2014-04-02 10:29:01 Provedba projekta Živim život bez nasilja
„Živim život bez nasilja“ zajednički je preventivni projekt Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Projekt je usmjeren na sprječavanje nasilja prema ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te izgradnju kulture nenasilja i tolerancije, a namijenjen je učenicima sedmih razreda. U projektu su objedinjene tri ključne komponente: 1. Interaktivna radionica 2. Umjetničko edukativni program 3. Interaktivna parlaonica
Danas su učenici sudjelovali na prve dvije komponente: Interaktivnoj radionici i Umjetničko-edukativnom programu. Interaktivnu radionicu predvodili su gospodin Dražen Huzjak, policijski službenik za nadzor i planiranje, za prevenciju, te gospodin Mislav Mandir, predstavnik nevladine udruge Status M. Tijekom interaktivne radionice učenici su se upoznali s problemima nasilja, zakonskim mogućnostima njegova sprječavanja i prijavljivanja te se educirali po pitanjima nenasilja, nenasilnog rješavanja sukoba, tolerancije i nediskriminacije. Što je sve nasilje, kako prepoznati nasilje i kako se zaštiti? - ključne su tematske okosnice ovog dijela preventivne aktivnosti. Gospodin Dražen Huzjak održao je predavanje o problemu nasilja, o zakonskim mogućnostima njegova sprječavanja i prijavljivanja te o odgovornosti koju pojedinac mora snositi ukoliko je izvršio neki oblik nasilja. Gospodin Mislav Mandir predstavio je kampanju udruge Status M -„Budi muško-mijenjaj pravila“ kroz koju su učenici na vrlo zanimljiv i njima blizak način učili o nenasilnom rješavanju sukoba, o toleranciji i nedskriminaciji.
U drugom dijelu programa učenici i uzvanici pogledali su edukativnu predstavu „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“. Predstavu je režirao glumac Zijah Sokolović, UN-ov ambasador dobre volje za toleranciju i nenasilja. Predstava je razvijena je u suradnji s nevladinom udrugom Riječi/Prave/Predstave, a izveli su ju glumci Petra Kurtela i Vedran Komerički. U ovom dijelu programa učenici su kroz igru glumaca usvojili korisne informacije o različitim oblicima nasilja i razornim posljedicama nasilja. Predstava razotkriva različite situacije nasilja u svakodnevnom životu i na vrlo dojmljiv način educira učenike o jednom od najvećih društvenih problema. U ovom dijelu programa umjetnici nastupaju kao promotori ideje i ciljeva projekta čijim sudjelovanjem poruka o težini posljedica nasilja dopire do šire javnosti.
Program je vodila učiteljica Kristina Golubić Smojver.
Treća projektna komponenta Interaktivna „parlaonica“ naknadno će se održati na istom broju učenika. Ona predviđa organiziranje debata, parlaonica, natječaja dramsko-scenskog karaktera te likovnog i literarnog izričaja. Odnosi se na referiranje prethodno naučenog i doživljenog u prve dvije projektne komponente. Očekivani rezultat ove komponente ogleda se u aktivnijem uključivanju učenika u proces razumijevanja i življenja po modelu „zajednice koja brine“.
Za organizaciju provedbe projekta u našoj županiji zaduženi su županijski koordinatori preventivnih programa: gospodin Dražen Huzjak, koordinator ispred Policijske uprave Virovitičko-podravske županije i Svjetlana Carić, voditeljica Županijskog stručnog vijeća za koordinatore školskih preventivnih programa za osnovne škole. U duhu općih prevencijskih načela i preventivni projekt „Živim život bez nasilja“ zahtijeva sustavan angažman te kontinuiranu suradnju svih subjekata odgovornih za prevenciju nasilja, kako bi se senzibilizirala šira javnost te se na taj način postigao željeni efekt „zajednice koja brine“. Događaj su uveličali: Načelnik općine Čačinci-gospodin Mirko Mališ, Zamjenik načelnika općine Čačinci-gospodin Alen Jurenac, ujedno predsjednik Školskog odbora, Viša savjetnica, gospođa Ivana Biljan-predstojnica Podružnice Osijek Agencije za odgoj i obrazovanje, Zamjenik načelnika PU Virovitičko-podravke-gospodin Zoran Jerbić, Načelnik policijske postaje Orahovica-gospodin Miroslav Babić, stručni suradnici-koordinatori preventivnih programa u osnovnim školama, djelatnice centra za socijalnu skrb Slatina, predsjednica Vijeća roditelja-Jasmina Habričko, te nastavno osoblje Škole. Stoga zahvaljujemo uzvanicima što su se odazvali našem pozivu te na taj način dokazali njegovu važnost. Svaki doprinos prevenciji nasilja, posebno nasilja među mladima, daleko je vrjedniji i potrebniji od kasnijih otklanjanja posljedica nastalih nasiljem. Zajedničko provođenje ovakvog projekta pokazuje da problem nasilja u društvu postoji, da je on prepoznat i da je vrlo važna zajednička suradnja kako bi se isti problem i suzbio. Svojom prisutnošću dokazali smo ovdje prisutnim učenicima da smo tu, uz njih, kako bismo im pomogli u odrastanju i otklanjaju negativnih pojava koje ih na putu odrastanja zateknu.
Kroz ovaj projekt učenici su dobili priliku dobiti puno informacija o problemu nasilja i na njima blizak način učiti kako se s njime boriti, kako mijenjati stavove, sagledavati odnose s drugim ljudima, kako gledati na osjećaje drugih ljudi, pa i na svoje osjećaje na jedan novi način, kojim će biti zadovoljni oni sami, ali i osobe iz njihove neposredne okoline.
Nadamo se da će naši učenici sva današnja saznanja ponijeti sa sobom, usaditi ih u svoj način ponašanja te pomoću njih znati pomoći sebi i drugima.
Program su uveselili Mali tamburaši na čelu s učiteljem Vjekoslavom Palatinušem, odsviravši Odu radosti, kako bi nas dodatno potakli na radost i pozitivne stavove.
|
Osnovna škola Antuna Gustava Matoša Čačinci |