2023-04-28 14:50:00

OBILJEŽILI SMO NOĆI KNJIGE 2023.

Učenici razredne i predmetne nastave i ove su godine bili uključeni u aktivnosti Noći knjige koje su za njih pripremile učiteljica hrvatskoga jezika Tatjana Kovačević te knjižničarka Daniela Gubić. Ovogodišnja tema bila je umjetna inteligencija pod motom Sanjaju li roboti električne knjige?

Noć knjige, nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje, održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) u spomen na Marka Marulića koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju „Juditu.”

Premda je stigla iz računalne znanosti, umjetna inteligencija ubrzano prerasta u društveni fenomen. Najavljena kao temelj četvrte industrijske revolucije, pred čovjeka postavlja niz izazova.

Ovogodišnja manifestacija temom Sanjaju li roboti električne knjige? propitkuje fenomen umjetne inteligencije, koja polako unosi promjene u poimanje umjetničkog i književnog stvaralaštva, namećući pitanja vezana uz originalnost, autorstvo i autorska prava, ali nudeći i rješenja koja čovjeku mogu biti od pomoći – pa i pri čitanju knjiga.

Slijedi pregled aktivnosti u kojima su sudjelovali naši učenici u Noći knjige boraveći u školskoj knjižnici u petak, 21. travnja 2023.:

U uvodnoj prezentaciji bilo je govora o pojmu umjetne inteligencije (UI) te njenim prednostima i nedostacima. Učenici su diskutirali koliko ih zadivljuje umjetna inteligencija, može li biti korisna za knjigu i čitanje, zanemarujemo li vlastite intelektualne resurse koristeći rješenja UI, može li stroj postati uspješan autor, hoćemo li u budućnosti čitati lektirna djela koja je napisala umjetna inteligencija…

U Noći knjige 2023. učenici petog i šestog razreda čitali su ulomke iz romana Sanje Polak „Mrvice iz dnevnog boravka“ u tekstualnom i digitalnom obliku te su nakon toga uspoređivali čitamo li lakše i brže otisnutu knjigu ili knjigu s ekrana.

Učenici sedmog razreda pogledali su isječak iz kultnog filma „2001.:Odiseja u svemiru“ snimljenog 1968., koji se bavi ljudskom evolucijom, tehnologijom i umjetnom inteligencijom.

Rješavajući digitalnu anketu, učenici su iznijeli svoja stajališta o tiskanoj i e-knjizi. Iz rezultata ankete vidljivo je da im je ipak draža tiskana knjiga za koju pretpostavljaju da će nestati u budućnosti. Na kraju su kroz chat s umjetnom inteligencijom ponavljali gradivo hrvatskog jezika te uočili pogreške u rješenjima umjetne inteligencije.

Učenici razredne nastave su pored čitanja ulomka iz romana Sanje Polak „Mrvice iz dnevnog boravka“ uživali u izradi robota od reciklažnih materijala, a plakatom su preporučili robotu knjige za čitanje te osmišljavali originalne poruke o čitanju poput: Knjige su budućnost, Čitanja nikad dosta, Dnevno okreni barem jednu stranicu…

Na kraju ovogodišnje Noći knjige možemo zaključiti da tehnološki napredak ljudsku emociju i mudrost nikada neće moći zamijeniti algoritmom. Svi se skupa radujemo sljedećoj Noći knjige koja će nas i dalje poticati na kulturu čitanja i uvažavanja knjige.

 

                           Daniela Gubić, knjižničarka

 

 

                               


Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari