2022-02-25 21:06:24

OBILJEŽAVANJE DANA RUŽIČASTIH MAJICA

U tjednu prije odlaska na drugi dio zimskog odmora učenici i učitelji naše škole proveli su aktivnosti posvećene obilježavanju Dana ružičastih majica.

Tijekom cijele školske godine na satima razrednika, u sklopu tema međupredmetnih kurikuluma ističe se važnost međusobne tolerancije, uvažavanja te suzbijanja svakog oblika nasilja među učenicima. U obilježavanju ovog važnog dana protiv vršnjačkog nasilja - Dana ružičastih majica, naši su se maštoviti učenici svojim aktivnostima i kreativnim radovima uspješno predstavili. Prezentirali su svoj rad prikladnim plakatima, fotografijama, pisanjem pjesama i video uratcima.

Tim su načinom ukazali na dobre primjere tolerancije, nenasilja, međusobnog uvažavanja i jasno istaknuli „Recimo NE NASILJU!“  počevši od najmanjih – prvašića, do najvećih - osmaša.

Nasilje nije hrabrost

 

Vrlo važna osobina je biti hrabar,

Ali nasilje nije jedno od tih.

Zašto bi itko uopće htio izvršavati nasilje

Nad nekim?

Nije važno bilo to verbalno, psihičko, seksualno

Tjelesno ili bilo koje drugo, jer jednako boli.

Svako je na svoj način strašno i svako

Nosi određene posljedice.

Osoba doživi traumu koja je prati do kraja života.

Nasilje je kao kad nekomu

Stavljaš sol na ranu.

Kao kad nekomu stavljaš limun u oči.

Nismo ni svjesni koliko bi bolje mjesto bilo ovaj svijet,

Kada ne bi bilo nasilja.

Svi smo mi drukčiji, ali svi imamo ista prava.

Ne postoji osoba koja je manje ili više vrijedna.

Nasilje uopće nema smisla,

Jer kako te poslije toga ne boli glava?

Kako možeš spavati tako mirno?

Ne proganjaju li te noćne more,

Tijekom dana, pred spavanje ili u rane zore?

Pokrenimo borbu protiv vršnjačkog nasilja, jer

NASILJE NIJE HRABROST!

Lucia Mia Akmadžić, 8.d

 

Podsjetimo se kako je sve počelo!

U Kanadi 2007. godine jedan je dječak došao u školu odjeven u ružičastu majicu u znak podrške bolesnoj majci i  oboljelim ženama od raka dojke. Umjesto pohvale i podrške, postao je žrtva vršnjačkog nasilja. Trpio je zlostavljanja i ruganja samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško oboljeloj majci u njezinom liječenju. Prijatelji iz razreda su u znak podrške ovom hrabrom dječaku počeli dolaziti u školu u ružičastim majicama. I tako je sve pčelo.

Nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje obilježavanja Dana ružičastih majica u Hrvatskoj je  Centar za edukaciju i prevenciju nasilja – CEPN od 2014. godine).

Hrvatski je sabor 17. veljače 2017. godine na prijedlog Centra za edukaciju i prevenciju nasilja proglasio da se zadnja  srijeda u mjesecu veljači – Dan ružičastih majica obilježava  kao Nacionalni  dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Što je vršnjačko nasilje?

Vršnjačko je nasilje isticanje moći agresijom. Definira se kao verbalna ili fizička akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći.

Ciljevi obilježavanja Dana ružičastih majica

Glavni ciljevi obilježavanja Dana ružičastih majica su prevencija vršnjačkog nasilja, isticanje važnosti razvijanja svijesti o ovom problemu, poticanje na međusobno pomaganje, toleranciju, uvažavanje  različitosti i doprinos boljem suživotu djece i mladih.

Tekst napisala: Mirjana Dolibašić-Pešut, pedagoginja

Video uredila: Marta Zečević Berbić, učiteljica Informatike


Osnovna škola "Đuro Pilar" Slavonski Brod