2016-10-16 00:04:56 DAROVANI 2016. Na tragovima naših starih U sklopu manifestacije Grobničke jeseni 2016., Katedra Čakavskoga sabora Gorbnišćine povela je nagrađene učenika osnovnih škola i njihove mentore na obilazak grada Ozlja koji svojom bogatom prošlošću plijeni pažnju mnogih posjetitelja. U okviru projekta Darovani 2016., nagrađeni učenici osnovnih škole, posjetili su Grad Ozalj, grad partner Katedre Čakavskoga sabora Grobnišćine. Izleti Na tragovima naših starih zanimljivi su svim učenicima i voditeljima te svojevrsni poticaj da i sljedeće godine ulože još više truda u svoj stvaralački rad.
Darovani 2016. Grad Ozalj plijeni pažnju bogatom poviješću i zanimljivim lokacijama koje su posjetili učenici uz svoje mentore. Ozalj i Grobnik u srednjem vijeku su dijelili zajedničku povijest jer je Ozalj bio u posjedu obitelji Frankopana od 1398. i Zrinskih od 1550.godine. Grupu učenika vodili su Vlasta Juretić, predsjednica Katedre, i Vinko Škaron, tajnik, voditelj Ureda. U samom centru Ozlja grupa se susrela s gradonačelnicom Gordanom Lipšinić koja je povela učenike i voditelje u obilazak tvrtke Aquaestil osnovanom 1999. godine koja ima više od 370 zaposlenika raspoređenih u Dugoj Resi, Ozlju, Generalskom stolu i Našicama, a bavi se proizvodnjom kupaonske opreme što su učenici i imali priliku vidjeti tijekom obilaska pogona u Ozlju. Uslijedio je obilazak postrojenja pročistača otpadnih voda i Munjare, staroj hidrocentrali koja predstavlja jedan od najljepših primjera industrijske arhitekture. Munjara je sagrađena u manje od godinu i pol dana, a osmislio ju je arhitekt Herman Bolle. Nakon više od sto godina, i danas proizvodi električnu energiju. Ravnateljica OŠ Slava Raškaj srdačnom je dobrodošlicom dočekala grupu i povela je u razgled škole, školskog vrta i nove sportske dvorane koja je obnovljena i opremljena zahvaljujući donaciji koju je škola dobila prijavom na natječaj tvrtke DM – drogerie markt d.o.o. Nakon ugodnog druženja i zajedničkog ručka, Darovani su krenuli prema etno selu Ozalj, baroknoj župnoj crkvi sv. Vida i grobu Slave Raškaj te Zavičajnom muzeju grada Ozlja.
Stari grad Ozalj Etno selo Ozalj je kulturno-povijesni spomenik u blizini centra grada Ozlja, uz cestu prema mjestu Trg u kojem su postavljeni stambeni i gospodarski objekti opremljeni predmetima kojima su se nekada služili seljaci. Zanimljivim predavanjem vodič je goste upoznao s nekadašnjim načinom života, načinom izgradnje kuće i krovova kakvi se danas veoma rijetko mogu naći. Zavičajni muzej Ozalj smješten je u Starom gradu Ozlju koji otkriva široku povijest obitelji Frankopan i Zrinski i njihovu kulturnu djelatnost poznatu kao Ozaljski kulturni krug. Muzej posjeduje vrijedna djela gluhonijeme slikarice Slave Raškaj koja je rođena u Ozlju i koja je tijekom svoga života naslikala brojne slike s motivima Starog grada Ozlja i ozaljskog kraja. Uz to muzej sadrži bogatu sakralnu, etnografsku zbirku te zbirke fotografija, slika i dokumenata čime se svjedoči da je grad Ozalj bio sjedište moćne vlastele i poprište kulturno – povijesnih zbivanja. Na kraju obilaska KUD Katarina Zrinski predstavio se menuetom i valcerom te prikazom odjeće kakvu nosili Petar i Katarina Zrinski te njihov sin Ivan Antun Zrinski.
KUD Katarina Zrinski Da su Darovani 2016. i ove godine darovani vrijednim darovima, svjedoče brojne fotografije, dobro raspoloženje i zadovoljna dječja lica. Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika
Voditeljice nagrađenih učenika |
Osnovna škola "Čavle" |