2014-09-30 12:08:59 Bili smo na predstavljanju priručnika "Ekološka hortikulturna proizvodnja"
“Priručnik je namijenjen prije svega edukaciji odraslih osoba koji žele dodatno znanje kako bi osigurali ekonomsku dobit za svoju obitelj te poboljšali vlastito zdravlje. Istog trena kada krenete uzgajati ekološki i organski vi imate više smjerova u kojima djelujete- jedan je taj ekonomski, drugi je zdravstveni, a treći je utjecaj na prirodu o čemu ipak trebmo voditi računa jer tu prirodu moramo ostaviti čistom za svoju djecu kako bi i ona imala mogućnost uzgajati biljke na održivi način,” naglasila je Kornelija Beyovsky Šoštarić predstavljajući priručnik. Priručnik donosi sve potrebne informacije o potrebnim preduvjetima i detaljima uzgoja u ekološkoj hortikulturnoj proizvodnji pri čemu autorica ne zaboravlja ni ono, kako ističe, najvažnije, a to je sačuvati čisti sastav tla i autohtoni sadni materijal.
“Najvažnije je biti svjestan da je tlo živi organizam, mi nismo jedina bića na planetu i trebamo voditi brigu o tome da u vrtu žive i životinje, te da ne doživljavamo vrt samo kroz biljke. Stoga moramo pažljivo postupati sa svim živim organizmima koji nastanjuju naš vrt, a koji mogu biti naši pomagači. Uz to, živimo u svijetu kada su globalne migracije dio suvremenog uzgoja biljaka, no danas dolaze i genetski modificirane biljke. Jako sam protiv toga jer one imaju štetni utjecaj na naše zdravlje, a osim toga na taj način se favoriziraju samo određene sortne liste pri čemu se gubi naše nacionalno blago, izbor sadnog i sjemenskog materijala koji smo prikupljali stoljećima. Mislim da se dovoljno pažnje ne polaže u tom smjeru, a tu veliku ulogu mogu sada odraditi vrtlari, mali farmeri- jednostavno institucije su tu podbacile i sada je vrijeme na nama,” zaključila je popularna Vrtlarica.
Projekt Ekološka poljoprivredna mreža koji provodi Pučko otvoreno učilište Obris predstavila je ravnateljica učilišta Obrisa Jadranka Krmpotić. Riječ je o projektu koji sadržava više aktivnosti – kroz cijelu 2014. godinu provedene su edukativne aktivnosti, a napravljeno je i opremljeno nekoliko eko vrtova u selu Rasna na području Požeštine, u Šeovici kod Pakraca, u Osijeku u suradnji s udrugom Slagalica te u Glini i Slatini. “Tamo smo postavili staklenike, uzdignute gredice i sada smo krenuli s edukacijama u svakom gradu za najmanje 20 polaznika. Ljudi se educiraju kako se baviti ekološkom hortikulturom na najbolji način pri čemu će i ovaj priručnik biti neizostavno štivo,” naglasila je Krmpotić.
TEKST: Sanja Pok FOTO: S. Pok Preuzeto s portala:http://slavonski.hr i http://pozeski.hr/
|
Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega |