2020-05-20 23:08:04 BRAIN GYM Dobar dan, dragi naši učenici .
Svi već znamo koliko je vježbanje važna , potrebna i zdrava aktivnost ali kad pričamo o vježbanju, jeste li znali da i mozak možemo vježbati? Postoje vježbe za mozak tj. gimnastika za mozak - Brain Gym.
Brain Gym - gimnastika za mozak
Brain Gym® je senzomotorički program, temeljen na neuroznanosti, koji se sastoji od 26 jednostavnih i ugodnih pokreta koji poboljšavaju vještine učenja. Primjenjiv je za sve dobne skupine – od djece do starijih osoba. Naziv programa je zaštićen, a osmislili su ga Paul Dennison i Gail E. Dennison baveći se problemima u učenju kod djece i odraslih. P. Dennison, je i sam imao poteškoća u učenju čitanja i pisanja. Cilj gimnastike za mozak je bolje povezivanje lijeve i desne strane mozga. Lijeva polovica mozga je zadužena za analitiku, detalje, planiranje, kontroliranje, matematiku, znanost, riječi i jezik, traži razlike, razmišlja u slijedu, usmjerena je na budućnost. Desna polovica mozga je usmjerena na kreativnost i spontanost, intuiciju, osjećaje, religiju, filozofiju, vjerovanja, prvo uočava cjelinu i zatim detalje, traži sličnosti, paralelno razmišlja, riskira, usmjerena je na sadašnjost. Svaka strana tijela komunicira sa suprotnom polovicom mozga. Desnom rukom upravlja lijeva polutka (hemisfera) mozga, a lijevom desna hemisfera. Informacija koja dolazi u desno uho ide u lijevu polutku i obrnuto. Žuljevito tijelo, koje se nalazi između lijeve i desne strane mozga, djeluje kao autocesta koja omogućuje brzi pristup hemisferama – kada postoji dobra komunikacija, rezultat je integrirana misao.
Što radite kad se ne možete sjetiti nekog podatka? Stavljate li ruku na čelo i masirate se iznad obrva? Aha, na tragu ste Brain Gyma a da to niste ni znali. Ovi su pokreti prirodna i zdrava alternativa svakodnevnim napetostima i blokadama jer blokada nije ništa drugo nego nemogućnost nošenja sa stresom i neizvjesnošću novih zadataka.
BRAIN GYM – Metoda učenja pomoću pokreta i vježbi za mozak Brain Gym pokreti predstavljaju niz jednostavnih i ugodnih pokreta koji potiču iskustvo učenja cijelim mozgom. Osobito su učinkoviti u području školskih vještina jer omogućuju pristup ranije nedostupnim područjima mozga. Smatra se da dugotrajno ponavljanje i uvježbavanje gradiva dovodi do isključivanja pojedinih dijelova mozga koji su bitni za cjelovito učenje. Prirodna su i zdrava alternativa napetostima i pomažu u prevladavanju većine teškoća u učenju.
Kako učimo? Učenje nastaje tijekom interakcije sa svijetom. Mozak ne može učiti sam. Drugi dijelovi tijela dobavljaju mu informacije. Oči, uši, ruke i noge isto su tako organi za učenje. Oni dovode osjete iz vanjskog svijeta u mozak. Oštećenje jednog ili više osjetila može dovesti do smanjene sposobnosti učenja. Upravo se tada preporučuju Brain Gym vježbe koje usklađuju funkcioniranje svih područja mozga i općenito sustava tijela i uma te vode poboljšanjima: opće motoričke koordinacije, koncentracije i pamćenja, čitanja, pisanja, jezičnih i matematičkih vještina, organizacijskih vještina, logičkog mišljenja i razumijevanja, emocionalne ravnoteže i smanjenju hiperaktivnosti i napetosti.
Brain Gym vježbe obuhvaćaju tri vrste pokreta: to su pokreti koji dijele tijelo na lijevu i desnu stranu (lateralizacija), pokreti koji dijele tijelo na prednju i stražnju stranu (fokusiranje) i pokreti koju dijele tijelo na gornji i donji dio (centriranje).
Evo nekoliko vježbi koje utječu na vještine učenja (čitanje i pisanje, matematika) te na poboljšanje koncentracije, ravnoteže i koordinacije:
LIJENE OSMICE – Izvodi se od središnje točke osmice suprotno od smjera kazaljke na satu, tri puta svakom rukom odvojeno, a zatim objema zajedno.
Utjecaj na školske vještine: mehanizam čitanja, prepoznavanje simbola za dekodiranje pisanog jezika i razumijevanje pročitanog. Utjecaj na um i tijelo: opuštanje očiju vrata i ramena, poboljšanje koncentracije, ravnoteže i koordinacije.
DVOSTRUKO ŠARANJE– učenik slobodno crta na velikoj ploči ili papiru širokim pokretima ruku (obje ruke istovremeno).
Utjecaj na školske vještine: praćenje uputa, dekodiranje i kodiranje pisanih simbola, pisanje; glasovna analiza; matematika. Utjecaj na um i tijelo: svijest o lijevom i desnom, bolji periferni vid, svijest o tijelu, koordinacija i specijalizacija ruku i očiju, poboljšanje sportskih i motoričkih vještina.
KRIŽNO GIBANJE – izvodi se naizmjeničnim dodirivanjem lijeve i desne ruke suprotnim koljenom.
Utjecaj na školske vještine: glasovna analiza, pisanje, slušanje, čitanje s razumijevanjem. Utjecaj na um i tijelo: poboljšanje koordinacije lijevo-desno, poboljšanje disanja i izdržljivosti, poboljšanje prostorne koordinacije i orijentacije, poboljšanje sluha i vida.
Sad ćemo pogledati Anu kako izvodi vježbe za gimnasticiranje mozga. Uživajte https://www.youtube.com/watch?v=mCCyMfihMdU Brain Gym
Slijedi još nekoliko pisanih primjera vježbi koje možete pokušati izvesti: Kvačenje Vježba se izvodi tako da se gležnjevi prekriže jedan preko drugoga te isprepletu i prekriže ruke tako da se spoje dlanovi, a šake polože na prsa. Vježba križanja nogu i ruku ima sličan učinak kao i vježba križnog gibanja. Može se raditi u sjedećem, ležećem i stojećem položaju. Složenost ove vježbe može se povećati tako da dijete zažmiri i ostane u istom položaju. Misleća kapa Ova se vježba izvodi „odvrtanjem“ vanjske hrskavice uha od vrha na niže. Izvodi se tako da se prstima primimo za vanjsku hrskavicu te je istovremeno nježno „odvrćemo“ prema dolje. Stimuliranjem taktilnih receptora budi se cijeli slušni mehanizam. Zijevanje Izvodi se masiranjem zgloba gdje se spajaju donja i gornja vilica tijekom zijevanja. Na tom mjestu su spletovi živaca koji skupljaju informacije iz cijelog lica, očiju, jezika i usta te aktiviraju mišiće lica.
Sad pogledajmo video kako djeca vježbaju i treniraju svoje mozgiće : https://www.youtube.com/watch?v=LX1ZT_xYnLU Djeca vježbaju Brain Gym
Na samom kraju Sanja Žeravica nam je pripremila malo drugačiju priču o proljeću; u ovoj su priči implementirani Brain Gym pokreti. Nadam se da će vam svidjeti: https://www.youtube.com/watch?v=Axy93smulmQ&t=72s Priča o proljeću-priča u koju su implementirani Brain Gym pokreti
Možete pogledati i samo pokrete iz Priče o proljeću: https://www.youtube.com/watch?v=5m0INVepSR4&t=84s Pokreti iz Priče o proljeću
Iskreno se nadam da vam se svidjela današnja tema te da ste naučili nešto novog i da ste zadovoljni.
Do slijedećeg druženja veliki pozdrav šalju vam vaši učitelji produženog boravka
|
Osnovna škola-Scuola elementare "Dolac" Rijeka |