preskoči na sadržaj

Osnovna škola Brodarica

Login
Epidemiološke mjere
eTwinning škola

 

Dabar: od 2016.

Razredne stranice

 

 

 

 

 

    

     

      

 

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Terenska nastava u sklopu projekta Regionalni znanstveni centar RaSTEM
Autor: Antonija Copić, 19. 2. 2024.

U sklopu projekta Regionalni znanstveni centar RaSTEM učenici predmetne nastave naše škole, od petih do osmih razreda, imali su priliku posjetiti različite lokacije u kojima se upoznaju sa tri različite teme - klimatske promjene, poduzetništvo i robotika.


Terenska nastava u sklopu projekta Regionalni znanstveni centar RaSTEM

 

U ponedjeljak, 5. veljače krenula je provedba terenske nastave za osnovnoškolce iz pet šibenskih gradskih škola, OŠ Vrpolje, OŠ Brodarica, OŠ Jurja Šižgorića, OŠ Jurja Dalmatinca i OŠ Meterize te dvije područne škole, OŠ Skradin i OŠ Murterski škoji. U sklopu projekta Regionalni znanstveni centar RaSTEM učenici predmetne nastave, od petih do osmih razreda, imaju priliku posjetiti različite lokacije u kojima se upoznaju sa tri različite teme - klimatske promjene, poduzetništvo i robotika.

 

U sklopu teme klimatskih promjena, učenici posjećuju Eko-kampus Puljane gdje se u pratnji nastavnika i organizatora terenske nastave upoznaju sa bogatstvom životinjskog i biljnog svijeta u NP Krka. Osobito im je važno čuti i priču o posljedicama klimatskih promjena te borbi koju NP Krka ima sa invazivnom biljkom pajasen te kako pokušavaju spriječiti njeno širenje i uništavanje domaćih autohtonih vrsta. U sklopu teme klimatskih promjena učenici posjećuju i Posjetiteljski centar Kanal sv. Ante i sudjeluju na zanimljivoj tematskoj radionici 'Bitno da klima štima'.

U sklopu poduzetništva učenici posjećuju Veleučilište u Šibeniku, Adriatic Business Centar ABC te Bikarac, centar za gospodarenje otpadom Šibensko-kninske županije. Cijela priča poduzetništva daje im uvid i širu sliku o važnosti obrazovanja koje se uz stečeno iskustvo itekako može pretočiti u uspješnu poduzetničku priču.

Terenska nastava iz robotike provodi se u Trokutu, inkubatoru za nove tehnologije gdje učenici sudjeluju na radionicama robotike te također posjećuju i Skelin Mont, uspješnu šibensku firmu specijaliziranu za proizvodnju stolarije i staklarskih proizvoda. U Skelin Montu imaju priliku vidjeti koliko automatizirane linije i roboti danas pomažu u proizvodnji.

Terenska nastava traje devet dana u kojoj će svaka škola obići sve planirane lokacije na zadovoljstvo učenika, nastavnika, organizatora i samog nositelja projekta, Grada Šibenika.

- Veseli nas djeci pružiti neke nove spoznaje koje im mogu itekako dati priliku da razmišljaju o svojoj uspješnoj budućnosti i mogućnostima koje ih čekaju - poručuju iz Grada Šibenika.

Projekt vrijedan 2.042.449,12 € provodi Grad Šibenik od srpnja 2022. do ožujka 2024., a financiran je u potpunosti iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.- 2021. Cilj mu je već kod djece u osnovnim školama potaknuti interes za zanimanja iz STEM područja - znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Učenike sedam osnovnih škola na području Šibenika, Skradina i Murtera očekuju posebno osmišljeni projekti vezani uz robotiku, meteorologiju, klimatologiju te poduzetništvo. Partneri u projektu su Hrvatski robotički savez, Fakultet elektrotehnike i računarstva iz Zagreba te Oslo Metropolitan University.

Izvor: 

https://www.sibenik.in/foto/pocela-provedba-terenske-nastave-u-sklopu-projekta-regionalni-znanstveni-centar-rastem/184685.html

 




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju