2011-11-10 23:32:22 MJESEC HRVATSKE KNJIGE Mjesec hrvatske knjige je manifestacija kojom se promiču knjige i čitanje, a tradicionalno se obilježava u knjižnicama diljem Hrvatske od 15. listopada do 15. studenog. Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige posvećena je pjesništvu i nosi naziv Čitajmo pjesnike.
MEĐUNARODNI DAN ŠKOLSKIH KNJIŽNICA Međunarodni dan školskih knjižnica, 24. listopada 2011.g., obilježen je prigodnim igrokazom „Od korice do police“ za učenike 1. razreda kojega su izveli Mladi knjižničari. Učenicima su podijeljene članske iskaznice i straničnici, budući da su postali novim članovima naše školske knjižnice. Školska je knjižničarka upoznala prvačiće s pravilima ponašanja u školskoj knjižnici, te su naučili što se sve može nalaziti u knjižnici i koja je razlika između knjižare i knjižnice. Druženje smo završili čitanjem slikovnice Uljuđeni vuk Becky Bloom.
IKAVSKI PJESNIČKI IZRIČAJ
Povodom Mjeseca hrvatske knjige u našoj je školi organizirana radionica pod nazivom Ikavski pjesnički izričaj. Ujedno je to istoimeni naziv natječaja koji je objavila Gradska knjižnica Slavonski Brod koji je za cilj imao potaknuti talentiranu djecu i mlade da se uključe u poticanje i razvijanje ljubavi za očuvanjem zavičajnog jezika. Budući da je u našem zavičaju smješteno selo Siče čiji se posavski govor rješenjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske nalazi na listi zaštićenih kulturnih dobara nematerijalne kulturne baštine, 28. listopada 2011. učiteljice hrvatskog jezika i školska knjižničarka organizirale su radionicu pod nazivom „Ikavski pjesnički izričaj“ na kojoj su učenici iz sela Siča, motivirani pjesmama Josipa Kozarca, Ilije Babića i Vladimira Rema pisali pjesme govorom svoga sela. Odabrani su radovi poslani u Gradsku knjižnicu Slavonski Brod gdje će njihovu vrijednost procijeniti ocjenjivački odbor. Dodjela nagrada i zahvalnica sudionicima natječaja i njihovim mentorima bit će 9. studenog 2011.g. unutar glazbene večeri u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod.
KNJIŽEVNI SUSRET U Mjesecu hrvatske knjige, 2. studenoga 2011., u našoj je školi gostovala književnica Nada Mihoković-Kumrić koja se predstavila učenicima 7-ih razreda i njihovim učiteljicama hrvatskog jezika. Književnica nam je pričala o svojima romanima Lastin rep, Rep, ali ne lastin, Tko vjeruje u rode još, Mrazovac, Prilagođeni, svome djetinjstvu, obitelji i književnom radu. Više o književnom susretu možete pročitati u tekstu koji su napisali naši novinari Emanuel Brađašević i Rea Čukić, učenici 8.a razreda.
-Imate li podršku svoje obitelji u stvaranju proznih dijela? Imam, npr. Moj muž često ode u trgovinu kada sam ja zauzeta pisanjem svojih djela. -Gdje pronalazite inspiraciju za pisanje? Najčešće me inspiriraju ljudi u mome životu. Većinu svojih djela započinjem sa osobama koje zaista poznajem, a zatim na događaje i likove iz stvarnosti nadovezujem razne događaje i likove iz svoje mašte. -Imate li djece i čitaju li oni Vaše knjige? Jesu li oni Vaši najveći kritičari? Imam dvije kćerke bliznakinje i oni su uistinu moji najveći kritičari. Doduše, ne što se tiče pisanja, nego više stila odijevanja i upotrebe suvremenih tehnologija. Često mi govore kako se retro odijevam, kako se to više ne nosi, da bih trebala ići u šoping itd. No, ja te primjedbe rado prihvaćam, jer mislim kako kritike treba prihvatiti i ne biti tvrdoglav. -Što ste željeli postati kao dijete i jeste li ikada sanjali da ćete biti književnica? Odmalena sam htjela biti književnica. Zbog toga sam se često suprotstavljala roditeljima koji su htjeli da diplomiram farmaciju. Ja sam se suprotstavljala i pisala sam razna djela namijenjena mlađim naraštajima. Sa 15 godina sam napisala dramski tekst i poslala ga na radio. Jedne nedjelje kada sam ručala s obitelji na radiju sam čula naslov svog roman. Budući da je autor bio šifriran sa Beba…….. spiker je pozvao anonimnog autora neka dođe u redakciju i preuzme nagradu. Ja sam došla sa pet šest prijateljica i spiker koji je mene poznavao bio je iznenađen kada je doznao da je to moje djelo. Moram reći da sam završila Farmaceutsko-biološki fakultet iako to nije bila moja želja. Sa 18 godina sam jednostavno došla roditeljima i rekla da ću upisati fakultet kojega su oni odabrali za mene. Bili su iznenađeni, ali me nisu ispitivali zašto, bili su ponosni što sam pristala na njihove zahtjeve. Moram reći da sada volim taj posao, no književnost je na 1. mjestu. -I za kraj, imate li kakvu poruku za učenike naše škole? Rekla bih da je pisanje jako lijepo, no pisanje te ili pronađe ili te ne pronađe. Ako vas pisanje pronađe onda treba samo pisati, pisati, pisati i čitati, čitati, čitati i nikada ne odustajati. Nakon ugodnog razgovora na književnom susretu, književnica je školskoj knjižnici darovala četiri naslova svojih knjiga i tako našu školu obogatila romanima koji će učenici s oduševljenjem čitati, jer među njima nalazi se i nastavak romana Lastin rep, Rep, ali ne lastin.
LUTKE, LUTKE Našu je školu u 26. listopada 2011.g. posjetio lutkarski animator Milorad Bunčić koji je, uz pomoć svojih lutaka, nositelj teatarskoga projekta. Predstava je bila organizirana za učenike nižih razreda, i PŠ Bili Brig, PŠ Dragovci, PŠ Donji Lipovac i PŠ Seoce. Za učenike PŠ Srednji Lipovac, PŠ Magić Mala i PŠ Siče predstava je organizirana u petak 28. studenog 2011.g. Lutke, lutke edukativan su program koji približava teatar svakome učeniku. Učenici su kroz predstavu, igru i razgovor otkrili teatarski svijet lutaka, te su imali prigodu naučiti je koje su sve vrste lutaka, od čega se izrađuju lutke te kako se različite lutke animiraju. Učenici su bili oduševljeni krajem programa kada su i sami morali sudjelovati u nastanku jedne lutkarske predstave. |
Osnovna škola "Antun Mihanović" Nova Kapela |