2017-11-07 01:25:43

Tisuće stranica enciklopedija, rječnika i leksikona...

Učenici u sedmom razredu uče o referentnoj zbirci,  a ove im godine u tomu pomaže školska knjižničarka Tamara Lazar zahvaljujući kojoj su na zanimljiv i zoran način uočili obilježja referentne zbirke. 

Učenici 7. A su odredili pojam referentne zbirke i upoznali djela koja joj pripadaju. Uočili su različite vrste enciklopedija, rječnika i leksikona te su pronalazili primjere za svaku vrstu knjige. Istraživali su koja djela zbirke posjeduje školska knjižnica te koliko se često učenici njome služe. Naučili su služiti se referentnom zbirkom te su doznali da postoje i virtualne enciklopedije, rječnici i leksikoni. U skupinama su tražili određene pojmove u enciklopedijama, rječnicima, leksikonima i na mreži te su usporedili brzinu pronalaženja pojmova i njihovu točnost. 

Za one koji ne znaju recimo da je REFERENTNA ZBIRKA posebna skupina knjiga priručne literature koja obuhvaća izdanja koja su prema svom sadržaju organizirane za lako i brzo korištenje i pretraživanje   Čine je leksikoni, enciklopedije, rječnici, atlasi, priručnici, bibliografije, adresari, imenici, almanasi, godišnjaci. Te knjige nisu za posudbu, ali ih učenici mogu koristiti u knjižnici.  
ENCIKLOPEDIJE  su opsežna pisana djela u kojima se, abecednim ili drugim metodičkim slijedom, sustavno obrađuju činjenice i spoznaje o svem ljudskom znanju. Razlikujemo opće i specijalne enciklopedije.  
LEKSIKONI su pisana djela u kojima su natuknice poredane abecednim redom i sažeto se obrađuju u velikom broju kratkih članaka koji prikazuju i tumače pojmove, znamenite osobe, vlastita i zemljopisna imena, povijesna zbivanja, znanstveno i stručno nazivlje, tuđice ili zbirku riječi nekoga jezika.  
RJEČNICI  sadržavaju popis riječi i izraza nekoga jezika (ili više jezika) izabranih, raspoređenih i objašnjenih prema nekom načelu te poredanih abecednim redom (opširni, sažeti i džepni). 

FOTOGALERIJA
 
 


Osnovna škola Dalj