2018-05-02 19:33:36 Multidisciplinarni dan Sigurna djeca posvećen ekologiji i održivom razvoju, prevenciji i zdravim navikama življenja te zaštiti i spašavanju OŠ Čavle, 20.4.2018.
Zemlja nam pruža temelje za život, ona nas hrani, njen zrak udišemo, vodu pijemo, u njenoj prirodi uživamo… A na nama je da to na najbolji način iskoristimo imajući u vidu da priroda i njeni darovi nisu neiscrpni.
Četvrtu godinu zaredom učenici i učitelji OŠ Čavle obilježili su Dan planeta Zemlja multidisciplinarnim projektnim danom Sigurna djeca u čiju su se realizaciju, 20. travnja, uključili Područni ured za zaštitu i spašavanje Rijeka, Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa - grupa potražnih pasa Rijeka, Državna interventna postrojba Odjel Rijeka, Hrvatska gorska služba spašavanja - Stanica Rijeka, Odred izviđača Sjever-jug, DVD Čavle, Policijska uprava Primorsko-goranska – Odjel za prevenciju, Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka, Dom mladih Rijeka, Udruga Žmergo, Atletski klub Grobnik, Korado Korlević - Znanstveno edukacijski centar Višnjan, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci - projekt Putujući znanstvenici te Savjetodavna služba Primorsko – goranske županije. Sve aktivnosti imale su za cilj doprinijeti razvijanju pozitivnih stavova prema prirodi, ekologiji, zdravlju i zdravim navikama života te kulturi življenja, ali i zaštiti, spašavanju i (samo)pomoći u slučaju opasnosti.
Ekologija i obnovljivi izvori energije… Prezentacijom statične bicikle s električnim generatorom koja okretanjem pedala proizvodi električnu energiju i demonstracijom procesa izrade bicikla, Udruga Žmergo podsjetila je i podučila učenike na važnost življenja u skladu s prirodom, održivi razvitak i energetski obnovljive izvore energije. Učenici su imali prilike vidjeti kako se na ovaj način mogu puniti mobiteli i napraviti vrlo ukusan smoothie. Voditelj radionice Marin Sušanj i EVS volonter Jorge Coloma Puga oduševili su učenike neposrednošću, zavidnim znanjem i demonstracijskim vještinama.
Na radionici Kreativnih matematičara koje su vodile učiteljice matematike, Gordana Majnarić Janeš i Anita Štimac, učenicima je prezentiran projekt u sklopu kojeg se od listopada 2017. godine prikupljaju i obrađuju podaci o količini padalina u 13 hrvatskih i 5 europskih gradova. U navedenom razdoblju Rijeka je bila najkišovitiji grad u Hrvatskoj i tri puta kišovitiji od Londona.
Na radionici koju je vodila učiteljica biologije i kemije Ivana Vadlja, prezentirana je problematika onečišćenja okoliša i nedostatka pitke vode. Tlo ima višestruku ulogu u ljudskim životima, a cilj radionice bio je potaknuti učenike na promišljanje o ulozi tla kao prirodnog filtera vode u kruženju vode u prirodi te o sastavu i kvaliteti podzemnih voda koje koristimo za piće. Zdravo se hranimo, organizam branimo… O zdravim navikama življenja i pravilnoj prehrani, spolno odgovornom ponašanju i stereotipima i predrasudama kada je riječ o pretilosti, učenike su educirali djelatnici Savjetodavne službe PGŽ-e, dipl. ing. agronomije Karmen Karlić i Žarko Mulc, studenti Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, članovi udruge studenata medicine CroMSIC te dr Ivana Šutić s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Brzina, spretnost, potrebno znanje i vještine te zdrav sportski duh učenika došao je do izražaja u školskoj sportskoj dvorani, na prometnom poligonu Doma mladih Rijeka i poligonskim natjecanjima koje je za učenike pripremio Atletski klub Grobnik. Članovi Državne interventne postrojbe –Odjel Rijeka podučili su učenike kako pravilno i brzo postaviti šator, a na školskom igralištu članovi DVD Čavle pripremili su za učenike poligonsko natjecanje u brzini donošenja vode i preciznosti usmjeravanja mlaza vode.
Učenici su imali prilike razgledati policijska i vatrogasna interventna vozila, a uvijek rado viđen gost, Pročelnik PUZS Rijeka Matko Škalamera, učenicima je održao kratko predavanje na temu upoznavanja sa sustavom civilne zaštite te uz pomoć člana Hrvatske gorske službe spašavanja demonstrirao rad s psima u sustavu civilne zaštite. Veselo i poučno bilo je na radionici Odreda izviđača Sjever-jug te u radionici Putujući znanstvenici koju su za učenike 1. - 4. razreda pripremili studenti biotehnologije Sveučilišta u Rijeci te prezentirali pokuse iz područja kemije i biologije. Cilj projekta je poticati kod djece interes za prirodne znanosti i ukazati na ljepote svijeta oko nas. Studenti biotehnologije su učenicima prvog, drugog i četvrtog razreda približili određene pojave iz svakodnevnog života, a isto tako i pokazali kako znanost može biti zabavna, dok su učenici trećih razreda 17.4. posjetili Odjel za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci i imali prilike razgledati prostore i sudjelovati u zanimljivim radionicama i pokusima.
Svoje znanje o zaštiti i spašavanju, pružanju (samo)pomoći i kako postupati u kriznim situacijama učenici su pokazali u kvizu Zaštita i spašavanje te u radionici Pun ruksak katastrofe, a o regularnosti natjecanja brinula je Lenjinka Juričić Mamilović, voditeljica Odjela za preventivu i planiranje PUZS Rijeka i jedna od koordinatorica aktivnosti projektnog dana. Djelatnik Policijske uprave Primorsko-goranske – Odjel za prevenciju, Dario Tonković, edukativnim predavanjem i kratkim filmom još jednom je učenicima skrenuo pažnju na neželjen oblike ponašanja i elektroničko nasilje. Uz njega, cijeli program su pratili djelatnici Policijske uprave Primorsko-goranske, Đein Filipović i kontakt policajac Žarko Kulašević.
Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka je za učenike održalo radionice iz područja zdravstvene edukacije i pružanja prve pomoći. Osobna higijena, Kodovi sigurnosti na vodi, Radionica realističnog prikaza ozljeda uz osnove prve pomoći, Radionica pružanja prve pomoći… nazivi su radionica koje je, uz pomoć volontera, pripremila Blaženka Budimir, voditeljica Doma Crvenog križa i voditeljica Odsjeka za zdravstveni odgoj.
Za one koje privlače tajne svemira i koji su željeli proširiti svoja znanja o Sunčevom sistemu, pravi je odabir bio Korado Korlević i njegovo uvijek zanimljivo i poučno predavanje. I na kraju treba istaknuti da ovako bogat i sadržajan multidisciplinaran dan ne bi bilo moguće realizirati bez spremnosti, dobre volje i entuzijazma svih vanjskih suradnika, koji se rado odazivaju pozivu, a svake se godine priključuju i novi što nas posebno veseli. Nagrada za uloženi trud i učešće? Kako je rekao jedan od sudionika - Zadovoljna i zainteresirana lica učenika!
Ekološke aktivnosti … U petak, 20. travnja, održana je druga velika akcija sakupljanja starog papira u ovoj školskoj godini. Sakupljeno je 5 000 kg starog papira. Količini papira koju su razredi prikupili u akciji održanoj u listopadu 2017., dodana je količina papira koju su sakupili u ovoj akciji te su proglašeni najuspješniji razredi: 4.a, 1.b i 3.c razred. Tijekom travnja, članovi malih ekologa i malih prirodnjaka te kreativne grupe sa svojim učiteljicama Alenkom Žagar Pančić, Andrejom Miler i Đeni Kunsek, započeli su sa radovima u školskom vrtu, a u realizaciji njihovih ideja svakako će pomoći alat i materijal koji će škola uskoro dobiti u sklopu odobrene prateće mjere Školske sheme. Iz istog izvora, osigurana su i sredstva za posjet grupe učenika OPG-u te edukativna predavanja na temu Voće, povrće i zdravlje i pravilna prehrana koja su održana tijekom multidisciplinarnog dana Sigurna djeca. Mali ekolozi i mali prirodnjaci bili su vrijedni i u subotu, 21. travnja, kada su se pridružili mještanima Općine Čavle u akciji Zelena čistka. |
Osnovna škola "Čavle" |