2024-05-15 08:07:36

OSMAŠICE ZAVRŠILE PROLJETNU ŠKOLU BIOSIGURNOST U SVAKODNEVNOME ŽIVOTU

Usvojile nove vještine u zaštiti od zaraznih bolesti

 

Jake snage naše škole bile su Ana Rajković, Ana Bibić, Sara Grubišić, Nikolina Stojaković i Lucija Panić, uz mentorstvo Andreje Dorić

Pod nazivom „Biosigurnost u svakodnevnom životu“, u Crikvenici se od 8. do 10. svibnja 2024. održala proljetna škola za učenike osnovnih škola RH-a koje su uključene u projekt Biosigurnost i biozaštita. Projekt je sufinanciralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja u sklopu projekata Izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja. Škola je partner Hrvatskog liječnikog zbora Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu.

OŠ Antuna Mihanovića i OŠ Vijenac iz Osijeka, OŠ Fra Kaje Adžića iz Pleternice i OŠ Darda bili su sudionicima edukacije. Jake snage naše škole bile su osmašice Ana Rajković, Ana Bibić, Sara Grubišić, Nikolina Stojaković i Lucija Panić, uz mentorstvo nastavnice Andreje Dorić i knjižničarke Nataše Mesić Muharemi u ulozi voditeljice radionice.

        

Naša je škola od prvoga dana u projektu kroz izvannastavnu aktivnost i već je mnogo učenika educirano u tome području. Ove se godine prvi put održala škola s ciljem usvajanja novih biosigurnosnih kompetencija i vještina u kontekstu zaštite od zaraznih bolesti. Upoznati se s važnošću cijepljenja i drugih preventivnih mjera u širenju i suzbijanju zaraznih bolesti, s najčešćim infektivnim bolestima kod djece i mladih, s pandemijama i bioterorizmom u povijesti, usvojiti biosigurnosne kompetencije u kontekstu kućnih ljubimaca kao izvora zaraze, prepoznati važnost racionalne uporabe antibiotika,razviti vještinu donošenja odluka o svom zdravlju...sve to su učenici u tri dana edukacije osvijestili i o tome kritički promišljali.

Nastavnica Dorić i knjižničarka Nataša Mesić Muharemi održale su zanimljive igre upoznavanja te radionicu pod nazivom Zadatcima skitamo i k znanju hitamo u kojoj su učenici koristeći aplikacije, rješavajući zagonetke i zadatke o biosigurnosti i biozaštitie upoznavali s Crikvenicom. Liječnici iz HZJZ-a grada Zagreba naučili su učenike kako vektori, komarci i krpelji, prenose bolesti, mikroskopirali su uzročnike bolesti, sami izrađivali i bojali mikro preparate bakterija. Putem kviza i edukativnih zagonetnih igrica pokazali su svoje znanje o biosigurnosti i biozaštiti. Igre bez granica na plaži bile su pravi pogodak za razvijanje suradnje, timskoga rada i kreativnosti, a nadasve za stvaranje novih prijateljstava kojih je bilo na pretek.

Naši učenici nastavljaju i dalje s projektom, a svi nam ostajte BIOSIGURNI!

 

Andreja Dorić


Osnovna škola Darda