2024-03-02 21:21:14

I ŠESTAŠI I OSMAŠICE IZVRSNI NA MEĐUŽUPANIJSKOJ SMOTRI BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA U POŽEGI

Predstavljat će nas na državnoj smotri u Varaždinu!

 

Patrik Šandor Horvat i Hrvoje Barišić te Ana Rajković i Nikolina Stojaković imali su konkurenciju iz 36 škola Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske i Požeško-slavonske županije

 

Pod mentorstvom nastavnice Andreje Dorić, učenici šestih razreda Patrik Šandor Horvat i Hrvoje Barišić, sa svojim istraživačkim radom „Što kriju naši elektronički uređaji - mobiteli kao inkubatori zaraze“, te učenice osmih razreda Ana Rajković i Nikolina Stojaković, sa svojim radom „Vektori kao prijenosnici bolesti u Hrvatskoj“, na međužupanijskoj smotri Biosigurnost i biozaštita, održanoj 28. veljače 2024. u Požegi, izborili su odlazak na državnu smotru, koja će biti u Varaždinu od 24. do 26. travnja ove godine! Najbolji s državne smotre bit će, pak, sudionicima međunarodne smotre u Sarajevu.

    

        

U Požegi su sudjelovali timovi iz 36 škola Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske i Požeško-slavonske županije. Ovo je četvrta godina kako se održava smotra iz područja biosigurnosti i biozaštite. U našoj se školi učenici u tome području educiraju od samoga početka.

 

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenome problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje toga projekta, kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatsko društvo za biosigurnost i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

 

Glavni su ciljevi projekta upoznavanje učenika s važnošću stručnog, znanstvenog, globalnog i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti, upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja, usvajanje odgovornoga ponašanja prema svome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu, analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije, osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnome medijskom prostoru, popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području kroz istraživački rad učenika, razvijanje interesa za znanost i istraživanje, razvijanje suradničkog odnosa među učenicima te učenicima i mentorima, razvijanje i usavršavanje digitalnih kompetencija kroz izradu digitalnih video i audio materijala, poticanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina…

 

Učenici za smotru biosigurnosti – biozaštite izrađuju plakate koji predstavljaju njihov istraživački projekt na zadane teme. Ovogodišnje su teme bile:

 

5. i 6. razredi

1. Trebam li antibiotik za liječenje prehlade?

2. Kako se zaštititi od zaraze tijekom putovanja u Afriku

3. Što kriju naši elektronički uređaji - mobiteli kao inkubatori zaraze

 

7. i 8. razredi

1. Prijenos zaraznih bolesti u školama

2. Utjecaj sunca na preživljavanja bakterija

3. Vektori kao prijenosnici bolesti u Hrvatskoj

 

Srednje škole

1. Utjecaj poplava na pojavnost zaraznih bolesti

2. Antimikrobna rezistencija kao prijetnja biosigurnosti

3. Koliko nas maske štite od prijenosa zaraze?

 

A. Dorić


Osnovna škola Darda