2021-12-13 21:22:00

SIJANJE PŠENICE U U 1.B RAZREDU NA BLAGDAN SVETE LUCIJE

-AKTIVNOST NA  SATU IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI MALI ČUVARI KULTURNE I PRIRODNE BAŠTINE KOJU VODI N UČITELJICA DANIELA VIDAKOVIĆ

Svake godine na blagdan svete Lucije sije se božićna pšenica, kao simbol obnove života i plodnosti.

Prema narodnom vjerovanju, ovisno o izgledu iznikle pšenice, odnosno kakva je njezina gustoća te boja, u idućoj će godini biti bolja ili lošija žetva.

 

Zanimljiva vjerovanja vezana uz svetu Luciju

U prošlosti se vremenska prognoza za nadolazeću godinu određivala tako da se 12 dana između svete Lucije i Božića stavljalo po 12 kriški posoljenog luka i predviđalo kakvo će vrijeme biti. 

Kako bi doznale ime svog budućeg muža, djevojke su znale na 11 papirića napisati imena potencijalnih ženika, s time da su jedan ostavile prazan. Papiriće bi zgužvale i svakog dana odabrale i zapalile jedan, a da prethodno nisu pogledale čije ime piše na njemu. Papirić koji bi ostao posljednji otvarao se na sam Božić i otkrivao je ime budućeg muža. Ukoliko bi im kao posljednji ostao prazni papirić, to bi značilo da se neće udati.

Najbolji savjeti za sijanje

  • Namočite pšenicu u mlakoj vodi i ostavite preko noći da odstoji, a nakon toga osušite ju na papirnatom ubrusu.
  • Stavite sloj vate, koji će upiti višak tekućine, i posijte pšenicu u teglici ili na tanjuriću, no prije na dno stavite zemlju i potom je prekrijte slojem zemlje.
  • Zalijte i stavite na toplo i svjetlo mjesto, no nikako blizu radijatora i izvora topline, da se ne osuši. Zalijevajte ju svaki dan, no nemojte pretjerivati u tome.
  • Dovoljna je žlica vode.

 

 

AKO JE SUDITI PO STARIM VJEROVANJIMA VEZANIM ZA SIJENJE PŠENICE, IZGLEDA DA ĆE NAM SLIJEDEĆA GODINA BITI USPJEŠNA I S BOGATOM ŽETVOM...PETICA!


Osnovna škola Dore Pejačević Našice