u školi, pa navodimo neka:

Najčešći oblici nasilja u našij školi:

Ismijavanje, izrugivanje, omalovažavanje, podmetanje noge, čupanje, udaranje, guranje,svađanje,nazivanje ružnim imenima, ogovaranje, izbacivanje iz grupe, vikanje na druge, tučnjava,isključivanje iz grupe,svađe,psovanje, naguravanje…

 

Kako pomoći učeniku-žrtvi?

Obratiti se starijoj osobi za pomoć,razgovarati s njim , biti na strani žrtve, utješiti ga i biti mu prijatelj savjetovati ga, dati mu podršku,ohrabriti ga da prijavi nasilnika nekome u školi ili roditeljima.

Kako pomoći učeniku-nasilniku?

Pokušati razgovarati s njima, potražiti stručnu pomoć za nasilnika, objasniti mu da to što radi nije dobro i da mora kontrolirati svoje ponašanje, podržati ga u dobrim stvarima, pokušati mu biti prijatelj ali na način da ga okrenemo od nasilja, nećemo mu davati podršku kad radi nešto što nije dobro, objasniti mu kako se osjećaju žrtve…

Na koji način učenici mogu spriječiti nasilje u školi?

Pomoći žrtvama, prijaviti nasilnike odrasloj osobi,stariji učenici trebaju biti primjer mlađima,razgovarati svakodnevno i sa žrtvama i nasilnicima, suosjećati sa žrtvom, svojim ponašanjem pokazati nasilniku da se ponaša glupo i da nije u redu što čini, a ne ga podržavati, pokušati se međusobno što bolje slagati, surađivati…

 

 

ZAKLJUČAK:

Smatramo da je škola  mjesto učenja, druženja, prihvaćanja drugih, poštivanja, odgovornosti, rada , razvijanja kreativnosti. To je mjesto u  kojem se svaki učenik treba osjećati sigurno i prihvaćeno.  Škola je mjesto gdje učenik može pokazati ono u čemu je najbolji, gdje  će se nagraditi njegova upornost i trud. To je ujedno i  mjesto zbog kojeg  će se  učenici s veseljem ujutro buditi, s osmjehom na licu pozdraviti prijatelje iz razreda i veselit se druženju s njima, oduševiti učitelje svojim znanjem i kreativnošću.  I zbog svega toga će biti na ponos svojim roditeljima.

Ali, nažalost doživljavamo, da škola nije uvijek takva. Škola je za neke učenike mjesto ponižavanja, odbacivanja, izrugivanja, maltretiranja, nasilništva… Takvi učenici unose nesigurnost u našu školu. Čine školu nepoželjnim mjestom za druge učenike. Takve učenike treba osvijestiti da ono što rade nije u redu, takvi učenici nisu zaslužili prijateljska okruženja i potvrđivanje drugih učenika da je dobro ono što čine.

I takvim učenicima treba razgovor i prijateljska ruka! Takvi se učenici trebaju svakodnevno upozoravati na svoje ponašanje.

Ima i učenika koji ne žele ići u školu, kojim škola nije više mjesto učenja i prijateljskog druženja.. učenici koji se bude s grčevima, koji se ne osjećaju ugodno i sigurno u 

školi. Takvi učenici su žrtve nasilja.S takvim učenicima treba suosjećati, biti uz njih, kroz prijateljsko druženje dati im do znanja da  jednako vrijede.

Ako je neko nasilan prema tebi ili nekom drugom djetetu, ako vam se ruga, izaziva vas, ili udara, ako vama ili nekom drugom govori ružne riječi, ismijava vas, možete uraditi sljedeće:

Nemoj misliti da ti ili neko drugi zaslužujete to nasilje, Nemoj osjećati sram zbog toga što je neko nasilan prema tebi, jer su nasilnici ti koji imaju problem i treba da se srame, Nemoj se sam  suočavati s problemom nasilja, ispričaj to nekoj odrasloj osobi u koju imaš povjerenja , Ukoliko ne dobiješ pomoć od odrasle osobe kojoj si se povjerio/la, nemoj odustati, traži neku drugu odraslu osobu, koja će ti pružiti pomoć.

Da bi se svi učenici osjećali sigurno, ugodno, i jednako vrijedno u školi najviše ovisi o nama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola August Cesarec Špišić Bukovica