2019-04-03 08:23:54 PROJEKT „BIOLOG-I-JA“ Na Odjelu za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera niz različitih aktivnosti Odjel za biologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera tradicionalno i ove godine provodi niz različitih aktivnosti u okviru projekta popularizacije biologije kao znanosti „Biolog-i-ja“. Ovim projektom učenicima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola predstavit će se raznolikost biologije kao znanosti te poboljšati informiranost budućih studenata s područja Osječko-baranjske županije o mogućnostima studiranja na Odjelu za biologiju. Učenici Iris Zelek, Borna Kokorović, Ivan Kraljevački i Đorđe Radić s profesoricom Anom Petrošević su sudjelovali u subotu 30. ožujka 2019. na radionicama koje su se održavale u Osijeku na Odjelu za biologiju. Na prvoj radionici „Alge – hrana za tijelo“ naučili smo kako se prave algalne kuglice i kako uz pomoć njih možemo dokazati proces fotosinteze. Naučili smo od kojih algi se pravi sushi (nori alge) i kojim postupkom, te smo zaključili da su alge jako ukusne.
Studenti su nam pokazali kako napraviti piling za ruke koristeći ljušturice algi, med, maslinovo ulje i limunov sok. Na kraju prve radionice naučili smo što je agar, kako se dobiva i za što ga možemo upotrijebiti. U drugoj radionici „Biljni kolaž“ naučili smo o različitim biljkama, kako ih herbarizirati i upotrijebiti u svakodnevnom životu. Mi smo napravili vrlo lijepe i korisne bookmarkere. Na trećoj radionici „Fosili – pogled u Zemljinu prošlost“ slušali smo dva vrlo zanimljivi predavanja o nastanku fosila, te našim precima i srodnicima. Naučili smo kako možemo napraviti modele fosila, te smo vidjeli zbirku fosila koju posjeduje Odjel za biologiju.
Na četvrtoj radionici „Laboratorijske zagonetke“ uspjeli smo izdvojiti molekule DNK iz banane i kivija; promatrali smo mitozu u različitim fazama, uspjeli smo napraviti vlastite „oblake“ služeći se deterdžentom i tekućim dušikom; promatrali smo kloroplaste pod različitim osvjetljenjem, služili smo se različitim kemijskim priborom i uređajima.
Na petoj radionici „Laboratorij u bojama“ naučili smo o temeljnim bojama i bojama koje se dobiju kombiniranjem. Promatrali smo pokuse koje su izvodili asistenti i studenti te im pomagali. Naučili smo razdvajati boje kromatografijom, ponovili smo što je kapilarnost, naučili smo napraviti „pastu za zube za slona“, te promjene boje koje se događaju prilikom izvođena pokusa. |
Osnovna škola Darda |