2016-10-12 15:17:23

STRUČNO USAVRŠAVANJE U BUDIMPEŠTI

Učiteljica Slađana Ninković boravila je u glavnom gradu Mađarske, Budimpešti, od 29. rujna do 1. listopada 2016. godine  gdje je sudjelovala na eTwinning kontaktnom seminaru za djelatnike vrtića i škola na temu „Kako osmisliti i provesti kvalitetan eTwinning projekt.“

Na seminaru  je sudjelovalo 46 sudionika iz 10 europskih zemalja. Hrvatsku je predstavljalo pet učiteljica čije je sudjelovanje financirano od strane Agencije za mobilnost i programe EU. Sudionici su birani prema kvaliteti napisane prijave u tiskanom i digitalnom obliku kroz koju su povezali temu seminara s idejama za buduće eTwinning projekte.

Seminar je bio organiziran u obliku predavanja i radionica, a službeni je jezik bio engleski. Predavači su bili eTwinning ambasadori i članovi Nacionalne službe za podršku eTwinningu iz Mađarske.  

Seminar je otvorio gospodin Sándor Brassói, dopredsjednik Ureda za obrazovanje. Dojmljivo i izuzetno zanimljivo predavanje o tehnološkim trendovima u obrazovanju  održao je koordinator projekta udruge IT u Mađarskoj, Attila Fozo. O kroskurikularnim eTwinning projektima koje je provela sa svojim učenicima i projektnim partnerima iz drugih zemalja govorila je Katalin Kanozsay, profesorica španjolskog jezika.  

Nakon predavanja, svi sudionici su sljedećeg dana sudjelovali u tri radionice od ponuđenih šest koje su pokrile teme poput:

- IKT alati u PBL-u,

- Digitalne LEGO priče,

- Radimo zajedno: Kako koristiti alate 21. stoljeća u obrazovanju,

- CreA(c)tivity,

- Jednostavni web 2.0 recepti,

- Edmodo – Kreirajmo online učionicu.

U svim je radionicama bilo potrebno aktivno sudjelovati, pokazati znanje i vještine, želju za učenjem i stvaranjem.

Osim predavanja i radionica za sudionike i predavače organiziran je obilazak glavnih povijesnih znamenitosti Budimpešte uz turističkog vodiča kako bi bolje upoznali povijest i kulturu zemlje domaćina te večera na brodu.

Zadnji su dan seminara tri mađarske eTwinning ambasadorice  predstavile svoje eTwinning projekte: „Traveler classroom mascots“, „The book lovers“ i „C.L.I.L., Creating language innovative learning project“. Sudionici su imali priliku doznati više o primjerima dobre prakse, o načinima osmišljavanja eTwinning projekata te uvođenju inovacija u nastavu. Seminar je završio svečanom dodjelom nagrada mađarskim sudionicima eTwinning e3 projekta.

U vrlo radna tri dana sudionici su imali priliku predstaviti se jedni drugima, dogovoriti i osmisliti zajedničke eTwinning projekte s potencijalnim projektnim partnerima.

Svaki bi učitelj trebao otići na ovakav seminar u kojem može steći nova saznanja, proširiti vidike i unaprijediti svoje poučavanje.

Učiteljica: Slađana Ninković

 

 


Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari