2011-09-02 11:19:07

Ljetna škola - Temelji liberalne demokracije

 

Centar za obnovu kulture (COK) osnovan je u veljači 2009. godine s ciljem promicanja dostojanstva svake ljudske osobe te sudjelovanja u javnoj raspravi o svim temama od značaja za moderno hrvatsko društvo. 

Ove godine u organizaciji COK-a održana je druga ljetna škola "Temelji liberalne demokracije", u Korčuli u trajanju od 22. - 27. kolovoza 2011. na kojoj je sudjelovala i knjižničarka OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća. Knjižničarku OŠ Andrije Kačića Miošića , Biljanu Jurić  i učiteljicu povijesti OŠ Popovac, Adrijanu Kalčić,  sponzorirala je tvrtka Markot.tel. d.o.o.  orijentirana  na pružanje usluga i izradu proizvoda koji se temelje na komunikacijama i informacijskim tehnologijama. 

 

                  Za više informacija o ovoj temi molim kliknuti na "opširnije"!

                                                                                                                      Hvala!

 

 

 

Centar za obnovu kulture (COK) osnovan je u veljači 2009. godine s ciljem promicanja dostojanstva svake ljudske osobe te sudjelovanja u javnoj raspravi o svim temama od značaja za moderno hrvatsko društvo. 

Ove godine u organizaciji COK-a održana je druga ljetna škola "Temelji liberalne demokracije", u Korčuli u trajanju od 22. - 27. kolovoza 2011. na kojoj je sudjelovala i knjižničarka OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća. Knjižničarku OŠ Andrije Kačića Miošića , Biljanu Jurić  i učiteljicu povijesti OŠ Popovac, Adrijanu Kalčić,  sponzorirala je tvrtka Markot.tel. d.o.o.  orijentirana  na pružanje usluga i izradu proizvoda koji se temelje na komunikacijama i informacijskim tehnologijama. 

Predavači su se osvrnuli na glavna pitanja demokratskog poretka danas u Europi ( Je li demokracija u krizi? Zašto? Što znači ulazak u Europsku uniju za Hrvatsku?), te na pitanja vezana uz bioetiku (Eutanazija?, Pobačaj?, Reproduktivne tehnologije budućnosti?) . Centar za obnovu kulture svjestan je potencijala mladih obrazovanih generacija kao temelja budućeg razvoja, stoga su na ljetnoj školi pravo sudjelovanja imali polaznici do 35  godina, a kako su skoro sva predavanja bila na engleskom jeziku jedan od uvjeta sudjelovanja bilo je i dobro poznavanje jezika. Osim na predavanjima polaznici su sudjelovali na zanimljivim raspravama nakon predavanja,  prezentacijskoj večeri u organizaciji  galerije Laudato Corde  (galerije koja promiče sakralnu umjetnost), te na zajedničkim druženjima na organiziranim izletima na otoke Badiju i Vrnik. 

Svaki polaznik ovogodišnje ljetne škole oplemenjen je još jednim životnim iskustvom i punom glavom novih ideja, a baš kako i pristaje nazivu ljetne škole na svakome je da pronađe svoj put.
 

            U tekstovima koji slijede možete pročitati više o predavačima ljetne škole, te o samom programu.                                         

 

Michael Pakaluk, izvanredni profesor filozofije na sveučilištu Clark u Worcester-u, diplomirao je i kasnije doktorirao na Harvardu, studirajući pod mentorstvom W.V. Quinea i John Rawlsa. Autor je nekoliko knjiga i brojnih znanstvenih članaka iz različitih područja filozofije, uključujući Other Selves: Philosophers on
Friendship, Clarendonovog izdanja Aristotelove Nikomahove Etike, te nedavno Aristotelova Nikomahova Etika – Uvod, koju je objavio Cambridge University Press. Voditelj je kolegija antičke filozofije na Boston Area Colloquium i jedan od osnivača Američkog instituta za javnu filozofiju. Dr. Pakaluk je bio gostujući profesor i znanstvenik na Brown-u, St. Andrews-u, Cambridge-u i Harvard-u. Trenutno radi na novom prijevodu Nikomahove etike.

 Patrick Derr stekao je doktorat iz filozofije na Sveučilištu Notre Dame, te završio postdoktorske studije na UCLA (Povijest znanosti) i Johns Hopkins University (Filozofija znanosti). Trenutno je profesor filozofije, gostujući profesor znanosti o okolišu i politike, te dekan Fakulteta Clark University u Worcesteru, SAD. On je
također viši znanstveni suradnik u Centru za okoliš, tehnologiju i razvoj. Velik dio Derrovoga rada je usmjeren prema objašnjenju i analizi etičkih pitanja, posebice pitanja pravde ili kapitala. Svoja novija istraživanja usmjerio je prema medicinskoj etici i zdravstvenoj politici, dok su njegova trenutna pisanja fokusirana na etička pitanja vezana uz vođenje biomedicinskih istraživanja.

 Robin Harris britanski je povjesničar, publicist i novinar. Poznat je i kao savjetnik nekadašnje britanske premijerke Margaret Thatcher. Pisao je za listove The Daily Telegraph i Prospect. Doktorirao je iz moderne povijesti na Sveučilištu u Oxfordu. Od 1985. do 1988. radio je kao direktor Odjela za istraživanja Konzervativne stranke, a od 1989. do 1990. kao član Radne skupine za politiku britanskoga premijera. Danas je direktor-savjetnik organizacije Politeia. Taj izvrsni oznavatelj Hrvatske autor je i monografije Povijest Dubrovnika. Član je uprave Centra za obnovu kulture.

 Ivo Banac je redoviti profesor povijesti na Sveučilištu u Zagrebu i profesor emeritus na Sveučilištu Yale (na katedri vezanu uz posebnu zakladu koja nosi ime Bradford Durfee). Od 1994. do 1999. bio je profesor povijesti na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti, gdje je upravljao Institutom za jugoistočnu Europu. Diplomirao je na Sveučilištu Fordham, a magistrirao i doktorirao na Sveučilištu Stanford. Autor je i urednik više knjiga, članaka i komentara, među kojima se ističu monografije Nacionalno pitanje u Jugoslaviji: Porijeklo, povijest, politika (1984. nagrađena nagradom Wayne S. Vucinich Američkog udruženja za promicanje slavenskih studija) i Sa Staljinom protiv Tita: Informbirovski rascjepi u jugoslavenskom komunističkom pokretu (1988. nagrađena nagradom Josip Juraj Strossmayer zagrebačkog sajma knjiga Interliber). Dopisni je član HAZU-a. Bio je supredsjednik Instituta otvoreno društvo – Hrvatska, generalni direktor Interuniverzitetskog centra u Dubrovniku, predsjednik Liberalne stranke, ministar za zaštitu okoliša i prostornog uređenja u Vladi RH, zastupnik u Hrvatskom saboru, te predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska
prava. Urednik je časopisa East European Politics and Societies.

 

 

 

 

„Temelji Liberalne Demokracije“ 22.-27. 08., Korčula

Program ljetne škole:

 

Nedjelja, 21.08.

Dolazak sudionika i dobrodošlica na terasi hotela Marko Polo

 

 

 

Ponedjeljak, 22. 08.

9:00 – Otvaranje  

9:30 –  dr. sc. Stjepo Bartulica, „Obnova kulture: kako i zašto?“

10:15 – prof. dr. Michael Pakaluk, „Relativizam“

11:00 – pauza

11:30 – dr. sc. Robin Harris, „Liberalna demokracija: definicije, povijest, rasprave“

12:15 – prof. dr. Patrick Derr, „Što je bioetika? Što je smrt? Što je zdravlje?“

Rasprava u večernjim satima

 

 

 

 

Utorak, 23. 08.

9:00 -   Derr, „Eutanazija: je li postoji dilema za medicinsku etiku?“

10:00 – Pakaluk, „Emotivizam“

11:00 – pauza

11:30 – Mark Cheffers, „Poduzetništvo i javna politika“

12:30 – Harris, „Friedrich Hayek i sloboda“

Izlet i druženje na otoku Badija

 

 

 

Srijeda, 24. 08.

9:00 –  Harris, „Ekonomija i sloboda“

10:00 – Cheffers, „Poduzetništvo i socijalna pravda“

11:00 – pauza

11:30 –  „Gospodarske perspektive za Hrvatsku“

Emil Tedeschi, predsjednik uprave Atlantic grupa

Plinio Cucurrin, član Uprave Adris grupe

dr. sc. Boris Vujčić, zamjenik guvernera HNB‐a

Izlet i druženje na otok Vrnik

Prezentacijska večer galerije Laudato Corde

 

 

 

  Četvrtak, 25. 08.

9:00 -  Pakaluk, „Kreposti“

10:00 – Harris, „Liberalizam, Totalitarizam, Konzervativizam: Edmund Burke protiv Jean-

Jacquesa Rousseaua“

11:00 – pauza

11:30 – Derr, „Istraživanje matičnih stanica: jesu li ulagači pametniji od filozofa?“  

12:30 – dr. sc. Stjepo Bartulica, „Što je sekularizam?“

Rasprava u večernjim satima

 

 

 

Petak, 26. 08.

9:00 -  Cheffers, „Poduzetništvo i konkurentna strategija  i analitika“

10:00 – Derr, „Pobačaj: što je liberalna tradicija?“

11:00 – pauza

11:30 -  Pakaluk, „Naravni zakon“

12:30 – prof. dr. Ivo Banac, „Gdje je Josip Broz Tito u hrvatskoj povijesti?“

Podjela potvrdnica i rasprava u hotelu Marko Polo

 

 

Subota, 27.08.

9:00 – Pakaluk, „Brak i obitelj“

10:00 – Harris, „Europa: snovi i stvarnost“

11:00 – pauza

11:30 – Derr, „Reproduktivne tehnologije budućnosti: Je li EU spreman za reproduktivnu

revoluciju?“  

12:30 – Zaključne riječi


Osnovna škola Andrije Kačića Miošića Donja Voća