2016-02-20 20:32:59

Susret lidranovske mladeži u PŠ Dubrava

 

Svojim literarnim i novinarskim radovima, pojedinačnim i skupnim scenskim nastupima na Međuopćinskom susretu LiDraNo 2016. predstavili su se 12. veljače 2016. godine učenici OŠ „Fra Karlo Balić“ iz Šestanovca, OŠ Josipa Pupačića iz Omiša i njihove PŠ Kučiće, OŠ „Jesenice“ iz Dugoga Rata i OŠ „1. listopada 1942.“  sa svojim područnim školama Dubrava i Kostanje.

Sve zajedno okupila nas je mašta, domišljatost, kreativnost i graditeljska moć u lijepoj poljičkoj Dubravi, u našoj maloj područnoj školi. Susreli smo se u nježnoj mudrosti, u dubini i toplini hrvatskih riječi koje su nam donijeli učenici u literarnom, novinarskom i scenskom izričaju. Međuopćinski susret LiDraNo 2016. otvoren je poticajnim riječima omiljene hrvatske književnice Ivane Brlić – Mažuranić koja poručuje:

 

„Slušajte hrvatsku riječ!

Slušajte uvijek s novim zanosom

svaku riječ toga jezika punog miline.

Mladi ste, puni vatre i nadahnuća

da našem jeziku pomognete na njegovu slikovitom

i miloglasnom putu...“

 

Domaćini su svojim gostima besprijekornom organizacijom i toplim gostoprimstvom stvorili ugodno ozračje. Opuštenoj i ugodnoj atmosferi doprinijeli su učenici domaćini koji su dočekali svoje goste svečanim programom, zavičajnim plesom i pjesmom.

Učenici sudionici u svim izrazima predstavili su domišljatost i vještinu, ljepotu i dubinu hrvatske riječi, a na taj način učitelji voditelji pokazali su kako „prepoznaju i osvješćuju učeničke sposobnosti i talente, daju im poticaj i ohrabruju njihovu mudrost i odlučnost.“

Riječima zahvale, poticajnima i ohrabrujućima, obratili su se učenicima na kraju programa i uvaženi članovi stručnoga prosudbenoga povjerenstva. Radove literarnoga stvaralaštva pregledali su, svoj osvrt na njih dali i odabrali sedam najboljih članovi prosudbenoga povjerenstva: Divna Šušić (predsjednica), profesorica Hrvatskoga jezika, Silvana Bampa Listeš, profesorica Hrvatskoga jezika, Branka Mlinar, pjesnikinja i vjeroučiteljica, Matilda Bulić, izvršna direktorica Školske knjige, profesorica Hrvatskoga jezika i Tin Kolumbić, književnik. Presretni smo što su među sedam odabranih literarnih radova i četiri rada učenika naše škole.

Radove novinarskoga stvaralaštva pregledali su, svoj osvrt na njih dali i odabrali sedam najboljih članovi prosudbenoga povjerenstva: Davor Grgat (predsjednik), novinar, Silvana Uzinić i Linda Perić (novinarke Slobodne Dalmacije), Nikolina Tomasović, novinarka i Lidija Šeatović, glavna urednica Modre laste.

Jedan skupni i dva pojedinačna scenska nastupa za županijsku razinu odabrali su članovi povjerenstva u sastavu: Mladenka Gruica (predsjednica), voditeljica KUU „Sv. Kliment“ Sitno Gornje, Pave Gruica, inspicijent KUU „Sv. Kliment“ Sitno Gornje, Zorana Kačić – Čatipović, magistra glume i Danica Bartulović, pjesnikinja. Ponosni smo što će se  i u skupnom scenskom nastupu predstaviti naši učenici.

Članovi prosudbenoga povjerenstva istaknuli su koliko je njihova uloga zahtjevna i nimalo jednostavna jer nije lako među najboljima odabrati one koji će svoju školu predstavljati na sljedećoj, županijskoj razini. Županijska smotra LiDraNo održat će se dana 7. ožujka 2016. godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu.

Nakon ovakvih susreta svi budemo oplemenjeni jer nas obuzme ponos i ushićenje prateći nastupe nevinih i čistih djetinjih duša, djeca postaju obogaćena predivnim iskustvom sudjelovanja, novim prijateljstvima i spoznajama. Tako sebi osvješćujemo koliko je zapravo sve važno ako iz toga učimo i duhovno rastemo.

Jadranka Petrušić, Zrinka Pavković i Jelena Alfirević

LiDraNo u našoj školi

Jako uzbuđeni krenuli smo prema školi 12. 2. 2016. godine. Mnogo automobila i kombija ispred škole naše je uzbuđenje učinilo još većim. Ušavši u školu, doživjeli smo šok vidjevši toliko ljudi. Sve ukusne poslastice, koje su spremile naše vrijedne mame, naše su učiteljice lijepo servirale na stolove. Pomislio sam kako je šteta nešto dirati, ali ubrzo me prošla ta misao. Prije predstave smo sve degustirali. Pa tko može gladan pjevati Oj Mosore!? Program je počeo u 9. 30 sati, a mi kao domaćini, goste smo pozdravili hrvatskom himnom, zatim pjesmom Oj Mosore i na kraju poljičkom igrom Terzije. Dok sam pjevao himnu, bio sam jako ponosan. Tko ne bi bio kad se toliko ljudi pred nama diže i stavlja ruku na srce!? Nakon našeg nastupa izašao je ravnatelj i rekao nekoliko rečenica o našoj školi. Pozdravio je goste i otvorio LiDraNo 2016.

 Prva točka bio je nastup osmaša iz Dugoga Rata s predstavom Elitni razred koju su sami napisali. Meni su oni bili najsmješniji i najbolji iako su i svi ostali dali sve od sebe i bili odlični. Četvrta je točka bio naš recital Mama i tata. Poslije svih nastupa, žiri se povukao i birao najbolji literarni, novinarski i dramsko-scenski rad. Dok su oni donosili odluku o najboljima, mi smo morali odlučiti što sljedeće pojesti. Igrajući društvene igre u prostoriji Torcide, skratili smo vrijeme do proglašenja pobjednika.

Učiteljica Sandra došla je po nas rekavši da je žiri izabrao najbolje radove. Dok su čitali pobjednike, stalno sam čekao da prozovu i nas, a kad se to nije dogodilo, bio sam malo tužan. Ipak, bilo je to lijepo doživjeti u našoj maloj školi. Srce je bilo veliko i radosno, a ja sam ponosan na svoje prijatelje i učiteljice.

                                                                                                                                                                          Ante Bašić, 4. r.

 

ČIŠLA      MEĐUOPĆINSKI SUSRET LiDraNo GRADA OMIŠA, OPĆINA ŠESTANOVAC I DUGI RAT

 

Na tragu tradicije

Susret učenika LiDraNo na međuopćinskoj razini s područja grada Omiša te općina Šestanovac i Dugi Rat održao se 12. veljače, a domaćin smotre bila je  Osnovna škola „1. listopada '42.“ Čišla. Provedena je u maloj Područnoj školi Dubrava čiji su učenici i djelatnici pokazali veliko srce pri organizaciji i provedbi manifestacije. Ravnatelj škole prof. Ivo Sladojević rekao je kako nas je „okupila mašta, domišljatost, kreativnost i graditeljska moć riječi u lijepoj poljičkoj Dubravi gdje smo se sastali u  nježnoj mudrosti, u dubini i toplini hrvatskih riječi koje su nam donijeli učenici u literarnom, novinarskom i scenskom izričaju“.

Velik broj sudionika: učenika, mentora, članova prosudbenih povjerenstava te ostalih gostiju osjećalo se ugodno zahvaljujući besprijekornoj organizaciji za koju je zaslužna tajnica natjecanja prof. Zrinka Pavković. Da sve dobije toplu umjetničku notu pobrinule su se učiteljice Hrvatskoga jezika Jadranka Petrušić, Ivana Vlahović i Jelena Alfirević. Najzaslužniji su ipak bili učenici koji su pozdravili goste svečanim programom, zavičajnom pjesmom i plesom. U natjecateljskom dijelu programa (izborom tekstova, rječitošću i sposobnošću scenske prilagodbe) dokazali su kako su vrijedni promicatelji pradjedovske tradicije slavne Poljičke Republike.

Susret se nastavio ocjenama i procjenama članova prosudbenih povjerenstava u literarnom, novinarskom i scenskom izričaju. Kao član Povjerenstva za literarni izraz, naglasila sam važnost ovakvih susreta, ali i važnost pisanja koje uvijek duhovno oplemenjuje; onoga koji piše, ali i onoga koji se, čitajući  napisano, obogaćuje novim doživljajima i spoznajama. „U druženju s nadarenom djecom uvijek doživim nešto lijepo i poticajno za svoj pjesnički rad...“  napisao je u svom dopisu jedan od članova Povjerenstva za literarni izraz, poznati književnik Tin Kolumbić.

Nadam se da će i ova djeca u druženju s pisanom riječi nastaviti njegovati tradiciju kraja koji je iznjedrio književna imena poput Pupačića, Kaštelana ili Milićevića u njegovoj „pitomoj dolini podno Mosora“.

                                                                                                                                Divna Šušić

 

ŸŸ•Tekst prof. Divne Šušić objavljen je u Školskim novinama (Broj 8, Godina LXVII. Zagreb, 1. ožujka 2016., str. 24)


Osnovna škola "1. listopada 1942." Čišla