2015-05-24 09:47:26

Nazočili smo prezentaciji projekta Interaktivni vodič u Parku kralja Petra Krešimira IV. u Osijeku prigodom 22. 5. Dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj

Na poziv ravnatelja Javne ustanove Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije gospodina Gordana Matkovića učenici 8.b razreda, ravnatelj škole  Krešimir Ćosić i učiteljica Biljana Pavić  sudjelovali su 22. svibnja 2015. u obilježavanju  Međunarodnoga dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode  u Republici Hrvatskoj.  Tom prigodom prezentiran je projekt Interaktivni vodič u Parku kralja Petra Krešimira IV. u Osijeku.

Učenici su skinuli mobilnu aplikaciju za čitanje QR kodova na svoj ''pametni'' telefon, zatim kamerom mobilnog telefona skenirali pojedini QR kod sa postavljenih QR ploči u parku te učitali informacije o pojedinom stablu ili grmu. Osim početnih osnovnih informacija dostupan je preglednik sa raznim opširnijim sadržajima vezanim za svaku pojedinačnu biljnu vrstu u parku te dodatne informacije o samom parku. Ovakav način učenja učenicima je bio zanimljiv i koristan. Nakon prezentacije odšetali smo do centra grada i počastili se sladoledom i drugim delicijama.

Galeriju fotografija možete pogledati ovdje.


mr.sc. Biljana Pavić

Glas Slavonije: Osijek dobio park u kojem je priroda spojena s modernom tehnologijom

Park kralja Petra Krešimira IV. u Osijeku jučer je postao prvi spomenik parkovne arhitekture u Hrvatskoj u kojem je moguće uz pomoć 70 ploča s QR kodovima i interaktivne ploče doznati sve o 36 različitih vrsta grmlja i drveća, odnosno oko 300 stabala u ovom parku.

Naime, u povodu Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u RH, koji se obilježava svake godine 22. svibnja, jučer je Javna ustanova Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije predstavila jedinstven projekt Interaktivne ploče, a koji je načinjen u suradnji sa Zavodom za informatiku Osijek, a uz podršku Zelenog katastra Grada Osijeka, te je sufinanciran iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Osnovni cilj tog projekta je edukacija javnosti o spomeniku parkovne arhitekture u svrhu podizanja svijesti o zaštiti biološke raznolikosti i očuvanju zaštićenih prirodnih vrijednosti u skladu s ukupnim gospodarskim, društvenim i kulturnim razvojem Osječko-baranjske županije i Republike Hrvatske. 

Cijeli park obrađen je u GIS formi (geografski informacijski sustav), te je s pomoću i-Pad uređaja slikano svako stablo i grm, te dodani detaljni atributi (svaka biljka ima svoju ''osobnu iskaznicu'') koji pružaju svakom korisniku najtočnije informacije, kao i lokaciju i položaj svake biljne vrste u parku.

Na uspješnom projektu Agenciji i Zavodu za informatiku jučer je čestitao i župan Vladimir Šišljagić.

Kako bi o biljnim vrstama učili direktno u prirodi uz samu živu biljku, jučer se u prednosti Interaktivne ploče došlo uvjeriti i 17 učenika međunarodne ekoškole OŠ 'August Šenoa'. “Mislim da je djeci vrlo zanimljivo vidjeti direktno u prirodi podatke o biljnim vrstama, nego da to moraju učiti iz udžbenika. Na ovaj način sigurno će brže i jednostavnije pamtiti”, uvjerena je magistra Biljana Pavić iz OŠ Augusta Šenoe.


Osnovna škola August Šenoa Osijek