2013-11-28 23:59:22

Putujuća radionica Tiflološkog muzeja

Tlflološki muzej je specijalni muzej, a njegov naziv potječe od grčkih riječi typhlos (slijep) i logos (kazivanje, govor, misao, razum). On je javna državna ustanova koja prikuplja, čuva, proučava, dokumentira i komunicira materijalnu i nematerijalnu građu vezanu uz osobe s invaliditetom, s naglaskom na osobe oštećena vida.

U srijedu, 27. studenog, u posjet nam je došla putujuća radionica. Zašto putujuća? Zato jer je muzej došao k nama? Naravno da nije muzej došao k nama, već je došla jedna od kustosica tiflološkog muzeja, mr.sc. Željka Sušić koja nam je održala radionicu te predstavila program kojim se posljedice, koje oštećenje vida ima na život osobe, postavljaju u kontekst moguće pozitivne percepcije i osvještavanja potreba, ali i mogućnosti ovih osoba.

Približila je učenicima 3. i 4. razreda situacije u kojima se nalaze osobe s oštećenjem vida. Magistrica je demonstrirala Brajevo pismo te ukazala razliku između "točkastog" i "običnog" pisma. Učenici su čitali koristeći oko i dodir. Zatim je ukazala razliku između bilježnice i tablice te je pokazala učenicima na koji način pišu osobe koje imaju oštećenje vida. Također je pokazala primjere likovnih djela osoba s oštećenjem vida, a nakon toga su učenici morali s povezom na očima izraditi od plastelina / glinamola neke figure. Na kraju radionice učenici su sudjelovali u još nekoliko aktivnosti: loptali su se s zvučnom loptom, susreli su se s oznakama pristupačnosti te su s povezom na očima prepoznavali svoje prijetelje iz razreda. Puno su naučili, a ujedno su se i zabavili jer im je sve to bilo novo i zanimljivo. Hvala gđi. Sušić i nadamo se da se vidimo nekom drugom prilikom.

U fotogaleriji možete pogledati fotografije.


Osnovna škola Cetingrad