preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dore Pejačević Našice

Login
UPISI U 1. RAZRED

DIGITALNI HERBARIJ

      Digitalni herbarij-

       Priroda se budi

PROJEKTI

     

   ŠKOLSKI JELOVNIK

  

 

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

OTVORENA VRATA

       20. PROSINCA 2023.

VRT BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

ZIMSKI STEM VRT

eTwinning škola

NAŠA ŠKOLA NOSI IME:

            

MEĐUNARODNI PROGRAM

            

ZAŠTITA U SLUČAJU POTRESA

TU SMO ZA VAS!

 

 

    VIRTUALNA KNJIŽNICAsmiley

     NOVINARSKI KUTAK

KORISNO

           

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

ŠKOLSKI DOKUMENTI

 

 

 

PRAVILNICI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svjetski tjedan svemira (World Space Week): Mjesec – Saturn – Jupiter (1. aktivnost)
Autor: Jelena Šimunović Antunović, 9. 10. 2023.

 

Obilježavanje Svjetskog tjedna svemira vodi globalni tim, preko 1000 organizacija povezanih sa svemirom, pa do nacionalnih koordinatora koji promoviraju obilježavanje Svjetskog tjedna svemira u svojim zemljama.

Ove godine tema Svjetskog tjedna svemira je "Svemir i poduzetništvo", a nadahnut će učenike i studente diljem svijeta da proučavaju STEM područja . Svatko, s bilo kojeg mjesta na svijetu, može organizirati aktivnosti u sklopu Svjetskog tjedna svemira.

Prva od planiranih aktivnosti koja je provedena u Osnovnoj školi Dore Pejačević Našice, 27.rujna 2023.g., bila je promatranje Mjeseca, Saturna i Jupitera teleskopom pod vodstvom učiteljice Jelene Šimunović Antunović.

Na početku edukacije učenici su poslušali kratko predavanje o postanku Mjeseca. Učenici su imali pristup edukativnim plakatima, a uz njih su proučavali mjesečeve mijene (mladi Mjesec ili mlađak  - mjesec se ne može vidjeti, prva četvrt, puni Mjesec ili uštap - potpuno osvijetljena strana je okrenuta prema Zemlji, zadnja četvrt), mjesečeva mora ( More tišine, More vedrine, More otoka, More para,..) te mjesečeve kratere ( van Langren, Stevin, Tycho, Platon, Kopernik, Kepler,..). Nakon Mjeseca je na noćnom nebu bio vidljiv i Saturn. Saturn je šesti planet u Sunčevu sustavu, a pripada skupini plinovitih divova. Najpoznatije obilježje Saturna su planetarni prsteni koji ga okružuju u 7 pojasa, a najveći Saturnov mjesec je Titan.

Tijekom večeri, oko 21:15 na nebu ih je svojom pojavom počastio i Jupiter te njegovi najvidljiviji mjeseci od njih šezdesetak (Ganimed, Europa, Kalista, Ija). Naučili su da je Jupiter plinoviti, prugasti i najveći planet u Sunčevu sustavu s Velikom crvenom pjegom koja je zapravo velika oluja u kojoj vjetrovi pušu brzinom i do 650 km/h. Oduševljenje i uzbuđenje zbog svega što imali prilike vidjeti i čuti nisu skrivali učenici i njihovi roditelji koji su također imali priliku teleskopom promatrati Mjesec, Saturn i Jupiter.

Cilj ove edukacije je u konačnici bio širenje ljubavi prema astronomiji, proširivanje znanja o Sunčevu sustavu i Mjesecu.

Sve aktivnosti, obrazovni i informativni događaji koje održavaju svemirske agencije, zrakoplovne kompanije, škole, planetariji, muzeji te astronomski klubovi diljem svijeta prijavljeni su na svjetskoj platformi www.worldspaceweek.org te svake godine privlače sve veću pozornost javnosti i medija.

Jelena Šimunović Antunović, učiteljica razredne nastave






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju