2018-11-12 08:11:01

MJESEC HRVATSKE KNJIGE

U proslovu programske knjižice za Mjesec hrvatske knjige stoje citati „S knjigom nikada nisi sam“ ili „Knjiga je najbolji prijatelj“. Citati su to koji nam govore kolika je  vrijednost knjige, a ovakvim manifestacijama i aktivnim sudjelovanjem u istim podižemo i budimo svijest od najranijih dana djetinjstva. Slavljenju knjige je posvećen jedan cijeli mjesec u godini. Naša knjižnica je jedna u nizu knjižnica, koja bogatim i raznovrsnim programom aktivno sudjeluje u obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige.

Program je osmišljen i prilagođen za sve učenike naše škole i djecu predškolskog uzrasta.

Za niže razrede je izveden kratki igrokaz Željke Horvat-Vukelja pod nazivom Reumatični kišobran. Uz male prilagodbe sadržaja i teme, glumci, Darko Lukić (pomoćnik u nastavi), Vlatka Mišić (odgojiteljica) i Karmela Babić (knjižničarka), su vjerno prikazali tegobe jednog starog kišobrana, te prijateljstvo i nesebičnost cvijeća. Isti igrokaz je prikazan i za djecu predškole, koja se nalazi u sklopu naše škole, a također i za goste, stariju skupinu djece iz Udruge „Dječje ruke“.  Nakon igrokaza, izrađivani su mali kišobrani.

Učenici prvog razreda su postali članovi školske knjižnice, naučili su razlikovati knjižnicu i knjižaru, a onda se još upoznali s bibliobusom, knjižnicom na kotačima. U bibliobusu ih je dočekao i družio se na komičan i sebi svojstven način Davor Šunk, autor i ilustrator slikovnice Fućka mi se. Na likovnoj radionici, u sklopu likovne kulture, prvašići su crtali police s knjigama. Radovi su izloženi u prostoru knjižnice.

Drugi razred je u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, kratkim izletom, posjetio gradsku knjižnicu u Županji, te Zavičajni muzej Stjepana Grubera.

Već četvrtu godinu zaredom učenici četvrtog razreda sudjeluju u projektu međunarodne   razmjene straničnika (International School Library Month (ISLM), Bookmark Exchange Project).

U dogovoru s učiteljicom i mogućnostima učenika, kroz likovno izražavanje nastojimo uvijek prikazati motive iz našeg zavičaja. Ove godine je to dio šlinge pod nazivom umit (umetak -manji dio ili komad koji se umeće (u tkaninu)…). I ove godine  nam je partner škola iz Portugala.

Učenici 5. razreda pogledali su film Čudo. Filmom smo potaknuli učenike na razmišljanje o vlastitom ponašanju unutar razreda, međusobnim svađama i zadirkivanjima. Reakcije na film su bile jako pozitivne.

Budući da ovo MHK nosi geslo Baš baština učenici šestog razreda su sudjelovali na predavanju i radionici o počecima pismenosti, prvim hrvatskim pisanim spomenicima te prvom hrvatskom pismu - glagoljici. Sami su se okušali u izradi glagoljičnih slova od glinamola, a novo naučeno na satu provjerili kroz kviz u Plickersima.

Na vrhuncu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u knjižnici smo ugostili književnika Dubravka Jelačića Bužimskog. Nešto duže od jednog školskog sata  književnik se družio s našim sedmašima i spremno odgovarao na sva postavljena pitanja.  Iako smo mu mi bili četvrta škola koju je posjetio isti dan, ispričao nam je kako je nastala trilogija o dječaku Martinu, zašto nosi dva prezimena, kako je završio pravni fakultet, a nikada nije radio u toj struci, te kako ima dva unuka i rado s njima provodi svoje vrijeme.

Bogatim programom obilježili smo još jedan Mjesec hrvatske knjige. Iza nas je puno lijepih učeničkih uradaka, slika s druženja i pozitivnih dojmova.

Malu uvid u aktivnosti nudimo i u galeriji.

Predstoje nam pripreme za novu Noć knjige i prikupljanje ideja  za novi Mjesec hrvatske knjige.

Knjižničarka Karmela Babić


Osnovna škola fra Bernardina Tome Leakovića Bošnjaci