2016-03-25 09:29:25 HRVATSKI USKRSNI OBIČAJI U četrdesetodnevnom razdoblju koje predstoji Uskrsu pod nazivom korizma, od davnih vremena, određenim postupcima su se izdvajali neki dani: sredinom korizme na trenutak se prekidao korizmeni post i pokora, a pete korizmene nedjelje kućne slike svetaca i raspela prekrivale su se tamnim rupcima. Šeste korizmene nedjelje, najčešće zvane Cvjetnicom, u crkvu se nosio stručak proljetnih grančica i svijeća (maslinove, palmine, vrbove ili drijenkove grane i sl.). Tako blagoslovljeno bilje rabilo se u različite svrhe - za zaštitu ljudi, životinja i cjelokupnoga životnoga prostora te za plodnost polja. Karakterističan običaj u Velikom tjednu bilo je udaranje šibama o crkvene klupe, u Slavoniji poznato pod nazivom 'šibarine', a u Dalmaciji 'baraban'.
Običaji Velikog tjedna
Tijekom Velikog tjedna u hrvatskim je krajevima u spomen na Isusove muke i ležanja u grobu vladalo je pučko tumačenje šutnje zvona. Tih se dana i u crkvi i izvan nje nastojalo izbjeći sve što je davalo zvuk. Nisu se čule orgulje, a seljaci su stoci skidali zvona ili su ih zatiskivali travom odnosno slamom. Izbjegavala se i uporaba zvona na biciklima. U nekim se hrvatskim krajevima u to doba nije smjelo smijati pa čak ni govoriti.
Velika je subota obilovala običajima. Iz crkve se kućama nosila vatra i voda koju je svećenik blagoslovio, a često se toga dana obavljao i blagoslov hrane koja će se jesti na Uskrs: beskvasna pogača, peciva umiješanog s mnogo jaja, šunke, janjetine, jaja, luka, sira i slično. U mjestima sjeverne Hrvatske na Veliku se subotu organizirala radosna i bučna procesija uskrsnuća. Navečer se u sjevernozapadnim hrvatskim krajevim bdijelo uz krijes, što se pripaljivao u zoru Uskrsa. U svim hrvatskim krajevima rašireno je vjerovanje da se na Veliku subotu treba umiti vodom, netom blagoslovljenom ili tekućom vodom (u moru ili rijeci), uz zvonjavu zvona.
"Ovo se jaje za ljubav daje" Jaje sa zametkom iz kojega će se razviti svijet univerzalan je i sam za sebe jasan simbol. Mišljenje da je svijet nastao iz jajeta zajedničko je mnogim narodima. K tome, jaje je simbol periodične obnove prirode i ponovnog rođenja u mnogih naroda svijeta. U kršćanstvu je ono simbol novoga vječnoga života što ga je Isus svojim uskrsnućem omogućio ljudima. Još uvijek nije razjašnjeno otkada se uskrsna jaja bojaju i ukrašavaju.
Ukrašena jaja nosila su različita imena:
Pravilo tehnike ukrašavanja voskom je da se prije bojenja rastopljenim voskom prekrije površina koja treba zadržati temeljnu boju jajeta. Nakon bojenja vosak se skida te ostaje žuto, crveno ili smeđe obojeno jaje s bijelim ukrasima. Rastopljeni se vosak nanosi na jaje posebnim pomagalom, u Bosni zvanim pisaljka, a u Hrvatskoj kličica, kiščica, kičica.
Uskrsni zec Danas vjerojatno najvažnije uskrsno darivanje, darivanje djece, nekoć je bilo razmjerno skromno. Djeca su dobivala uskrsna ukrašena jaja ili kruščić u obliku pletenice s umetnutim jajetom. Roditelji su jaja i peciva darivali djeci, djevojke mladićima i obratno, kume kumčadi i slično. Uskrsna jaja (pisanice), uskrsni krijes i blagoslov jela dio su narodnih običaja vezanih uz najznačajniji kršćanski blagdan. Iako se običaji dosta razlikuju, ne samo po svijetu, nego i po različitim dijelovima naše domovine, ipak je nešto svima zajedničko, a to je uskrsli Isus koji donosi mir i radost života. Pa neka to isto donese i Vama, svima neka je radostan, miran i blagoslovljen Uskrs! |
Osnovna škola "August Harambašić" Donji Miholjac |