2012-01-22 12:26:32
UČITELJICE RAZREDNE NASTAVE POSJETILE OSJEČKE LICITARE OBITELJ BLAŽEKOVIĆ-RANOGAJEC
U petak 20.1. 2012. godine učiteljice razredne nastave Jasminka Sahula, Biljana Pavić, Mirna Lišnić, Jasenka Matijević, Jasna Novotni, Ljiljana Opančar, Mirta Ćosić i Ana Sušić imale su zanimljiv aktiv.
Naime voditeljica Aktiva mr.sc. Biljana Pavić organizirala im je posjet Obrtničkoj radionici Medičar i voskar "Blažeković". Saznale su da je radionicu utemeljio 1953 godine majstor Franjo Blažeković. Obiteljsku tradiciju izrade licitarskih i svjećarskih proizvoda nastavila je njegova kći Antonija Ranogajec s obitelji. Učiteljicama su na zanimljiv način pokazali tradicionalan način izrade licitara i svijeća. Zanimljivo je bilo vidjeti i sav pribor koji se koristi pri izradi licitara. Učiteljice su kušale tijesto od kojeg se prave licitari kao i posebno piće od meda tzv. gverc. Domaćini su im objasnili i na koji način izrađuju svijeće.
Učiteljice su saznale da su sudjelovali na brojnim izložbama i manifestacijama npr. u Etnografskom muzeju u Zagrebu: Licitarstvo i svjećarstvo - obrt višestoljetne tradicije, svoj obrt predstavili su u Rotterdamu na izložbi tradicionalnih i posebno dizajniranih licitara, sudjelovali su u projektu Ministarstva vanjskih poslova RH, izrada božićnog Licitarskog nakita za Vatikan 2003, izlagali su u Gradskim muzeju grada Vukovara te na festivalu podunavskih zemalja u Ulmu, ljetos u Dubrovniku itd. Dvanaestmetarski bor ukrašen s četiristo licitarskih srca u plastičnim kuglama izrađen u ovoj radionici prošle godine ukrašavao je rimski trg Piazza del Campidoglio. Voljeli bismo da i u našem gardu na glavnom trgu vidimo božićnu jelku ukrašenu prelijepim licitarima izrađenim u radionici obitelji Blažeković-Ranogajec.
U svojim prostorima često ugošćuju poznate osobe npr. predsjednika Republike Hrvatske gospodina Ivu Josipovića, japanskog veleposlanika u Hrvatskoj gospodina Yoshio Tamuru, američku TV zvijezdu Ashley Colburn i njenu ekipu koja je snimala dokumentarac o Hrvatskoj pa tako i o licitarima Blažeković-Ranogajec te je postala jedna od čuvara i promotora kulturne i tradicijske baštine našega grada. Emisija će biti na proljeće prikazana na televiziji.
Veliko priznanje dobili su od UNESCA jer im je obrt upisan na reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine svijeta. Nadamo se da će ovo biti podstrek svima da medičarstvo nastavi i dalje uspješno živjeti svoju tradiciju u našem gradu i domovini.
Mi ćemo kao učitelji poduzeti sve da se ovaj lijepi obrt što bolje upozna i propagira pa tako uskoro očekujemo gospodu Blažeković-Ranogajec u našoj školi. Učiteljicama je ovo bilo prelijepo i korisno iskustvo u kojemu su uživale.
mr.sc. Biljana Pavić
|