2018-03-19 10:17:56 POSJET IZLOŽBAMA U ZAGREBU 6. i 10.3.2018.
Nikola Tesla – Mind from the future Vlaho Bukovac – pariško razdoblje
Grupa učenika sedmih i osmih razreda, u pratnji učiteljica Martine Štefanac, Anite Štimac, Monike Kukučević i Marte Zoretić posjetila je 6. ožujka dvije velike izložbe u Zagrebu – jednu posvećenu velikom znanstveniku, Nikoli Tesli, a drugu umjetniku Vlahi Bukovcu.
Istim putem krenuli su 10. ožujka i djelatnici naše škole te, kao i učenici, uživali u razgledu izložbi. U Meštrovićevom paviljonu sa zanimanjem su pratili izlaganje i razgledali izložbu posvećenu velikom izumitelju, elektrotehničaru i fizičaru Nikoli Tesli. Zaslužan je za više od 700 izuma, od kojih su neki na žalost manje poznati javnosti, a među najznačajnijima su sustav višefaznih struja i okretno magnetsko polje (izmjenični višefazni motori i generatori na principu okretnoga magnetskog polja), izmjenični sustav prijenosa i distribucije električne energije, Teslin oscilacijski transformator (Teslina zavojnica), rasvjeta pomoću struja visoke frekvencije, sustav bežičnog prijenosa radiosignala i energije, teleautomatika (daljinsko upravljanje brodom), Teslina turbina, radio…
U Galeriji Klovićevi dvori postavljena je prva od tri predviđene izložbe o Vlahi Bukovcu. Namjera izlagatelja je da kroz tri zasebne izložbe predstavi tri najznačajnija razdoblja Bukovčeva stvaralaštva: pariško, zagrebačko i praško.
Prva izložba obrađuje Bukovčev život i rad u Parizu od 1877. do 1893. godine te kronološki slijed, uspone i razočaranja mladog umjetnika hrabro vođenog idejom da uspije u europskoj prijestolnici umjetnosti – Parizu, njegovu afirmaciju u Engleskoj, Crnoj Gori, Srbiji kao i buđenje domaće likovne sredine u Dalmaciji. Prvi put su hrvatskoj javnosti predstavljena djela nastala u Engleskoj i Francuskoj koja je radio za trgovce Vicars Brothers te pripadnike engleskoga visokog društva Richarda Le Douxa i Samsona Foxa, a svakako treba spomenuti i monumentalnu kompoziciju Isus prijatelj malenih iz crkve Franjevačkog samostana u Tomislavgradu, nagrađenu 1888. na pariškom Salonu. |
Osnovna škola "Čavle" |