preskoči na sadržaj

Osnovna škola Donji Kraljevec

Login

 

 

Kalendar
« Kolovoz 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Carnet vijesti
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet pčelinjaku gosp. Zorana Tomašić u Pribislavcu
Autor: Ana Dovečer, Dorotea Žvorc, 9. 7. 2024.

Predzadnji dan nastave, učenici Osnovne škole Donji Kraljevec iskoristili su za zadnje edukativno druženje u sklopu projekta Terra eterica, pod vodstvom nastavnice kemije i voditeljice projekta, Dorotee Žvorc. Ovaj put, cilj terenske nastave bio je posjet pčelinjaku gosp. Zorana Tomašića u Pribislavcu, gdje su učenici imali priliku iz prve ruke naučiti o čudesnom svijetu pčela i njihovom neprocjenjivom doprinosu prirodi i ljudskom društvu.

Prije odlaska u pčelinjak, učenice dodatne nastave najprije su se upoznale s osnovama rada s malim oprašivačima u obiteljskom domu Tomašić. Učenice su imale priliku vidjeti i naučiti kako se koristi oprema potrebna za dobivanje pčelinjih proizvoda, uključujući zaštitna odijela, dimilice, okvire za saće, centrifuge za vrcanje meda, te specijalne noževe za otvaranje saća. Pčelarstvo je složen i zahtjevan posao, a učenici su saznali koliko je truda potrebno da bi se dobili gotovi proizvodi poput meda, propolisa i voska. Više pod "opširnije".

 


Posebno vrijedno iskustvo bilo je saznati odakle potječe vosak koji koriste u izradi melema i balzama, te med koji koriste u sapunima. Prije odlaska u pčelinjak, djevojke su se dobro pripremile oblačeći zaštitnu opremu, koja im se jako dopala zbog svoje funkcionalnosti i sigurnosti koju pruža.

 

Dolaskom u pčelinjak, učenici su naučili o kompleksnosti poslova unutar košnice. Pčelinja zajednica sastoji se od tri vrste pčela: matice, radilica i trutova. Svaka od njih ima specifične zadatke. Matica polaže jaja, radilice obavljaju sve poslove u košnici, od čišćenja, hranjenja ličinki, gradnje saća do sakupljanja nektara i peludi, dok su trutovi tu da bi oplodili maticu. Životni vijek radilica je oko šest tjedana tijekom intenzivne sezone, dok matica može živjeti nekoliko godina. Novi roj nastaje kada stara matica s dijelom pčela napusti košnicu i krene u potragu za novim domom.

 

Jedna od fascinantnih činjenica koje su učenici saznali je da pčele rade bez prekida i da za života naprave tek jednu žličicu meda. Također su naučili da pčele, čak i kad imaju obilje hrane i nema neprijatelja, mogu odlučiti razrojiti se.Pčelar gosp. Tomašić pokazao im je kako se košnice dijele na dio gdje se skladišti med i dio gdje se rađaju novi članovi roja. Pčele se umiruju dimom gljive agaricus, što pčelara čini sigurnijim u radu s njima. Zahvaljujući dimu, učenici su se usudili i dirati pčele, no pritom su naučili koliko je važno paziti na pčelice. Njihov ubod nije samo bolan zbog metanske kiseline, već je smrtonosan i za samu pčelu.

 

Ova terenska nastava bila je izuzetno edukativna i pružila je učenicima vrijedna znanja o pčelama. Naučili su cijeniti rad ovih malih, ali neprocjenjivo važnih bića, te će zasigurno na njih gledati s još većim strahopoštovanjem.



Priloženi dokumenti:
1720507961313382.mp4 (10.71 MB)


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju