2013-01-25 23:35:17

Čitamo mi, u obitelji svi i u našoj školi

U petak, 25. siječnja, u našoj školi je otpočelo provođenje projekta Čitamo mi, u obitelji svi. Naša je škola, kao područna škola OŠ Siniše Glavaševića, u ovom projektu sudjelovala i prošle godine, no ove godine prvi put sudjeluje kao samostalna. Projekt se provodi u trećem razredu i osnovni mu je cilj razvijanje čitalačkih sposobnosti i ljubavi prema knjizi i čitanju kod učenika trećih razreda.

У петак, 25. јануара, у нашој школи је отпочела реализација пројекта Читамо ми, у породици сви. Наша школа је, као подручна школа ОШ Синише Главашевића, у овом пројекту учествовала и прошле године, али ове године први пут учествује као самостална. Пројекат се спроводи у трећем разреду и основни му је циљ развијање читалачких способности и љубави према књизи и читању код ученика трећих разреда. 

Projekt je prošle školske godine osmislila i školama ponudila udruga Hrvatska mreža školskih knjižničara. U projektu je prošle godine sudjelovalo više od 130 škola iz cijele Hrvatske, a broj škola koje su prihvatile provođenje projekta ove godine nije ništa manji. I naša je škola sudionica projekta koji se realizira u trećem razredu, a ovoga petka projekt je zvanično započeo s realizacijom.

Ideja je projekta da u obitelji svakog učenika trećeg razreda pet dana u tjednu, tijekom drugog polugodišta, boravi naprtnjača s osam različitih knjiga. Te su knjige pomno odabrane tako da budu zanimljive svim članovima učenikove obitelji. Tako se u naprtnjači nalazi roman za djecu, zbirka pjesama za djecu, roman za odrasle, slikovnica namijenjena slabijim čitačima i mlađoj djeci u obitelji, popularno-znanstvena monografija, priručnik za odgoj djece, priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena, te knjiga koja govori o našoj povijesti. Šarenolikom ponudom se nastoji privući i zainteresirati sve ukućane podjednako.

Tijekom petodnevnog boravka naprtnjače u obitelji, cijela bi obitelj trebala svakoga dana provesti u zajedničkom čitanju 30-ak minuta. Zadnjega dana učenik vraća naprtnjaču u školu i predaje je sljedećem učeniku. No, prije nego što naprtnjača nastavi svoje putovanje u drugoj obitelji, učenik koji ju je vratio drugim će učenicima, svojoj učiteljici i knjižničaru ukratko prepričati svoje dojmove koje je zabilježio u posebnu bilježnicu za dojmove.

A kako je projekt otpočeo u našoj školi? Najprije smo se u četvrtak, dan prije početka projekta okupili u našoj školskoj knjižnici, nakon čega nas je knjižničar pobliže upoznao s projektom, njegovim pravilima, a najviše nas je obradovalo predstavljanje svih knjiga koje se nalaze u naprtnjači. Tada smo imali priliku malo ih prolistati, odmjeriti koliko je naprtnjača puna knjiga teška, a onda smo izvlačenjem papirića s našim imenima iz šešira odabrali tko će prvi imati čast ponijeti naprtnjaču u svoju obitelj. Oko odabira prvog učenika pomogli su nam učiteljica i knjižničar, ali smo se dogovorili da će svakog sljedećeg učenika odabrati onaj učenik koji je upravo vratio naprtnjaču u školu. A prvi u svoju obitelj ruksak će ponijeti Nenad koji je bio presretan zbog toga!

Nekoliko fotografija s početka putovanja naše naprtnjače možete pogledati i OVDJE, a više o samom projektu možete pročitati OVDJE.

____________________________

Пројекат је прошле школске године осмислило и школама понудило удружење Хрватска мрежа школских књижничара. У пројекту је прошле године учествовало више од 130 школа из целе Хрватске, а број школа које су прихватиле спровођење пројекта ове године није ништа мањи. И наша школа је учесник пројекта који се реализује у трећем разреду, а овога петка пројекат је званично започео с реализацијом.

Идеја пројекта је да у породици сваког ученика трећег разреда пет дана у недељи, током другог полугодишта, борави руксак са осам различитих књига. Те књиге су пажљиво одабране тако да буду занимљиве свим члановима ученикове породице. Тако се у руксаку налази роман за децу, збирка песама за децу, роман за одрасле, сликовница намењена слабијим читачима и млађој деци у породици, научно-популарна монографија, приручник за васпитање деце, приручник за квалитетно провођење слободног времена, те књига која говори о нашој историји. Шареноликом понуда има за циљ да заинтересује све укућане подједнако.

Током петодневног боравка руксака у породици, цела породица би требала сваког дана да проведе у заједничком читању 30-ак минута. Задњег дана ученик враћа руксак у школу и предаје га следећем ученику. Но, пре него што руксак настави своје путовање у другој породици, ученик који га је вратио другим ученицима, својој учитељици и библиотекару укратко препричава своје утиске које је забележио у посебну свеску за утиске.

А како је пројекат отпочео у нашој школи? Најпре смо се у четвртак, дан пре почетка пројекта окупили у нашој школској библиотеци, након чега нас је библиотекар поближе упознао са пројектом, његовим правилима, а највише нас је обрадовало представљање свих књига које се налазе у руксаку. Тада смо имали прилику да их мало прелистамо, одмеримо колико је тежак руксак пун књига, а онда смо извлачењем папирића са нашим именима из шешира одабрали ко ће први имати част да понесе руксак у своју породицу. Око избора првог ученика помогли су нам учитељица и библиотекар, али смо се договорили да ће сваког седећег ученика одабрати онај ученик који је управо вратио руксак у школу. А први ће у своју породицу руксак да понесе Ненад који је због тога био пресрећан!

Неколико фотографија са почетка путовања нашег руксака можете да погледате и ОВДЕ, а више о самом пројекту можете да прочитате ОВДЕ


Osnovna škola Bršadin