2014-11-12 14:01:46

Obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige

Od 15. listopada do 15. studenoga obilježava se Mjesec hrvatske knjige.

Mjesec hrvatske knjige obilježavamo i u našoj školi. Ova manifestacija traje od 15. listopada do 15. studenog svake godine s drugom tematikom. Ove godine tematika je ljubavna. Program se odvija u cijeloj Lijepoj našoj i nastoji se promovirati i čitati „nešto ljubavno“.

Tom su se programu priključili i Mali knjižničari koji su iznenadili vrtićance pročitavši im hrvatsku bajku „Lončiću, kuhaj!“ Vrtićanci su bili vrlo dobri, pozorno su slušali svoje starije prijatelje te je sve prošlo u ugodnoj atmosferi.

 

U Hrvatskoj su pokrenute mnoge akcije promicanja čitanja i važnosti čitanja. Neki od tih su hvalevrijedni projekti poput Čitaj mi. „Čitaj mi!" prva je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas, a pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu.

Potaknuti idejom da motiviraju članove školskih knjižnica na čitanje i što češće druženje s knjigom, školski knjižničari provode nacionalni projekt za poticanje čitanja „Čitanjem do zvijezda“. Projekt je osmišljen kao natjecanje u znanju i kreativnosti kojim se nastoji potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, kritički osvrt, istraživanje te na kreativnost jer je učenje na taj način najučinkovitije. Međutim, naša škola još nije sudjelovala u ovom projektu zbog manjka potrebnih knjiga koje  se koriste za natjecanje.

  ZAŠTO ČITATI? ·čitanje može poboljšati mentalno, emotivno i fizičko zdravlje djece ·redovito čitanje knjiga podiže razinu analitičkog razmišljanja i proširuje vokabular ·čitanje povećava kreativnost i povećava empatiju prema drugim ljudima ·čitanje općenito poboljšava kvalitetu života ·čitanjem se potiče napredovanje, rast i razvoj mozga djece ·čitanje je najvažnija aktivnost za razvoj pismenosti i uspješnosti  

I za kraj donosimo vrlo važnu poruka Neila Gaimana: "Netko je jednom pitao Alberta Einsteina kako možemo djecu učiniti inteligentnom. Njegov je odgovor bio jednostavan i mudar. 'Ako želite da vam djeca budu inteligentna', rekao je, 'čitajte im bajke. Ako želite da budu inteligentnija, čitajte im još bajki'", zaključio je Gaiman.

Stoga čitajte i budite u modi 21. stoljeća!

Marija Findrik, knjižničarka


Osnovna škola Antuna Gustava Matoša Čačinci