2022-11-17 14:40:09

Misli (na) plavo

Članovi Društva istraživača mora – 20000 milja predstavili su učenicima sedmih razreda OŠ Dore Pejačević Našice 16. studenoga 2022. radionice u sklopu projekta Misli (na) plavo. Nakon sudjelovanja u različitim radionicama (proučavanje morskih vrsta i zanimljivosti o moru, oprema, klima na moru i mikroskopiranje morskih organizama) pitali smo učenike 7.a za mišljenje o ovakvom načinu učenja: izrazili su svoje zadovoljstvo naučenim sadržajima te smatraju da bi ovakvih radionica trebalo biti više.

Nakon radioničkog dijela koji se održavao u kamp-kućici postavljenoj ispred školske zgrade voditeljica projekta Barbara Čolić sa svojim je suradnicima postavila na Trgu dr. Franje Tuđmana noćnu edukativnu izložbu fotografija na otvorenom „Morski put“.

Naša novinarska skupina posjetila je izložbu u večernjim satima i porazgovarala s morskim istraživačima o detaljima projekta.

Molim Vas da nam se predstavite za početak. Recite nam što je projekt Misli (na) plavo? 

Ja sam Barbara Čolić, dopredsjednica udruge Društvo istraživača mora 20000 milja, ujedno sam i voditeljica projekta Misli (na) plavo, a puno ime projekta govori čime se bavimo: Misli (na) plavo -  kako more utječe na nas i kako mi na njega.Želimo približiti  more svima te proširiti znanja o moru, kako kod onih koji žive uz njega, tako i kod onih koji žive malo dalje. Kolege koji su sada sa mnom su predsjednik udruge Hrvoje Čižmek, kolegica Marta Sutlović s otoka Iža, kolegica Ana Maričić s otoka Ugljana i kolega Jakov Depikolozvane s otoka Krka. 

Kome je projekt namijenjen?Povodite li projekt tijekom cijele godine?Koji su ciljevi projekta?
Projekt je namijenjen svima jer obuhvaća različite aktivnosti:radionice namijenjene učenicima osnovne škole, aktivnosti za srednjoškolce koje su obuhvaćale tri dana boravka na Silbi: praktični rad, tj. male stručna praksa za srednjoškolce. Trenutno se nalazimo na izložbi pod nazivom „Morski put“ koja jenamijenjena edukaciji šire javnosti, građanima i posjetiteljima.

Provedba projekta je počela prošle godine u 5.mjesecu i traje još sljedeće godine do svibnja. Ovo je intenzivniji posjet Slavoniji i Baranji.
Kakvi su planovi za budućnost projekta?
Uprosincu planiramo posjetitiškole u zaleđu Zadra i zaleđu Šibenika, kao i neke škole na otocima (npr. Sali na Dugom otoku).Onda nas u 1. i 2. mjesecu čeka Sisačko-moslavačka i Karlovačka županija te na proljeće Ličko-senjska županija.

Na koji način povezujete znanost i poučavanje o moru?  Kako učenici reagiraju? 

Sobzirom da sama jesam i biolog mora te se bavim znanošću i istraživanjem, iz prve ruke možemo odmah donijeti neke stvari s terena. Čim se radi o nekoj praktičnoj stvari svi zapravo puno bolje reagiraju, kako učenici s kojima radimo edukacije, tako i građani koji posjećuju našu izložbu. 

Vaša poruka za kraj? Djeci, odraslima? 

More trebamo čuvati i očuvati, kako za sebe tako i za druge; ne samo more,nego cijelu prirodu i okoliš. Uvijek trebamo imati na umu da se nikad ne smijemo umanjivati i podcjenjivati, govoriti da jedna osoba ne može napraviti razliku i ne može napraviti nikakvu promjenu jer svaka je promjena krenula od jednog pojedinca, a taj pojedinac uvijek možete biti vi!

 

Intervju vodile učenice 6.a: Nika Hajnal, Lorena Lešič i Petra Nogić

 


Osnovna škola Dore Pejačević Našice