2013-03-25 11:39:56 INFORMATIČARI I NOVINARI U RIJECI Krajem ožujka učenici od 5. do 8. razreda uputili su se u Rijeku kako bi izvidjeli što grad nudi, da upoznaju lokalitete koje dosad nisu imali prilike upoznati te da svoja iskustva prenesu na ostale učenike. Prvo odredište bio je Prirodoslovni muzej u Rijeci koji se smjestio u Parku Nikole Hosta, u blizini Guvernerove palače, u obiteljskoj zgradi grofa Negronija. Učenici su zabilježili da je muzej utemeljen 16. svibnja 1876. godine, a za javnost je otvoren 1. svibnja 1946. godine.
Iako nije bilo moguće organizirati stručno vodstvo, učenici su se sasvim dobro snašli i saznali sljedeće:
Na internetskoj stranici Muzeja pronašli su da stalni postav Prirodoslovnog muzeja čine sljedeći postavi: Metodika oceanografskih istraživanja, Geološka prošlost Jadrana, Geologija riječkog područja, Sistematika minerala, Morski beskralješnjaci, Morski psi i raže, Ribe koštunjače, Multimedijalni centar akvarij, Kukci riječkog područja, a uređuju se i prostori Gmazovi i vodozemci riječkog područja te Ptice i sisavci riječkog područja.
Pomalo razočarani dočekom u Prirodoslovnom muzeju, raspoloženje se prilično popravilo kad ih je u Muzeju PEEK&POKE, u ulici Ivana Grohovca 2, u blizini katedrale sv. Vida, dočekao stručnjak za stara računala i kalkulatore koji je učenike zadivio zavidnim znanjem o razvoju računala.
Učenici su saznali da je 22. rujna 2007. Hrvatska dobila PEEK&POKE - "muzej" starih računala i informatičke tehnologije u kojem je izloženo preko 1000 eksponata svjetske i hrvatske računalne povijesti te i najveći takav postav u ovom dijelu Europe. Priča od najstarijeg računala, vrsta računala, igraćih konzola, kalkulatora, dovela je učenike i do nove ideje računalnog entuzijasta Svetozara Nilovića o otvaranju Muzeja djetinjstva. Iako se ne zna točno vrijeme i lokacija otvaranja muzeja, mnogi ljudi daruju igračke, društvene igre i sitnice koje su obilježile njihovo djetinjstvo.
Nakon intervjua s voditeljem, učenici su prošetali riječkim Korzom tražeći prve znakove tek pristiglog proljeća.
Voditeljice: Dolores Maršanić, učiteljica hrvatskoga jezika i Anita Štimac, učiteljica matematike i informatike u pratnji volonterke Blanke Bonifačić. |
Osnovna škola "Čavle" |