2014-06-08 21:04:21 Ruksak (pun) kulture u OŠ ,,1.listopada 1942.'' Čišla Dubrava, 28. svibnja 2014. Neobične drevne knjige što prastari nauk skriše kazivahu o časnim plemenima koji od davnina življahu na obroncima Zlatne planine. Dobar glas o bogatim lovištima slušaše i osluškivaše najvrsniji i najhrabriji lovitelji divlje zvijeradi pa nikoga od pismoznanaca ne čudiše spoznaja o odlascima presvijetlog cara Dioklecijana u lov u drevnu Dubravu, naselje staro koliko i milozvučni naziv za šumu. Pri carskim pohodima iz prepunih džepova nerijetko ispadahu zlatni i vrijedni predmeti koji svoje skrivište nalaziše u plodnoj zemlji u hladovini dubova. Znanje o časnoj prošlosti bijaše na rubu nestanka i možda bi sjajna spoznanja prekrila mračna tišina da nije dična Maja iz roda plemenitih Zrnčića pozvala časnu ratnicu Teu iz poroda Katunarića koja mnoštvo pobočnica imaše te stigavši u podnožje vrletnog Mosora, u naselje Dubravu, oživješe stara znanja i vještine.
Ushićenje koje je zavladalo našom osnovom školom nakon što smo saznali da smo postali dio zajedničkog projekta Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa bilo je gotovo opipljivo. Izbor za održavanje, nadamo se prve, radionice bio je više nego očigledan. Radionica Istraživači izgubljenog blaga mog zavičaja studenata Umjetničke akademije iz Splita pod mentorstvom profesorice Tee Katunarić održana je u PŠ Dubravi. U goste nam je stigla i gđa Maja Zrnčić, prof., predstavnica ministarstva.
Pripremne radnje bile su vrlo zahtjevne jer su Poljičani u maniri pravih domaćina željeli dočekati drage goste. Ulogu domaćina je uz OŠ preuzelo cijelo mjesto koje je radosno i objeručke prihvatilo ideju pripreme domjenka za naše putnike namjernike. Na trpezi dobrodošlice centralno mjesto zauzeo je poljički soparnik, a uz njega tu su bile razne domaće delicije poput kroštula, fritula, raznih vrsta domaćih kolača, a domaći kruh ispod peke je zasjao punim sjajem. ,,Poljičani volili namirnika gosta, u njih bi se uvik našlo jića dosta.'' Vrijedne ruke domaćica iz Dubrave tijekom dana bile su više puta spomenute i pohvaljene. Međutim, dojam dubravske trpeze ne bi bio potpun kada ne bismo spomenuli naramak prelijepih ruža. Posebna zahvala ide gospođi koja je omogućila učiteljici Ani da ružama ukrasi školski hodnik i napravi bukete koji su darovani prof. Tei i Maji. Škola je odisala uzbuđenjem, a vrijedni učenici su sa učiteljicama, Sandrom i Anom, okitili zidove svojim lijepim radovima. Učenici su pripremili pozdrav dobrodošlice i zaigrali tradicionalne poljičke igre. Nekolicina je bila obučena u poljičku nošnju pa je nakon ravnateljevog uvodnog govora uslijedila i kratka prezentacija narodne nošnje. Uz bukete ruža, profesorice Maja i Tea dobile su i prigodne poklone. Svakoj je uručeno nekoliko primjeraka školskog lista Grdelin, gipsani odljevi poljičkih motiva koje su učenici izrađivali u sklopu projekta Zavičaju s ljubavlju, nekoliko straničnika sa stihovima Nikole Milićevića, zavičajnog pjesnika i Jabučne čarolije, izvornu kuharicu starih recepata dubravskih baki i majki. Tijekom vrlo zanimljive radionice djeca su imala priliku upoznati rad arheologa i restauratora te doživjeti antičko razdoblje naše povijesti. Iskapali su se antički ostatci, oslikavalo glineno posuđe, izrađivalo lukove i strijele, a sve to su djeca radila odjevena u rimske toge s vijencem na glavi. Tijekom zabavne i dinamične radionice, studentice i profesorica su djeci pričali o antici i upoznavali ih sa njihovim stilom života te cijelu priču povezali s antičkom Dubravom. Svoj doprinos tijekom radionice su dale i učiteljice i školska pedagoginja Jasminka zahvaljujući čijoj inicijativi smo se svi obukli u toge, okitili vijencima i zajedno družili. Za kraj su car Dioklecijan (ravnatelj Ivan Sladojević), carica Priska (Nikolina Radmilo) i rimska vojska (učenici PŠ Dubrava i meštar Zdravko) stigli na carsku gozbu gdje nas je čekao ostatak sudionika radionice. Rastali smo se uz međusobne riječi zahvale i izrečenu nadu u skoro ponovno druženje. Hvala svim sudionicima, a posebno roditeljima učenika koji su ispunili našu najtišu misao i želju te nam omogućili da ovaj projekt realiziramo na hvalu i slavu i škole i Dubrave i Poljica.
|
Osnovna škola "1. listopada 1942." Čišla |