2020-11-17 12:48:31

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje

Učenici i djelatnici OŠ Bakar obilježili su Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje uz prigodno paljenje svijeća.

U prostoru škole učenici su prigodno uredili kutak koji su posvetili sjećanju na Vukovar. S pijetetom su se prisjetili dana kada je pao herojski grad Vukovar. Uz paljenje svijeća, u tišini svi učenici, djelatnici škole i predstavnici Grada Bakra, odali su počast svima onima koji su sudjelovali u obrani, palim borcima, herojima, žrtvama agresorske politike istrebljenja i poniženja jednoga naroda.

S početkom prvog sata ravnatelj škole Tomislav Uzelac-Šćiran obratio se s nekoliko prigodnih riječi nakon čega su zapaljene svijeće. Nakon uvodnih riječi ravnatelja uslijedilo je predavanje učenicima od 1. do 8. razreda koje je pripremio profesor povijesti Ivica Terihaj.

Učenici od 1. do 4. razreda uz prisustvo ravnatelja i predstavnika Turističke zajednice Grada Bakra napravili su zajedničku milenijsku fotografiju.

Bitka za Vukovar bila je najveća i najkrvavija u Domovinskom ratu, stoga zauzima posebno mjesto u našim srcima.

U spomen na stradanje Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu Hrvatski sabor je 1999. proglasio 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., a odlukom Vlade od ove godine 18. studenoga obilježavat će se kao državni blagdan, Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Pod opcijom više pročitajte povijesne činjenice o Vukovaru te pogledajte ostale fotografije. 

Tekst o Vukovaru: 

Dana 18. studenog 1991. godine, nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, prestao je otpor hrvatskih branitelja Vukovara. Prema statistici u gradu je poginulo oko 550 branitelja i 1700 civila, a oko 8000 Vukovaraca bilo je odvedeno u srbijanske logore, dok ih se još uvijek oko 500 vodi na popisu nestalih.

Bitka za Vukovar počela je 24. kolovoza kada je bivša JNA zajedno s paravojnim srpskim snagama stvarala obruč oko grada. Cilj im je bio zauzeti Vukovar u nekoliko dana, no kako im to nije uspjelo, vrh JNA iz Beograda odlučio je formirati posebnu operativnu grupu te krenuti sa strahovitim granatiranjem grada i topničkim napadima. Grad bombardiraju zrakoplovi i stotinjak tenkova.

Dva dana kasnije, kada je zabilježeno 26 zračnih napada, branitelji zaustavljaju tu ofenzivu uništavajući 34 tenka. U listopadu bivša JNA kreće s novim snagama, odnosno s oko 45 000 vojnika te počinje grad zasipati s više od 7000 granata dnevno. No, ni ta akcija nije dala nikakav rezultat zahvaljujući braniteljima Vukovara, koji su i dalje čvrsto držali svoje položaje.

Na početku studenog srpske su postrojbe započele napade svim raspoloživim sredstvima: grad zasipaju tisućama granata te ga svakodnevno napadaju iz zraka ili s Dunava. JNA 14. studenog uspijeva razdvojiti hrvatske snage u Vukovaru od ovih iz Borova Naselja. Stoga su u Beogradu nakon okupacije grada upriličili primanje i proslavili oslobođenje Vukovara, no bila je to Pirova pobjeda.

Potkraj 1991. godine hrvatska vojska brojila je oko 200 000 ljudi i bila je sposobna za ofenzivne operacije, što je i učinila oslobađanjem znatnih dijelova zapadne Slavonije. Herojstvo Vukovara postalo je temelj za kasnije vojne pobjede hrvatskih snaga koje su dovele do potpunog oslobođenja zemlje te zbog svega toga grad heroj postao je simbolom oko kojeg se okuplja cijela nacija.

Izvor podataka: Bitka za Vukovar. URL: https://hr.wikipedia.org/wiki/Bitka_za_Vukovar (16.11.2020.)

prof. Ivica Terihaj

 

 


Osnovna škola Bakar