2011-03-21 20:34:00

Županijska smotra Demokratskog građanstva

Učenice naše škole su sudjelovale na županijskoj smotri iz Demokratskog građanstva koja je održana 18. ožujka 2011. godine u OŠ Vežica. Predstavile su projekt koji je obrađen u  sklopu izvannastavne aktivnosti Odgoj i obrazovanje za demokratsko građanstvo - modul: Projekt građanin. Naziv projekta je bio: "Kršenje članka 95 Obiteljskog zakona".

U uvodnom su dijelu objasnile razloge zbog kojih su odabrale upravo ovaj problem, a to su česta kasno noćna okupljanja maloljetnih osoba u okolici vrtića, škole, ambulante, cerničkog groblja i dr. Kao posljedica tih okupljanja, a uz konzumaciju alkohola, mladi često narušavaju javni red i mir te nanose materijalnu štetu na privatnim i javnim posjedima. I sama zgrada naše škole je nekoliko puta bila oštećena. U istraživanju ovog problema provedena je anketa među učenicima sedmih i osmih razreda naše škole i među njihovim roditeljima. Jedno od pitanja bilo je jesu li upoznati s postojanjem Obiteljskog zakona, točnije čl. 95 tog zakona. Oko 70 % učenika i oko 60 % roditelja je negativno odgovorilo na to pitanje.

Zatim su provedeni intervjui s ravnateljicom vrtića, gospođom Josipom Hlačom, načelnikom općine Čavle, gospodinom Željkom Lambašom i komunalnim redarom u općini Čavle, gospodinom Dragomirom Sudanom. Svi su se složili u ocjeni da bi mladi trebali biti odgovorniji članovi zajednice, ali smatraju da odgovornost za ovakvo ponašanje mladih snose njihovi roditelji, koji bi trebali posvetiti veću pažnju odgoju svoje djece i osigurati kvalitetnije obiteljsko okružje.

Kao prijedlog za rješenje ovog problema učenice su istaknule da bi se već postojeći zakoni trebali dosljednije provoditi, prvenstveno od strane policije. Proveden je i intervju s djelatnikom 3. Policijske postaje Rijeka, gospodinom Dariom Tonkovićem, od kojeg smo doznali postupke policije u slučaju kada zateknu maloljetnu osobu nakon 23 sata bez pratnje odrasle osobe. Smatramo kako opomena ili ukor za kršenje ovog zakona nisu dovoljni, te da bi policijske ophodnje našom općinom trebale biti češće.

Drugo alternativno rješenje je informiranje mladih i njihovih roditelja o postojanju Obiteljskog zakona, točnije čl. 95 tog zakona, te Prekršajnog i Kaznenog zakona za počinitelje prekršajnih i kaznenih djela.

Treće rješenje problema je zapošljavanje jednog ili više noćnih čuvara koji bi nakon 23 sata obilazili područje općine, te dojaviti policiji lokaciju okupljališta mladih. Policija bi tada legitimirala zatečene osobe, načinila popis osoba koje često krše čl. 95 Obiteljskog zakona, te u slučaju počinjenja materijalne štete imala popis mogućih počinitelja. Time bi si olakšala posao istrage nakon počinjenja djela. Plaća noćnih čuvara bi bila isplaćena iz proračuna općine Čavle, jer smo od načelnika općine, gospodina Lambaše doznali da se nanesena materijalna šteta namiruje iz općinskog proračuna.

Smatramo da bi informiranjem mladih i njihovih roditelja, te zapošljavanjem noćnih čuvara djelovali preventivno, jer bi se na taj način smanjio broj prekršitelja, kao i počinjenja materijalnih šteta.

 

Projekt su prezentirale:

Nikol Marelja Bošnjak, 7.c

Marija Žeželić, 7.c

Marta Drakula, 8. c

Lorena Pančić, 7.b

 

U radu na projektu su pomogle: Irma Topić, 7.a, Katja Matejčić, 7.a, Ira Fabrio, 7.c, Marija Čabrijan, 7.c, Roberta Broznić, 8.b

 

Voditeljica projekta: Gordana Manojlović, prof. njemačkog jezika i sociologije

 

Ovaj će se projekt predstaviti i na državnoj smotri 19. svibnja 2011. u Zagrebu.


Osnovna škola "Čavle"