2021-10-21 11:46:28

UPOZORENJE!!! VAŽNO!!!

Poštovani roditelji!

Centar za sigurniji internet je 21.10.2021. izdao upozorenje vezano za trenutno vrlo popularnu seriju „Squid Game“. Možda ste čuli za nju, a možda i niste. Vaša djeca sigurno jesu, i to stoga što je serija neprekidno prisutna na društvenim mrežama kao što su TikTok i YouTube

Podjednako je popularna i među djecom i među adolescentima. Čak i nekoliko uspješnih kanala na „YouTubeKids“ (platformi koja nudi sadržaje za djecu do 12 godina starosti) nudi videa o tome kako igrati igricu (jer je na temelju serije već nastala i igrica) ili upute kako nacrtati Squid game.

Ali krenimo redom: Squid game kao prvo nije igra, a kao drugo – nije za djecu! I ako Vaše dijete ima profil na TikToku ili neograničen pristup Netflixu postoji velika vjerojatnost da je ili već gledalo Squid Game ili vidjelo neke vrlo uznemirujuće scene iz same serije.

Serija nije namijenjena mlađima od 15 godina (službeno), ali već sada stručnjaci iz područja pedijatrije i psihologije navode da nije za mlađe od 17 godina. Ukratko, radi se o seriji u kojoj skupina siromašnih kandidata igra dječje igre kako bi došli do velike svote novaca. Međutim, onaj tko gubi, gubi na vrlo krvav i brutalan način, odnosno umire.

Postavlja se logično pitanje: Što ako je moje dijete već gledalo navedenu seriju ili ju želi gledati?

 

 

Uistinu je vrlo teško nadzirati sve što djeca gledaju/vide, pogotovo kada su u pitanju društvene mreže, ali evo nekoliko savjeta:

1. Razgovarajte sa svojom djecom o trendovima i izazovima na TikToku. Potaknite ih da prate ili sudjeluju u humanim/hvalevrijednim izazovima. Možete zajedno sa svojom djecom pregledati izazove koji se nude, pomoći im u odabiru i poučiti ih kako da sami donose bolje „digitalne“ odluke.

2. Uzmite u obzir koja je dobna granica za korištenje određenih aplikacija ili društvenih mreža. Većina ih ima dobnu granicu postavljenu na 13 godina i više. A Squid Game nije za mlađe od 17 godina (iako je službena dobna granica 15 godina).

3. Nemojte u potpunosti zabraniti pristup TikToku. Ako ste mišljenja da Vaše dijete provodi previše vremena na TikToku (ili bilo kojoj drugoj društvenoj mreži), te gleda sadržaje zabrinjavajućeg karaktera, nemojte žuriti s potpunom zabranom pristupa. Umjesto toga, obavite s njima razgovor o sljedećim temama: koliko je prihvatljivo korištenje neke aplikacije (vrijeme provedeno na njoj; dobna granica; koji su prihvatljivi sadržaji, moguće posljedice pretjeranog korištenja); kakvo treba biti „online“ ponašanje (povežite „online“ ponašanje sa ponašanjem u stvarnom životu, pravila su više -manje ista). Popričajte i o mogućem utjecaju koji bi Squid Game mogao imati na njihov život. Nakon razgovora možete zajedno donijeti odluku o načinu, vremenu i korištenju društvenih mreža.

4. Pratite što Vaša djeca gledaju na TV i internet platformama. Dakle, osim na društvenim  mrežama, postoji mogućnost da Vaše dijete seriju pogleda i na TV-u preko Netflixa, ili neke druge slične platforme. Dobra je vijest da se na većini takvih platformi može koristiti PIN ili lozinka kojima se ograničava sadržaj koji dijete može gledati. Istraživanja su pokazala da djeca, čiji roditelji aktivno sudjeluju u odabiru dozvoljenog sadržaja, provode manje vremena na društvenim mrežama i donose bolje i kvalitetnije odluke, kako u virtualnom, tako i u stvarnom svijetu.

5. Pogledajte sporne sadržaje sami, prije nego što dozvolite djeci da ih gledaju. Morate znati koja je razina nasilja u svim sadržajima, pa tako i u navedenoj seriji. Ako dozvolite svojoj djeci da to i gledaju, morate im biti spremni objasniti što je to što gledaju i dati im do znanja da nije u redu ponašati se (ili oponašati) onako kako to čine u serijama i filmovima. Ako dijete još uvijek nije bilo izloženo nasilnim i uznemirujućim sadržajima, lako je na internetu i televiziji naći sadržaje koji su primjereni njihovoj dobi, a koji ne sadrže nasilje i druge oblike neprimjerenih ponašanja.

S poštovanjem, djelatnici OŠ Dragojle Jarnević


Osnovna škola Dragojle Jarnević