2024-05-02 21:00:26

Erasmus + avantura: Učenici Osnovne škole Darda istražuju Rumunjsku i njenu kulturu

Moja škola daje mi krila: Mobilnost učenika OŠ Darda u Rumunjsku u okviru projekta Erasmus +

 

Učenici Osnovne škole Darda su zajedno sa svojim partnerima iz Apeytio Gymnasium Agros iz Cipra i domaćinima iz Secondary School No. 2 Videle od 15. do 19. travnja 2024. sudjelovali na završnoj mobilnosti u okviru projekta My school gives me wings (Moja škola daje mi krila) u gradiću Videleu, pokrajini Teleorman u Rumunjskoj. Bio je to treći susret ovih triju partnerskih škola nakon već održanih mobilnosti u Cipru i u Hrvatskoj. Na mobilnosti iz naše je škole sudjelovalo petero učenika (Mato Stanković, Paula Stanković, Una Žemlić, David Đurkov i Leonard Beretz) te dvije nastavnice (Ivana Valeri i Ivana Novak).

Učenici i nastavnici su u narednih će pet dana sudjelovati u aktivnostima unutar ovoga projekta kako bi  radili na zajedničkim ciljevima projekta kao što su tolerancija, poštovanje, suradnja, timski rad, solidarnost, njegovati uključenost, nediskriminaciju i toleranciju, na neformalan način poboljšati komunikacijske vještine na stranome jeziku, razvijati kulturnu svijest i izražavanje.

Početak nezaboravnoga putovanja

Prvoga dana, uz nazočnost cijele zajednice, na svečanoj priredbi dobrodošlice, otvoren je petodnevni događaj koji je okupio učenike i učitelje koji su predstavili umjetničke i tradicionalne trenutke zemalja iz kojih dolaze.  Uslijedile su aktivnosti međusobnoga upoznavanja sudionika i razgled grada (gradski park, gradska fontana, Gradska vijećnica, crkva). Bio je to naporan, ali lijep dan kojemu je pridonijela cijela školska i lokalna zajednica.

Putovanje kroz povijest i kulturu

Drugi dan putovanja bio je posvećen tematskom posjetu glavnome gradu Rumunjske -  Bukureštu. Prvi je cilj bila Saborska palača inače druga najveća administrativna zgrada na svijetu nakon Pentagona u kojoj smo obišli plenarnu dvoranu Zastupničkoga doma, upoznali se s načelima i vrijednostima demokracije, vladavine prava, pluralizma, diobe vlasti u državi te o povijesti same zgrade Parlamenta. Sljedeći cilj bio nam je Memorijal žrtvama holokausta u Bukureštu. Učenici tri zemlje sudionice razgovarali su o važnosti tolerancije i nediskriminacije, predstavljali radove, čitali ulomke knjiga na temu holokausta i tolerancije ističući kako je nedostatak istih u određenim povijesnim razdobljima u životima mnogih ljudi uzrokovao puno patnje. Posjet smo završili zaključkom kako smo dužni učiti na greškama iz prošlosti kako ih ne bismo ponavljali u budućnosti.

Preostalo slobodno vrijeme uživali smo u vođenom obilasku središta Bukurešta koji nam je svima dao priliku naučiti manje poznate stvari o povijesti „Maloga Pariza“.

     

   

Upoznavanje s lokalnom zajednicom i obrazovnim sustavom

Treći dan započeo je posjetom vrtiću u Videleu kako bi se učenici i nastavnici upoznali s rumunjskim obrazovnim sustavom. Posjetili smo učionice , saznali informacije o posebnostima predškolskoga odgoja, svjedočili lijepom umjetničkom programu kojega su s puno rada i topline pripremili mali predškolci.

Nakon paralelnih aktivnosti i radionica za učenike i učitelje uputili smo se na tradicionalan rumunjski ručak pripremljen u vinogradu na gospodarstvu „La Livadi“, gdje smo dočekani već  dobro nam poznatom dobrodošlicom i gostoprimstvom. Ovdje smo nakon obilnog ručka, u prirodnom ambijentu, održali radionicu oslikavanja majica s porukama nenasilja i nediskriminacije.

  

Otkrivanje ljepota Rumunjske i jačanje prijateljstava

Četvrti dan bio je posvećen tematskoj ekskurziji koja je obuhvatila posjet dvorcima Peleş i Bran te dolini Prahova. Dvorac Peleş, remek-djelo arhitekture, bio je ljetna rezidencija rumunjskih kraljeva i jedan je od najljepših dvoraca u Europi. Dvorac Bran, poznat kao „Dvorac Drakule, izaziva maštu svojom povezanošću s legendom o Drakuli.

Ovo putovanje nije bilo samo turističko; bilo je to iskustvo koje je produbilo razumijevanje europske raznolikosti i ojačalo veze među sudionicima.

Završetak s puno emocija i prijateljstava

Posljednji dan mobilnosti obilježen je prezentacijama svih proizvoda nastalih u okviru partnerstva, prezentacijom s dosadašnjih mobilnosti, časopisima izrađenima u školama sudionicama te svečanim zatvaranjem u školskom dvorištu uz flashmob i slušanjem himni zemalja sudionica te Europske unije, pod čijim smo pokroviteljstvom cijeli tjedan učili i radili te dobili potvrde u sudjelovanju.

Posljednja večer završila je u specifičnom tonu za europsku raznolikost, na interkulturalnoj večeri, u kojoj smo uživali u glazbi i folkloru zemalja sudionica: Cipra, Hrvatske i Rumunjske. Stvorili smo i čuvat ćemo lijepe uspomene.   

 

Zahvalnost domaćinima u Videleu

Ne možemo završiti ovaj članak bez izražavanja velike zahvalnosti domaćinima i gradiću Videle. Nihova toplina, gostoprimstvo i spremnost da podijele svoju kulturu i tradiciju s nama učinili su naše iskustvo nezaboravnim. Hvala vam što ste nas prihvatili otvorenih ruku i srca te što ste nam omogućili da se osjećamo kao kod kuće, iako smo bili daleko od svojih domova.

Umjesto zaključka

Putovanje učenika Osnovne škole Darda u Rumunjsku kroz projekt Erasmus+ „Moja škola daje mi krila“ bilo je više od obične ekskurzije. Bilo je to iskustvo koje je obogatilo naše znanje, proširilo naše vidike i produbilo naše razumijevanje europske zajednice. Zahvaljujući ovome projektu, postali smo ambasadori svoje zemlje i aktivni sudionici u izgradnji tolerantnog i inkluzivnog društva.

 

Hvala svima koji su doprinijeli uspjehu ovog nezaboravnog putovanja.

 

Ivana Novak, učiteljica hrvatskoga jezika


Osnovna škola Darda