2012-12-03 13:44:24

Županijsko stručno vijeće za kemiju

Petnaestog studenoga ove godine u našoj školi učitelji kemije održali su svoje Županijsko stručno vijeće.  Predavanje na temu Glazba u nastavi održala Andrea Kačmar, prof. pedagogije, hrvatskog jezika i književnosti, zaposlena kao pedagog  pripravnik u OŠ August Šenoa,  radionicu Stijene i minerali održala je  Jadranka Radovančević, učitelj savjetnik u mirovini, a nakon analize mjerila ocjenjivanja za kemiju učitelji su u Muzeju Slavonije razgledali izložbu Bezbroj lica periodnog sustava elemenata. 

Predavanje Glazba u nastavi održala Andrea Kačmar, prof. pedagogije, hrvatskog jezika i književnosti, zaposlena kao pedagog  pripravnik u OŠ August Šenoa, Osijek. 

U vrlo zanimljivom predavanju uz PP prezentaciju govorila je o glazbi u društvu koja je sastavni dio čovjekovog života, još od najranijih perioda ljudske povijesti: njenoj snazi i utjecaju na pojedinca, istraživačkim projektima u, načinima reakcije na glazbu te njenom utjecaju na raspoloženje, uzbuđenje, osjećaje i fiziološke reakcije. Također je govorila o utjecaju glazbe na naše ponašanje, terapiji glazbom kao i liječenju stresa i bolesti na koje prvenstveno utječe stres, primjeni terapije glazbom u radu s učenicima, različitim, u svijetu poznatim metodama  i terapiji glazbom za različite vrste programa jer je dokazano da slušanje Mozartove glazbe dovodi do sinkronizacije rada lijeve i desne moždane polutke odnosno, dovodi do opuštanja , poboljšanja koncentracije i povećanja kreativnosti. Nakon što je pokazala primjere glazbe za koncentraciju i učenje, za kreativnost te relaksaciju, govorila je o pozitivnim učincima terapije glazbom kod mnogih poteškoća i skupinama kod kojih su dokazani pozitivni efekti. Rezultate je potkrijepila svojim primjerima iz rada s jednom učenicom i njenim pismenim uradcima prije, za vrijeme i nakon terapije Mozartovom glazbom.

Nakon izlaganja svoje razmišljanje o primjeni glazbe u nastavi izrekla je i kolegica Jadranka Radovančević koja je radila u OŠ Antuna Mihanovića u Osijeku kada se jedan program terapije glazbom provodio te kolegica Vesna Lazarević iz OŠ Dalj.

 

Radionicu Stijene i minerali održala je  Jadranka Radovančević, učitelj savjetnik u mirovini. 
Na početku je objasnila  da je u Muzeju Slavonije bila upriličena izložba iz fundusa Mineraloškog petrografskog odjela Hrvatskog prirodoslovnog muzeja iz Zagreba i Osijeka u čast Mije Kišpatića, prvog doktora prirodnih znanosti u Hrvatskoj. Tada su u okviru izložbe održane geološke radionice za djecu koje je ona pripremila. Pozitivnu reakciju djece željela je podijeliti s kolegama učiteljima kemije kako bi vježbe mogli realizirati i u svojim školama.

Na poziv voditeljice Županijskog stručnog vijeća za kemiju, Antice Kelava to je ostvarila 15. studenoga 2012. godine.

Nakon uvodnog dijela, kroz PP prezentaciju dala je osnovne pojmove iz geologije.
Nakon PP prezentacije učitelji su  praktično odradili 12 vježbi: Kristalni oblici; Ogreb minerala; Boja minerala; Kalavost; Sjaj minerala, Tvrdoća minerala; Prozirnost minerala; Ispitivanje magnetičnosti minerala željeza; Otkrijmo koji elementi grade minerale; Dokazivanje karbonata; Relativna gustoća minerala; Nazivi minerala.

Kolegica J.Radovančević ima prilično veliku zbirku stijena i minerala, potrebnog slikovnog materijala i dobro osmišljene radne listove prema kojima je vježbe bilo lako odraditi.

Svi smo uživali jer je i nama to bilo nešto novo i zanimljivo. Rado bismo i sami to ponovili s učenicima da imamo zbirku potrebnih minerala. Nakon dobivenog poticaja neki su izrazili namjeru da će je sami početi stvarati.

Ovu radionicu preporučujem i ostalim kolegama.

Nakon analize mjerila ocjenjivanja za kemiju učitelji su u Muzeju Slavonije razgledali izložbu Bezbroj lica periodnog sustava elemenata. Istaknula bih da smo, između ostaloga na ovoj vrijednoj izložbi, vidjeli da se i kemijske formule spojeva mogu uglazbiti te smo tako, slučajno, povezali prvu i zadnju točku dnevnoga reda.

Ovom prilikom se zahvaljujem upravi Muzeja Slavonije koji nam je dodijelio besplatne ulaznice za ovu izložbu.   

                                                                                                                                Antica Kelava, prof.


Osnovna škola August Šenoa Osijek