2016-02-07 23:02:25

POSJET GALERIJI KORTIL I POMORSKOM I POVIJESNOM MUZEJU HRVATSKOG PRIMORJA

     Tijekom ovogodišnje Noći muzeja, unutar projekata osmišljenih za druženja povodom večeri kada su sva vrata tih kulturnih ustanova otvorena, 29. siječnja zavičajna grupa uz vodstvo učitelja Roberta Žagara i etnografska grupa uz vodstvo učiteljice Lee Kumić, uz nekolicinu ostalih zainteresiranih učenika, posjetile su Galeriju Kortil te Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja.

     Sakupilo se 30-ak petaša i šestaša kako bismo ostvarili dinamičan, otvoren i edukativan posjet. Aktivnosti smo planirali sprovesti počevši s Galerijom. Naime, tamo nas je dočekala povjesničarka umjetnosti Jolanda Todorović koja nam je ponajprije objasnila značenje riječi kortil posuđene iz kastavske čakavštine – simbolički je upotrijebljena u nazivu Galerije, označavajući dvorište, mjesto susreta. Provela nas je zatim kroz zanimljivu izložbu četvero umjetnika iz Austrije i Hrvatske na temu putovanja i ljetovanja. Autori su interpretirali putovanja kojih se prisjećali iz djetinjstva, a slike su načinjene uz pomoć starih razglednica i fotografija s ljetovanja – na duhovit način prikazan nam je život ljudi koji su iz perspektive turista gledali na promjene koje su se događale u našoj domovini, ali joj se uvijek i ponovo vraćali. Slušajući i upijajući doživljaje gostiju opatijske rivijere, i sami smo se uvjerili da kad putujemo - djelići naših doma, srca i uspomena ostaju vezani za različita draga mjesta.

     Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja bio je sljedeća točka našeg susreta. Nakon kratkog predaha i toplog čaja uputili smo se u hol dobro nam znane Guvernerove palače gdje nas je ravnateljica Tea Perinčić ljubazno dočekala na ulazu. Od studenata Filozofskog fakulteta saznali smo na koje sve načine Muzej već četiri desetljeća opstaje kao jedno od najvažnijih žarišta kulture u Gradu. Svojim se stalnim postavom i mnogim vrijednim izložbama iz fundusa neprestano uključuje u potragu za muzejskim blagom na ovim prostorima. Ušavši u brojne hodnike ove velebne palače/muzeja imali smo priliku proživjeti prošle dane promatrajući namještaj, umjetničke slike, kipove, kostime, nošnje, nakit, oruđe i oružje očima suvrmenika. Istraživanje arheoloških ostataka digitalnim „krampom“ i ispisivanje vlastitog imena na glagoljici kao i isprobavanje virtualnih povijesnih kostima posebno je oduševilo mlađe učenike. Zavičajni memento: Od narodnih vladara do Marije Terezije – novootvoreni dio izložbe uz vrlo detaljne mape grada Rijeke te reljefa važnih lokaliteta u gradu oduševio je starije koji su se nerijetko zaustavljali istražujući bogata arheološka, etnografska, i kulturno-povijesna obilježja naše regije. Doista, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka cjelovito nas je i detaljno upoznao s dragocjenim artefaktima starije regionalne povijesti.

   

     Povratak je bio predviđen oko 19.30 sati. S veseljem smo se upisali u knjigu gostiju Galerije, a srdačno se pozdravili s domaćinima u Guvernerovoj palači. Bili smo vrlo brojna skupina, no za naše petaše i šestaše i dalje ima mjesta u dodatnim aktivnostima: povijesnim, etnografskim i zavičajnim grupama, u koje se uvijek mogu uključiti. Lijepo je iskoristiti ovakve prigode – posjetiti Muzej i Galeriju u kojima i mali i veliki imaju priliku družiti se na zanimljivim radionicama, te se na kraju dana vratiti s osjećajem da smo upijali, doživjeli, igrali se – a pritom i naučili mnogo toga „novog“, iako smo možda mislili da ćemo se baviti „starim“. U prostorima koje smo posjetili ispričane su nam priče zbog kojih su se neki poželjeli vratiti već sljedeće nedjelje. Uistinu, naučili smo da i posjeti muzeju i galeriji mogu postati zabavan i inspirativan mali izlet.

Lea Kumić, učiteljica povijesti


Osnovna škola "Čavle"